آخرین اخبار
کد مطلب: 169024
سياست ارزي و مشکلات گردشگري-۲
اتخاذ تصميم جديد براي دفاتر مسافرتي/تعلق حواله ارزي به آژانسداران
تاریخ انتشار : 1397/03/08 13:00:57
نمایش : 109
طبق گفته متوليان گردشگري در کشور،قرار است به دفاتر مسافرتي که اقدام به برگزاري تور خروجي مي کنند حواله ارزي تعلق گيرد اما اين اقدام مستلزم ارائه مدارک و تاييد آن است.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرنگار مهر، آژانسهاي مسافرتي پس از آنکه ميزان خروج ارز مجاز از کشور توسط هر مسافر طبق اعلام بانک مرکزي از ده هزار يورو به ۵ هزار يورو کاهش پيدا کرد، بازهم با مشکل تامين هزينه هاي تورهاي مسافرتي خود مواجه شدند. يک طرف اين مشکل اينجا بود که مسئول تورهاي گردشگري  مي بايست به ازاي هر مسافر مبلغي ارز با خود همراه مي داشت تا هزينه هاي جانبي سفر و يا هزينه هاي احتمالي را در کشور مقصد بپردازد اما اين اتفاق آنها را سردرگم مي کرد چرا که اگر تا چند روز پيش آنها مي توانستند چند ده هزار ارز را در ميان افراد گروه تقسيم کرده و با خود به خارج از کشور ببرند اما حالا با مشکل بزرگتري رو به رو شده بودند آژانسهايي که با چنين مشکلي مواجه هستند بيشتر آن دسته از آژانسها هستند که حساب خارجي و يا کارت هاي بين المللي ارزي در اختيار ندارند بنابراين تقسيم کردن اين پول در ميان مسافران و اطمينان داشتن به همه آنها براي برگشت اين پول کاري بسيار سخت است.

اما حالا بعد از اتخاذ تصميم بانک مرکزي، فعالان گردشگري چه در حوزه سفرهاي ورودي و چه در حوزه سفرهاي خروجي اين موضوع را با مسئولان بانک مرکزي و سازمان ميراث فرهنگي در ميان گذاشتند و به توافقات اوليه نيز رسيده اند.

حرمت الله رفيعي رئيس انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوايي و جهانگردي ايران به خبرنگار مهر مي گويد: بايد دولت پيش از اتخاذ چنين تصميماتي پيش بيني هاي لازم را مي کرد. مسافر اکنون هنگام خروج از کشور بايد به سفارت خانه ها ارز مسافرتي بدهد اما براي تهيه آن قبل از انجام سفرش مشکل دارد و يا اينکه گفته اند براي سفر به برخي از کشورها ۵۰۰ يورو يا برخي از کشورها هزار يورو مي توانيد خارج کنيد بايد ديد اين سياست از کجا آمده چرا براي سفر به برخي از کشورها ارز بيشتر و يا کمتري  تعلق مي گيرد.

بررسي مدارک در انجمن دفاتر مسافرتي

او ادامه مي دهد: اما حالا سياستي در نظر گرفته شده تا بابت هتل و يا توري که مسافر خريداري مي کند، حواله ارزي به دفاتر مسافرتي تعلق بگيرد تا حداقل مشکل آژانسداران در اين زمينه حل شود. به تازگي جلسه اي با معاون ارزي بانک مرکزي و افراد ديگر برگزار شد و نتيجه اين بود که دفاتر ، مدارک سفر گردشگران خود را به انجمن صنفي دفاتر مسافرتي براي تاييد بفرستند و انجمن آن را به سازمان ميراث فرهنگي و سازمان هم به بانک مرکزي ارجاع دهد تا حواله ارز به آژانس تعلق گيرد.

رفيعي اين بروکراسي را اينچنين شرح مي دهد: چون آژانسي که مسافر مي برد هتل و خدمات ديگر را مي خرد پس مدارک اين خدمات را در اختيار دارد. اين مدارک را به انجمن مي دهند تا در کميته کارشناسي مورد بررسي و تاييد قرار گيرد سپس مبلغ مورد نياز به سازمان ميراث فرهنگي اعلام خواهد شد تا بانک مرکزي آن را به آژانس بدهد. در اين راستا بايد همه آن ارز مورد نيازي که آژانس براساس آن مدرک داده، به او تعلق گيرد. ما گفتيم که ارز نمي خواهيم بلکه به ما حواله داده شود حاضر بوديم حتي به نرخ ازاد يا هر نرخي که خودشان تعيين کردند باشد اما گفتند که گويا به نرخ دولتي خواهد بود. بانک به ما دلار يا يورو نمي دهد بايد کارگزار ما از آن طرف مشخص باشد و آن را معرفي کنيم. 

او در ادامه مي‌گويد: بانک مرکزي برداشتي داشته مبني براينکه به واقع چه ميزان ارز بايد به آژانسها داده شود. ما به آنها در جلسه اي که داشتيم گفتيم از ۹ ميليون گردشگر خروجي ۶۰ درصد آنها «ارز بر» نيستند چون بخشي از آنها به سفرهاي زيارتي مي روند. حتي شايد اگر محاسبات دقيق تر هم باشد به اين نتيجه برسيد که ميزان ارز ورودي به نسبت ارز خروجي بيشتر هم باشد چون هر مسافري که به ايران مي آيد حداقل ۱۵ روز در ايران مي ماند ولي مسافران ايراني که به خارج از کشور مي روند حداکثر يک هفته سفر مي کنندمسافران کشورهايي که بيشترين سفرها به آنها انجام مي شود مانند ترکيه و گرجستان هم به طور ميانگين سه تا چهار روز مي مانند. پس ارز زيادي از کشور خارج نمي شود.

نبايد دفاتر از وضعيت موجود دچار ضرر شوند

هرچند که روند تعلق حواله ارزي آژانسهاي مسافرتي انطور که حرمت الله رفيعي تشريح کرد زمان بر به نظر مي رسد و افتادن آژانسها در اين بروکراسي هاي اداري ، کاري پيچيده است اما رفيعي آن را پيچيده نمي داند و مي گويد که بررسي مدارک تنها چند ساعت طول مي کشد.

محمد محب خدايي معاون گردشگري سازمان ميراث فرهنگي نيز خبرنگار مهر مي گويد: بايد کاري کرد که دفاتر مسافرتي از اين وضعيت دچار ضرر نشوند. ما جلسه اي با اقاي نهاونديان و مونسان نيز برگزار کرديم که در آن قرار شد کساني که مسافر خروجي دارند براساس اسناد مالي که ارائه مي کنند ارز مخصوص دريافت کنند.

وي درباره اينکه آژانسداران با اين طرح وارد يک بروکراسي اداري طولاني براي تاييد مدارک سفر گردشگران خروجي مي شوند توضيح مي دهد: اين بروکراسي اداري نيست. ما که نمي توانيم دخالتي کنيم ما به عنوان بخش دولتي راستي آزمايي را انجام نمي دهيم بلکه انجمن اين وظيفه را دارد که مدارک آژانس ها را در سفرهاي خارجي تاييد کند.

محب خدايي مشکل آژانسداران در خروج مسافر را حل شده دانست اما درباره مشکل آژانسداران در ورود ارز از کشورهاي ديگر به ايران گفت که بايد اين مسئله بازهم مورد بررسي قرار گيرد و کارهاي کارشناسي آن در حال انجام است.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن