آخرین اخبار
کد مطلب: 169022
داورزني در گفتگوي تفصيلي با مهر:
فدراسيون مربي بزرگتر از کي‌روش جذب کند/تصميم‌گيري بعداز جام‌جهاني
تاریخ انتشار : 1397/03/08 12:53:32
نمایش : 130
معاون وزير ورزش با تاکيد بر اينکه فدراسيون فوتبال در صورت پايان همکاري با کي‎روش بايد مربي بزرگتر جذب کند، گفت: البته براي حفظ اين مربي اگر کمک مالي لازم باشد، دريغ نمي‎کنيم.
به گزارش بام ايران خبر به نقل از خبرگزاري مهر؛ «اکثر فدراسيون ها کار خود را انجام مي دهند. خدا را شکر آرامش خوبي در ورزش برقرار است. الان همه منتظر رويدادهاي پيش رو هستند و به خصوص جام جهاني روسيه؛ به هر حال فوتبال يک موضوع فراگير است، اصلا ورزش نيست. اگر بخواهيم تعريف درستي از فوتبال داشته باشيم بايد بگوئيم يک آئين، يک فرهنگ و يک پديده فراتر از ورزش است که سالانه  ۴ - ۳ ميليارد نفر را درگير خود مي کند. اتفاقا در جلسه اخير هيات رئيسه فدراسيون جهاني واليبال در شرم‌الشيخ، در مورد آماري ماکروسافت بحث شد و اينکه طبق اين آمار که فوتبال ۳ ميليارد و ۵۰۰ ميليون نفر يوزر داشته است. بعد از آن هاکي، تنيس و واليبال در رده هاي بعدي قرار دارند.»

اين صحبتي است که محمدرضا داورزني معاون توسعه ورزش قهرماني و حرفه اي وزارت ورزش در آغاز گفتگو با خبرنگار مهر و در واکنش به اينکه «چه خبر از ورزش» به آنها اشاره کرد و در ادامه هم به پرسش هايي پيرامون فوتبال ملي و باشگاهي پاسخ داد.

وي در اين گفتگو تاکيد کرد که عملکرد کارلوس کي روش در تيم ملي فوتبال بايد بعد از جام جهاني به طور دقيق بررسي و سپس در مورد ادامه همکاري با وي تصميم گيري شود. ضمن اينکه «جذب مربي بزرگ تر از کي روش»، «پيش بيني يک برد، يک تساوي و يک باخت تيم ملي فوتبال در جام جهاني»، «تاکيد بر پرداخت نشدن بودجه دولتي به پرسپوليس و استقلال»، «عدم تغيير مديريت استقلال و پرسپوليس» و «ورود وزارت براي کمک گرفتن قطري ها از امکانات جزيره کيش در برگزاري جام جهاني ۲۰۲۲» مواردي بود که داورزني در اين گفتگو به آنها اشاره کرد. 

* خبرگزاري مهر: اشاره کرديد که همه منتظر آغاز جام جهاني هستند و عملکرد تيم ملي؛ تيمي که سرمربي آن وضعيت بلاتکليفي دارد. يکي از اعضاي کميته فني در گفتگويي تاکيد کرد که به دليل مشکلات مالي فدراسيون قادر عقد قرارداد دوباره با کي روش نيستيم. با توجه به بالا بودن نرخ ارز راهکار وزارت ورزش در اين زمينه چيست؟ کمکي مي کند؟

- محمدرضا داورزني: مشکل ما مشکل کمبود ارز در کشور نيست. اگرچه تابع سياست هاي کلان کشور هستيم اما تا به امروز براي تمام فدراسيون ها براساس برنامه اي که داشته اند، ارز موردنيازشان را تأمين کرده ايم چه براي فوتبال و چه براي ديگر رشته ها. البته که سياست هاي انقباضي را دنبال مي کنيم و بايد همه به کشور و دولت کمک کنيم تا از پرداخت هاي غيرضروري و هزينه هاي غيرضروري پرهيز شود اما ورزش استثنا است. در واقع از آنجا که ورزش به طور مستقيم با نشاط اجتماع در ارتباط است و عزت و اقتدار ملي را موجب مي شود، به دنبال اين نيستيم که صرفه جويي داشته باشيم. سياست کلي اين است طبق برنامه فدراسيون ها براي اعزام هايشان از طريق هماهنگي با بانک مرکزي، ارز موردنيازشان تأمين شود و اين کار تا به امروز انجام شده و از اين به بعد هم انجام مي شود. بنابراين موضوع کي روش و ساير مباحث فوتبال اصلاً به موضوع ارز مرتبط نيست.

