کاشت مو روی جای زخم و آن چیزی که باید بدانید

کاشت مو روی جای زخم و آن چیزی که باید بدانید

کاشت مو بر روی بافت اسکار امکان پذیر است.

اما کاشت مو روی جای زخم متفاوت از کاشت موی معمولی انجام می شود ، زیرا پوست و بافت های زخم با پوست و بافت معمولی متفاوت است.

بیایید به نحوه کار کاشت مو روی زخم ها ، انتظارات از نتایج و آنچه باید هنگام بهبودی بدانید ، بپردازیم.

کاشت مو روی بافت اسکار

مو به طور طبیعی در بافت اسکار رشد نمی کند زیرا هیچ فولیکول مو در زخم وجود ندارد.

فولیکول های مو کپسول هایی در زیر پوستی هستند که موها را نگه داشته و دوباره رشد می کنند. رگ های خونی زیر فولیکول ها به رشد و بازسازی آن ها کمک می کنند. اما وقتی زخمی روی پوست آسیب دیده ایجاد می شود ، فولیکول های مو دوباره رشد نمی کنند. به این دلیل که اسکارها از بافت فیبری ضخیمی به نام کلاژن ساخته شده اند که برای محافظت از پوست زیر آن ایجاد می شوند. این در بعضی موارد جایی برای فولیکول های مو ، رگ های خونی یا حتی اعصاب باقی نمی گذارد. این اصلاً شبیه پوست معمولی نیست ، بنابراین بافت اسکار نمی تواند پیوند موی معمولی را که مو به فولیکول های موجود وارد می شود ، بپذیرد.

به منظور کاشت مو بر روی جای زخم ، یک جراح موهایی را که هنوز در فولیکول های آن ها هستند پیوند می زند. این باعث می شود که موها در صورت تماس با رگ های خونی ریشه یابی و رشد مجدد خود را آغاز کنند.

فولیکول های مو معمولاً پس از بهبودی ناحیه و پیوند کاملشان در پوست ، و دریافت جریان خون از رگ هایاطراف ، مجدداً رشد مو را شروع می کنند.

کاشت مو روی بافت اسکار نیز برای اطمینان از کاشت موفقیت آمیز ، نیاز به مراقبت های بعدی دارد. همچنین ممکن است به دلیل کمبود اولیه جریان خون در منطقه به چندین روش نیاز داشته باشید.

بافت اسکار نیز غالباً ضخیم یا برجسته می شود. یک پزشک ممکن است تزریق کورتیکواستروئیدها را در اطراف اسکار شما انجام دهد تا سطح زخم صاف شود و طبیعی تر به نظر برسد.

روش کار چگونه است؟

کاشت مو دو نوع اصلی دارد که یک جراح ممکن است توصیه کند مو را به بافت اسکار شما پیوند بزند.

در اینجا نحوه انجام هر روش آورده شده است.

پیوند واحد فولیکولار FUT

جای زخم بعد از کاشت مو در روش FUT زیاد و بزرگ بوده و در دید خواهد بود.

در روش FUT، جراح یک نوار پوست را از قسمت اهدا کننده بر می دارد و برای این کار از یک تیغ استفاده می کند، در نتیجه برای بهبودی زخم ها  به آن ها بخیه می زند. خط اسکار ناشی از زخم هایی که ایجاد می شود، بستگی به طول و عرض نوار پوستی که جراح برداشته، دارد.

 • جراح شما با استفاده از چاقویجراحی یک تکه از پوست 6 تا 10 اینچی را از پوست سر یا دیگر پوست اطراف شما جدا می کند (بستگی به اندازه جای زخم دارد).
 • آنها ناحیه را با بخیه پشت سر می بندند.
 • پزشکپوست را به قطعات ریز به نام گرافت تقسیم می کند ، که بعضی از آن ها فقط ممکن است حاوی یک مو و فولیکول آن شود.
 • بااستفاده از چاقوی جراحی یا سوزن ، جراح شما سوراخ هایی در محل اسکار شما ایجاد می کند که در آن فولیکول ها قرار داده می شوند.
 • جراحشما پیوندها را به سوراخ های اسکار وارد می کند.
 • آنها با پانسمان ناحیه با پنبه و گاز ، جراحی را به پایان می رسانند.

