بررسی هاردهای سرور اچ پی (HPE)

بررسی هاردهای سرور اچ پی (HPE)

هارد دیسک ها قطعاتی هستند که به عنوان اصلی ترین فضای ذخیره سازی در یک سیستم مورد استفاده قرار میگیرند و اطلاعات مهمی از قبیل فایل های سیستم عامل، نرم افزار های نصب شده، فایل های کاربران، روی آن ها ذخیره سازی می شود. باقی مراحل شبیه به نصب ویندوز روی سرور hp g9 است. همان طور که گفتیم این هارد دیسک با ظرفیت 300 گیگابایتی از رابط SAS بهرمند بوده و با سرعت 6 گیگابایت بر ثانیه قادر به انتقال اطلاعات است. سرعت این مدل هاردها نسبت به رده های Enterprise بسیار کمتر است اما در عوض ظرفیت بالاتری دارند. استفاده از این هاردها در ایران خیلی بیشتر از کشورهای دیگر است و توجیه عقلانی آن هم این است که هزینه سالیانه تعویض اینگونه هارد دیسک ها در مقایسه با خرید هارد درایوهای مخصوص هارد سرور 600 سرور کمتر است. بنابراین بهتر است هزینهی زیادی برای خرید هاردهای مخصوص سرور تنها برای ذخیرهسازی تصاویر و ویدئوهای خانوادگیتان خرج نکنید. بنابراین از مطمئن ترین گزینه ها برای خرید انواع قطعات سخت افزاری میباشد.

امروز هارد ها به چند دسته مختلف تقسیم می شوند: دسته اول هارد دیسک ها (Hard Disk Drive) که به آنها به اختصار HDD گفته می شود. برای RAID بندی سرور HP، ابتدا سرور را روشن می کنیم، و بعد طی شدن مراحل بوت شدن سرور و چک شدن سخت افزار ، به مرحله مشخص در عکس زیر می رسیم و کلید F8 را پشت سر هم،میزنیم . همانطور که در عکس زیر مشخص است ، RAID 1 با موفقیت ساخته شده. همانطور که میدانید برای تجهیز کردن سرور به رم و هارد سرور نیازمندید. امروز از هارد دیسک ها جهت ذخیره سازی اطلاعات با امنیت بالا و هزینه مقرون به صرفه استفاده می کنند. SATA : رابط ساتا امکانات بسیاری همچون اصلاح قدرتمند ارور ها بصورت اتوماتیک، انتقال دیتای امن، سیستم dsas یا همان حذف نویز برای کار کردن در ولتاژ های پایین میباشد. در رده های Entry هارد دیسک های ساتا با ظرفیت های بالا و اپلیکیشن های غیر حیاتی (Non-Critical) مناسب هستند.

البته مشکلی که این مدل از هارد دیسک ها دارند ظرفیت پایین آنهاست که نهایتاً ۲.۴TB فضا در اختیار کاربران قرار می دهد لذا نمی توان برای ذخیره سازی اطلاعات با حجم بالا از این هاردها استفاده کرد؛ معمولاً از این هاردها برای اپلیکیشن ها و سرویس هایی که نیاز به سرعت و پردازش بالا دارند، استفاده می کنند. رابط SATA در ارائه ی حجم زیاد اطلاعات خوب است اما عملکرد مناسبی ندارد. اگر نیاز به بالاترین سطح عملکرد و دقت در ذخیرهسازی اطلاعات نیاز دارید (مثل تراکنشهای مالی) بهترین انتخاب درایوهای SAS از نوع اینترپرایز است. اگر به دنبال سرعت بیشتر با استفاده از هارد دیسک هستید بدون شک SAS عملکرد بهتری دارد اما نمیتواند حجمهای زیادی مثل SATA را ارائه کند. از معایب آن این است که با همه دستگاهها سازگار نیست، وزن زیادی (۵۰۰ گرم) دارد و ممکن است نیاز به هیت سینگ داشته باشد. هارد دیسک ها فضای بسیار بیشتری نسبت به دیگر مدل ها (SSD) با قیمت مناسب در اختیار کاربران قرار می دهند. اگر علاقه مند هستید در مورد فناوری RAID و انواع آن اطلاعات بیشتری کسب کنید، پیشنهاد می کنیم که مقاله RAID چیست و انواع آن را مطالعه کنید .

کابلهای SATA بلندتر و حداکثر یک متر است که انعطاف بیشتری در انتخاب محل قرارگیری هارد، برایمان فراهم میکند. اما در نسل 3، SATA III دارای پهنای باند حداکثر 6 گیگابایت بر ثانیه که عملکردی به خوبی نسل دوم SAS را دارد. هارد های 2.5 اینچی دارای قطعات مکانیکی کوچکتر هستند که به آنها امکان می دهد انرژی کمتری نسبت به هاردهای 3.5 اینچی مصرف کنند. کابل PATA امکان اتصال دو هارد درایو را به طور همزمان میدهد. برنامههای ذکر شده کاربرد عمومی دارند، اما دیسکورد (Discord) سرویسی است که به طور خاص برای دنیای گیم و بازی های آنلاین طراحی شده است و برای گیمرها گزینه بهتری محسوب میشود. ایده اصلی این است که دادههایی که به طور مکرر به آنها دسترسی مییابند ،در قسمت SSD درایو ذخیره میشوند تا بتوان آنها را به سرعت بازیابی کرد. حالا به منوی قبل بازگشته، و گزینه view logical drive را انتخاب می کنیم . چگونه هارد را raid کنیم ؟ هارد سرور اچ پی ۱۰K ظرفیت ۳۰۰ گیگابایت با پارت نامبر ۰۰۱-۵۹۹۴۷۶ برای سرورهای G7 و نسل های قدیمی سرور ProLiant مناسب است و یا سرورهای G8 و G9 و مدل های جدیدتر سرور ProLiant سازگار نیست.

اگر از نوشتن این مطلب لذت بردید و مطمئنا می توانید اطلاعات بیشتری در مورد فروشگاه هارد سرور لطفا از صفحه ما بخواهید.

نظر شما چیست ؟