* در هر صورت پيشنهاد فدراسيون به کي روش تمديد قرارداد براي مدت ۶ ماه بوده و همين باعث دلخوري اين مربي شده است. نظر وزارت ورزش در اين مورد چيست؟

- البته اينکه فدراسيون چه برنامه اي دارد و در آينده مي خواهد چه کند به مسئولان فدراسيون مربوط است. ۷ سال از حضور کي روش در فوتبال ايران مي گذرد. يادم است کي روش و ولاسکو درست همزمان با هم و در يک شب وارد ايران شدند و همکاري با فوتبال و واليبال ايران را آغاز کردند. حالا اينکه فدراسيون فوتبال براي آينده چه تصميمي دارد؟ مي خواهد کي روش را براي چهار سال آينده حفظ کند يا نه را اصلا نمي دانيم؛ آن قدري که من مي دانم فوتبال جام ملت هاي آسيا را در پيش دارد و بعد از آن يک - يک و نيم سال تيم ملي هيچ رويداد مهم ديگري ندارد. چند وقت پيش به دوستانمان در فدراسيون فوتبال گفتم اجازه دهيد جام جهاني برگزار شود سپس بررسي هاي لازم انجام شود و بر اساس آنها درباره کي روش نتيجه گيري کنيد. قدر مسلم اين موضوع به عملکرد تيم ملي در جام جهاني و بررسي دوستان در فدراسيون فوتبال بستگي دارد.

* نظر وزارت ورزش چيست؟ 

- سعي وزارت ورزش هميشه بر اين بوده در موضوعات داخلي فدراسيون ها به خصوص در چنين مواردي ورودي نداشته باشد. البته که ما نسبت به اتفاقات مهم رشته ها بي تفاوت نيستيم. اصلاً وظيفه ما اين است که اين موضوعات را رصد و پيگيري کنيم اما اينکه بخواهيم در مدل تصميم گيري فدراسيون ها ورودي داشته باشيم و بگوييم فلاني باشد يا نباشد، اين اتفاق بيفتد يا نيفتد يا اينکه بگوييم اين بازيکن چرا انتخاب شد يا نشد، اصلاً درست نيست چون استقلال فدراسيون ها از بين مي رود. ضمن اينکه در اين صورت وزارت خانه نهادي مي شود که بايد تيم داري کند و هر نتيجه اي به دست بيايد آن را به گردن وزارتخانه مي اندازند.

* با اين اوصاف اگر فدراسيون فوتبال براي حفظ کي روش به کمک مالي نياز داشته باشد، وزارت همکاري لازم را خواهد داشت؟

- حتما؛ در کل اين مسئله که ماندن يا نماندن کي روش به موضوع ارز بستگي دارد، کلاً درست نيست و قطعاً اگر مسئولان فدراسيون براي حفظ کي روش و تمديد قرارداد با وي از وزارت ورزش کمک مالي بخواهد، دريغ نخواهيم کرد.

* اگر به هر دليلي همکاري فدراسيون فوتبال و کي روش به نقطه پايان برسد، موضع وزارت ورزش در مورد سرمربي جديد تيم ملي چيست؟ مربي بزرگتر از کي روش بايد جذب شود يا روي گزينه هاي داخلي سرمايه گذاري صورت بگيرد؟

- وزارت ورزش مي خواهد فوتبال مسير موفقيت فعلي خود را ادامه دهد. در حال حاضر فوتبال جز رشته هاي ۵ ستاره در آسيا است. تيم ملي ما بعد از برزيل به عنوان اولين تيم و بدون دردسر براي جام جهاني ۲۰۱۸ کسب سهميه کرد. اينها براي مردم مهم است. طبيعتاً وزارت ورزش تلاش دارد تا اين شرايط ارتقا پيدا کند. هميشه گفته ايم تلاش وزارت ورزش اين است تا ورزش در يک آرامش قرار بگيرد و درگير حاشيه نشود. خود مجموعه وزارت ورزش هم هميشه از ورود به حاشيه ها پرهيز کرده است چون در همين حاشيه ها، بحث هايي است که به ورزش آسيب مي زند. مي خواهيم آرامش را در فدراسيون ها برقرار کنيم تا کارشان را دنبال کنند.