استخراج واحد فولیکولی FUE

 • جراح ناحیهای روی سر یا نزدیک اسکار را تراش می دهد.
 • آنها یک سری از فولیکول ها را از پوست استخراج می کنند ، و آثار ریز قابل مشاهده ای را پشت سر می گذارند.
 • جراحشما سوراخ هایی را در بافت اسکار شما ایجاد می کند و فولیکول ها را به داخل سوراخ ها وارد می کند.
 • آنها بافت زخم شما را با پنبه و گاز پانسمان می کنند.

در FUE ، فولیکول های مو مستقیماً از پوست سر برداشته شده و به قسمت های طاس پوست سر پیوند می شوند.

به خاطر بسپارید که کاشت مو جراحی محسوب می شود، بنابراین ممکن است گران و دردناک شود.

همچنین خطرات خاصی از جمله عفونت و اسکار وجود دارد. حتی احتمال دارد مجبور شوید چندین روش کاشت مو انجام دهید تا نتیجه دلخواه خود را بدست آورید.

FIT (FUE ) در بین افراد افزایش چشمگیری یافته است.

در روش FIT نیاز به بیهوشی و انجام جراحی به مدت طولانی نیست. چرا که در این روش فولیکول های مو را یکی یکی جدا می کنند و در نواحی طاس می کارند و لازم به ایجاد برش هایی در پوست سر ندارند.

در این روش بیشتر از 4000 فولیکول مو سر برداشته شده و در قسمت طاس سر کاشته می شود و این کار باعث ایجاد خط موهای تازه شده که به مرور زمان رشد می کنند. کاشت مو به این روش فقط یک روز طول می کشد و بلافاصله بعد از جراحی می توانید به زندگی عادی خود برگردید.

به علت این که  فولیکول ها به صورت جداگانه استخراج می شوند در نتیجه ناحیه دهنده کمتر زخمی می شود و بعدا برای کوتاه کردن مو هیچ محدودیتی ندارد. معمولا این روش در کاشت مو بهتر است و باعث ظاهری زیبا و رضایت بخش مردم می شود.

مراقبت های بعدی و بهبودی برای کاشت مو روی جای زخم

کاشت مو دقیقا مثل جراحی های دیگر بوده و بعد از آن برای طی کردن روند درمان نیاز به مراقبت هایی دارد که باید انجام شود. بعد از جراحی پیوند برای رسیدن به نتیجه خوب و مثبت رشد موها باید از برخی موارد مثل رژیم غذایی مناسب، نحوه شستشوی سر و طرز صحیح دوش گرفتن، رابطه زنانشویی، داروهای تقویتی مفید و غذاها مناسب، آگاه شویم.

بیشتر مراحل پیوند حدود یک تا دو ساعت طول می کشد. معمولاً می توانید همان روز کاشت مو به خانه بروید. رویان سلامت پیوند بزرگ تر ممکن است چند قرار ملاقات مختلف طی چند روز طول بکشد.

بعد از جراحی که ناحیه شروع به ترمیم کرد ، جراح شما بانداژ می کند. آن ها همچنین ممکن است از تزریق تریامسینولون در اطراف ناحیه پیوند برای کاهش تورم استفاده کنند.

آیا صدمه ای خواهد دید؟

احساس درد یا ناراحتی در ناحیه پیوند یا اطراف آن و در ناحیه ای که مو از آن استخراج شده معمول است. در چند روز اول پس از کاشت مو ، جراح شما به احتمال زیاد موارد زیر را توصیه می کند:

 • داروبرای درد ، مانند ایبوپروفن (Advil)
 • آنتیبیوتیک هایی که ممکن است به کاهش خطر عفونت کمک کنند
 • داروهایضد التهاب مانند استروئیدها برای تورم
 • محرکهای رشد مو مانند ماینوکسیدیل Rogaine  یا فیناستراید Propecia

مراقبت های بعد از کاشت مو به ویژه مصرف داروهای تجویزی پزشک خیلی مهم و ضروری است.

پس استفاده از داروها مفید و مناسب از مهم ترین مراقبت های بعد از کاشت مو بوده، که از اهمیت بالایی برخوردار است. شما باید بدانید بعد از جراحی چه داروهایی مناسب و مفید برای رشد موهایتان خواهد بود.

 

نکات مربوط به مراقبت های بعدی

ممکن است جراح به شما دستور دهد برای کمک به بهبودی پس از کاشت مو موارد زیر را انجام دهید:

 • تا چند روز پس از جراحیمحل پیوند را در آب شسته یا غوطه ور نکنید.
 • سعیکنید چند روز مرخصی از کار یا فعالیت های دیگر خود را بگیرید تا محل بهبود یابد.
 • لوسیون، پماد یا سایر مواد را در این ناحیه قرار ندهید ، مگر این که جراح شما را به این امر راهنمایی کند.
 • اگرمو به پوست سر شما پیوند داده شد ، حداقل 21 روز شانه یا مسواک نزنید.
 • سعیکنید حداقل لباس را در آن قسمت بپوشید یا تا چند روز در حین بهبود پوست ناحیه را باز نگه دارید.
 • برایجلوگیری از آسیب دیدن یا تحریک شدن ناحیه ، یک هفته یا بیشتر تمرین نکنید.

ریزش مو از ناحیه پیوند شده طبیعی است

ریزش مو بعد از کاشت مو، از عوارض طبیعی محسوب می شود. ممکن است بعد از پیوند شما در چند هفته اول دچار ریزش مو شوید که این اصلا جای نگرانی ندارد و کاملا طبیعی است. در چند هفته اول به فولیکول ها مو برای مدت کوتاهی خون نمی رسد و به همین علت آن ها غیر فعال هستند و باعث ریزش موها می شوند. اصلا نگران این قضیه نباشید تا زمانی که فولیکول ها سالم هستند موها رشد می کنند.

همان طور که می دانید استرس تاثیرات منفی در زندگی ما می گذارد همچون ریزش مو، حملات قلبی ، لاغر شدن و…

به عقیده بعضی از پزشکان استرس هیچ تاثیری بر روی موها کاشته شده ندارد. بهتر است شما دو هفته مانده به  پیوند از مکان ها و کارهای استرس دار دوری کنید. توصیه می کنم حتما در مواقع استرس، نفس عمیق بکشید و یا تا ده بشمارید.

بعد از کاشت مو از همان روز اولی که اقدام به باز کردن پانسمان سرتان می کنید، موها  تقریبا تا روز بیستم به اندازه حدود یک الی دو میلی متر رشد خواهند کرد.

طبیعی است اگر موها از ناحیه پیوند شده بیرون بیایند. در ابتدا ممکن است مطابق با منطقه اطراف رشد نکنند ، بنابراین اگر کمی متفاوت از جای زخم شما است ، نگران نشوید.

نکاتی خیلی مهم در خصوص ریزش مو بعد از کاشت مو

در هفته اول بعد از جراحی بیشتر موهایی که شروع به ریزش می کنند ساقه ها هستند. درصد احتمال ریزش موها با ریشه خیلی کم است، زیرا فولیکول ها توسط بافت پوست محکم شده اند . فولیکول های مو به وسیله پوست عروق جمع آوری می شوند و بعد از گذشت 4 الی 5 روز بعد از پیوند کاملا بی خطر هستند.