* جواب سئوال را نگرفتيم؛ اگر به هر دليلي ادامه همکاري کي روش با فدراسيون فوتبال منتفي شود، موضع وزارت ورزش در مورد مربي جديد چيست؟ مربي بزرگتر بيايد يا مربي داخلي؟

- منطق اين را مي گويد که مربي بزرگتري جذب شود تا بتوانيم مسير موفقيت را ادامه دهيم و بهبود ببخشيم.

* يک انتقاد به کي روش اين است که عملکرد  اين مربي تا به امروز خيلي مطلوب و متفاوت از آنچه تيم ملي با مربيان قبلي کسب کرده، نبوده است. ما در دوره پيشين جام جهاني و جام ملت هاي آسيا با کي روش دقيقاً در مقطعي حذف شديم که قبلا با برانکو، جلال طالبي، افشين قطبي و قلعه نويي حذف شده بوديم در حالي که هزينه هاي کي روش بيشتر است. منتقدان کي روش مي گويند قرار است با اين مربي چه اتفاق جديدي رقم بخورد؟ از طرفي هم اما موافقانش مدعي هستند الان تيم اول آسيا هستيم و به جايگاهي رسيده ايم که غلبه بر ژاپن و کره جنوبي براي مان آسان است. به نوعي نگرانند که اتفاقي که بعد از ولاسکو براي واليبال افتاد، با رفتن کي روش در فوتبال هم بيافتد؟

- اين نظر غلط است؛ ولاسکو هم شب قبل از بازي ايران سه بر صفر با آرژانتين به چين باخت. عوامل موفقيت متعدد است. همه اين عوامل بايد کنار هم باشند تا تيم نتيجه بگيرد. اينکه همه موفقيت ها به يک نفر گره زده شود درست نيست. عوامل موفقيت به خصوص در رشته هاي گروهي بسيار متعدد است. اين عوامل بايد باشند و بر يک استراتژي مشخص دراز مدتي استوار باشند. به هر حال براي هر رشته هر تصميمي گرفته شود عده اي موافق و عده اي مخالف هستند.

* در کل ارزيابي شما از عملکرد کي روش چيست؟

- طي ۷- ۶ سال گذشته، تيم ملي با کي روش نتايج خوبي گرفته است. در  همين مقطع تيم ملي بدون دغدغه به جام جهاني رفت. کي روش از همه ظرفيت ها و بازيکناني که در فوتبال اروپا بازي مي کنند، خوب  استفاده کرده است. در مجموعه فوتبال و فوتسال در رده هاي مختلف، عملکرد خوب بوده است. اصلا فيفا بي دليل به يک فدراسيون ۵ ستاره نمي دهد. همين اخيرا هم تيم فوتسال بانوان ايران هم قهرمان آسيا شد. اما از طرفي اين سوال مطرح مي شود که فوتبال داخلي و بين‌المللي چقدر با هم هماهنگ هستند؟ کارشناسان بايد اين موضوع را بررسي کنند و اين که طي ۷ سال گذشته چقدر از حضور کي روش براي ارتقاي فوتبال داخلي استفاده شده است؟ يک وقت است که مي خواهيم کي روش را بياوريم تا فقط با تيم ملي در ميادين مختلف نتيجه بگيرد اما مطلوب چيز ديگري است.

* توضيح مي دهيد؟ شرايط مطلوب در رابطه با کي روش چيست؟

- البته بحثمان صرفاً کي روش نيست. در مورد يک مربي در هر رشته ديگري ابتدا انتظارمان همين است که فقط با تيم ملي نتيجه بگيرد اما آنچه مطلوب است اين که يک مربي با استانداردهاي جهاني بيايد و سطح عمومي فوتبال يا هر رشته اي ديگر را ارتقا دهد. اين مسئله اي است که بايد توسط کارشناسان مورد ارزيابي قرار گيرد. در اين صورت تصميم گيري خيلي منطقي تر مي شود. نمي توان در اين مورد احساسي يا مبتني بر يک پارامتر تصميم گرفت مثلا بگوييم چون به جام جهاني رفته ايم، کافي است.

* در مسير حضور در جام جهاني، وزارت ورزش چقدر با فدراسيون فوتبال و تيم ملي همراه بود؟ 

- حضور تيم ملي در جام جهاني براي مردم و دولت اهميت دارد و اين هم مهم است که تيم ملي ما بتواند در جام جهاني حضور قدرتمندي داشته باشد. تا به امروز وزارت ورزش به هر آنچه فدراسيون فوتبال در راه آماده سازي تيم ملي تقاضا کرده، پاسخ داده و به هيچ يک «نه» نگفته است. همواره کنار فدراسيون بوديم و کمک حال مسئولانش بوديم. تيم ملي براي دولت هم اهميت دارد، اينکه بعد از صعود به جام جهاني و پيش از اعزام به محل برگزاري مسابقات، ملي پوشان ديداري ويژه و خصوصي با رئيس جمهور داشتند نشان دهنده همين مسئله است.