عمیق ترین ناحیه ساقه مو شباهت خیلی زیادی به فولیکول مو دارد و مانند یک نقطه است، به همین خاطر اکثر مردم ساقه و فولیکول مو را اشتباه می گیرند. در واقع ریزش مو به مدت 4 الی 5 روز بعد از جراحی کاشت طبیعی بوده و همچنین موجب ایمن و محکم شدن ریشه موها یا همان فولیکول ها می شود.

 • موهایی که پیونده داده شده اند و بر اثر جابجایی صدمه دیده اند در طول ماه اول از بین خواهند رفت.
 • 0-7 روز بعد از جراحی، موهای پیوند داده شده رشد موقت خود را آغاز می کنند.
 • 1-4 هفته رشد موها متوقف شده و ریزش ساقه موها شروع می شود.

کاشت مو به هر روشی که صورت گرفته است بعد از گذشت 20 الی 40 روز بعد از جراحی، موهایی که کاشته شده اند میانگین 80 تا 100 درصد شروع به ریزش می کنند. در این بین احتمال خیلی کمی وجود دارد و نادر پیش می آید که 40 تا 60 درصد موهای کاشته شده در بعضی افراد رشد خود را آغاز کنند و ریزشی صورت نگیرد. طبق تحقیقات و آمار به دست آمده از کسانی که کاشت مو انجام داده اند، حدود 97 درصد آن ها با این ریزش مو مواجه شده اند.

بعد از این که ریزش موها صورت گرفت، موها به مدت 3 ماه می خوابند و از ماه چهارم به بعد فولیکول های کاشته شده رشد طبیعی خود را آغاز می کنند و تا حدود 8 الی 9 ماه به رشد طبیعی خود می رسند. ضخامت موهای کاشته شده شما نسبت به موهای خودتان ضخیم تر است و این امر در پوشاندن نواحی از سر که موها کم پشت هستند موثر است. در این زمان دیگر قسمت اهدا کننده بهبود یافته و شما می توانید اقدام به کوتاه کردن دیگر موهایتان کنید.

به خاطر زخم هایی که در پیوند به وجود آمده است احتمال دارد پس از گذشت یک سال از رشد موها ظاهرشان به شکل فر و یا پیچ بشود که با بهبود کامل زخم ها این مشکل کاملا برطرف خواهد شد و موهای شما ظاهری طبیعی به خود می گیرد.

با ریزش موها بعد از جراحی  نباید نگران شوید بلکه باید شما از این مسئله برای داشتن موهای پرپشت و طبیعی خوشحال شوید.

چه مدت طول می کشد تا موهای جدید در جای زخم رشد کنند؟

مدت زمان رشد موها در زخم ممکن است بسیار متفاوت شود.

مطالعه 2013 در مورد 25 مورد کاشت مو بر روی زخم ها نشان داد که اکثر بیماران در انتصاب شش ماهه پیگیری 75 درصد یا بیشتر رشد مو داشتند.

و یک مطالعه در سال 2014 نشان داد که بین 64 تا 95 درصد از موهای کاشته شده در بافت اسکار پس از حدود 13 ماه پس از جراحی زنده مانده اند.

مطالعه ای در سال 2019 انجام شد که از 37 نفر کسانی که پیوند مو انجام داده اند میزان رضایت خود را از 1 (بسیار ناراضی) به 5 (بسیار راضی) ارزیابی کردند. میانگین نمره رضایت 4.6 بود.

عارضه ای برای آگاهی از آن وجود دارد؟

در صورت مشاهده هر یک از موارد زیر با پزشک خود صحبت کنید:

 • علائم عفونت
 • تخلیهمایع یا چرک از ناحیه
 • پوستهدر اطراف منطقه تشکیل می شود
 • خارشیا درد شدید یا غیر قابل تحمل
 • تورمقابل توجه فولیکول های مو (فولیکولیت)
 • آمدن خون از محل جراحی
 • بیحسی در اطراف منطقه
 • نارضایتیاز نحوه به نظر رسیدن موهای تازه کاشته شده در مقایسه با مناطق اطراف
 • ریزشمو از ناحیه جراحی یا حتی در نزدیکی آن

عوارض جانبی احتمالی داروها

در این جا عوارض جانبی احتمالی داروهایی مانند Rogaine یا Propecia را بیان می کنیم:

 • تحریکپوست سر
 • احساسسرگیجه داشتن
 • درددر قفسه سینه
 • سردرد
 • ضربانقلب نامنظم یا خیلی سریع است
 • تورمدر دست ها یا پاها
 • مشکلدر تحریک جنسی یا عملکرد

غذاهای کلیدی

در کاشت مو فولیکول های مو را از قسمت بانک مو برداشته و در قسمت جلو سر می کارند. به همین ترتیب فولیکول های مو ضعیف شده و احتیاج به تقویت و همچنین مراقبت های ویژه دارد.

مصرف مواد غذایی و خوراکی های مضر ممکن است به فولیکول های مو صدمه زده و رشد آن ها را متوقف کند و شما بار دیگر با کم مویی مواجه شوید. حتی احتمال دارد دیگر نتوانید کاشت مو و ترمیم انجام دهید.

برای تقویت فولیکول های کاشته شده داشتن یک برنامه رژیم غذایی مفید مانند مواد مغذی، ویتامین ها، مواد معدنی و تغذیه مناسب بعد از کاشت مو خیلی مهم و لازم است و همچنین مانع از شوک کاشت مو می شود.

برخی از شما امکان دارد بعضی از غذا ها و خوراکی هایی که برای تقویت فولیکول های مو مفید است را دوست نداشته باشید، اما باید بدانید این فولیکول های تازه کاشته شده نیاز به تقویت دارد و شما مجبور هستید این مواد غذایی را برای رشد موهایتان میل کنید.

خوراکی های خیلی زیادی وجود دارند که به رشد موها کمک می کنند. پروتئین، آهن، روی و ویتامین ها، که در بیشتر سبزیجات، حبوبات و گوشت ها و… وجود دارند از جمله موارد ضروری و مهم برای رشد و تقویت موها هستند.

خوردن بعضی از مواد غذایی که بیشتر موارد مورد نیاز برای رشد و تقویت موها را دارند مثل اسفناج، کلم بروکلی، گوجه فرنگی، سیب زمینی و فلفل، بسیار مناسب اند. بهتر است بدانید، ماهی به علت داشتن روغن های متنوع و مواد مغذی به رشد و تقویت فولیکول های مو کمک می کند.

آجیل ها و حبوبات یکی دیگر از خوراکی های مفید و مناسب برای محکم شدن، رشد و تقویت موها است. مصرف مواد غذایی که حاوی پروتئین، ویتامین B6، کلسیم، روی، منیزیم و آهن هستند، نه تنها برای رشد و تقویت موهای تازه کاشته شده مفید بوده بلکه برای رشد دیگر موها نیز موثر خواهد بود.

برای کسانی که به هر دلیلی نمی توانند این خوراکی ها را مصرف کنند، مکمل هایی وجود دارند که می توانند جایگزین خوراکی های گفته شده شوند و همه مواد مورد نیاز موها را تامین کنند.

حتما این نکته مهم و ضروری را به خاطر بسپارید، داشتن یک برنامه رژیم غذایی مناسب نه تنها باعث رشد و تقویت موها می شود بلکه برای سلامت عمومی بدن موثر بوده و همچنین مانع از مشکلات و مبتلا به بیماری ها می شود.

اگر شما یک رژیم غذایی مناسب ندارید، همین حالا تصمیم بگیرید و یک برنامه خوب و مفید برای خودتان بنویسید و حتما خوراکی هایی که برای بدن و سلامتیتان مفید و موثر است را در برنامه خود بگنجانید.

شما گزینه های زیادی برای کاشت مو بر روی بافت اسکار دارید.

با پزشک درمورد این که چه نوع کاشت مو برای بافت زخم شما مناسب است و چه چیزی در حین انجام و بعد از آن باید انتظار می رود ، صحبت کنید.