اين نشان مي دهد براي دولت و شخص رئيس جمهور هم تيم ملي و حضورش در جام جهاني و عملکردي که بايد داشته باشد، اهميت دارد. در مجموع شارژ تيم ملي فوتبال جزو سياست هاي کلي دولت و وزارت ورزش است. از اين حيث تمام کارهاي فدراسيون فوتبال با وزارت ورزش هماهنگ است. البته وزارت ورزش هم از زمان حضور سلطاني فر همواره تلاش داشته تعامل خوبي داشته باشد و وارد فضاي حاشيه نشود. هرجا لازم بود از فوتبال حمايت کرديم و حتي آنجا که لازم بود دولت هم دست فدراسيون را گرفت.

* يعني معتقديد براي تيم ملي فوتبال تمام شرايط لازم جهت آماده سازي حضور در جام جهاني مهيا بود؟

- البته که هيچ وقت شرايط به صورت آرماني و ايده آل نيست چون پارامترهاي تعيين کننده ديگري هم وجود دارد که دست ما هم نيست مانند شرايط تحريم ها؛ فدراسيون فوتبال به لحاظ ارزي منابع خوبي از طرف فيفا گرفته است. انتقال اين ارزها با مشکلاتي مواجه است و بايد ساير نهادها و دستگاه ها هم کمک کنند تا مشکلي نباشد. البته اين مشکلات بحراني است اما بعضاً روي عملکرد تاثيرگذار است اما در کل فوتبال روي غلطک است، روي ريل حرکت مي کند و تلاش وزارت ورزش اين است تا اين لکوموتيو شتاب بيشتري بگيرد.

* با توجه به مجموع اين شرايط پيش بيني وزارت ورزش از عملکرد تيم ملي فوتبال در جام جهاني چيست؟

- مراکش به عنوان قهرمان آفريقا يکي از تيم هاي خوب شرکت کننده است. فکر مي کنم بتوانيم اين تيم را شکست دهيم. البته که کار خيلي سختي است. در مورد پرتغال هم اميدوار هستيم ملي پوشان بتوانند ارائه گر يک بازي خوب باشند. پرتغال تيم خوبي است اما مي خواهم بگويم مساوي گرفتن از اين تيم غير ممکن نيست. اما در مورد اسپانيا؛ شايد الزاماً اينکه بگوييم مقابل اين تيم بازنده خواهيم بود طبيعي است. پيروزي مقابل اسپانيا با توجه به شرايط و نوع فوتبالي که دارد براي ما ممکن نيست اما قطعاً بازيکنان به ميدان مي روند تا در اين بازي و هر ديدار ديگري عملکرد خوب داشته باشند اما هيچ کس توقعي براي مثلاً پيروزي مقابل تيم اسپانيا ندارد. همين که تيم ايران بدون دغدغه وارد جام جهاني شد يک موفقيت به حساب مي آيد اما انتظار ما اين است در ۳ رويداد پيش رو بازيکنان هر آنچه در توان دارند به کار ببرند. مردم ما هم قدرشناس هستند و قطعا ببينند خوب بازي مي کند، نتيجه آن به يک موضوع فرعي تبديل مي شود. چه بسا بوده زمان هايي که تيم ملي صاحب برد شده اما از عملکرد ملي پوشان رضايتي حاصل نشده است و برعکس.

* يعني يک برد، يک باخت و يک تساوي پيش بيني شما از عملکرد تيم ملي فوتبال در جام جهاني است؟

- (خنده) به اميد خدا؛ البته نمي خواهم در مورد برد مقابل مراکش توقع زيادي ايجاد کنم اما همه برد را دوست داريم، بدون توجه به اينکه چه تيمي برابر ما قرار دارد. البته يک نکته را بگويم تمام تيم هايي که در جام جهاني حضور دارند، براي اين بازي ها و کسب سهميه آن کار کردند و تلاش داشتند. اينگونه نيست که تيمي راحت سهميه گرفته باشد آن هم در حالي که تيمي مانند ايتاليا نتوانست به اين مهم دست يابد بنابراين نبايد تصور کنيم مراکش چون يک تيم آفريقايي است مي تواند حريف راحتي باشد. خير؛ اينگونه نيست. مراکش هم بردهاي لازم را براي ورود به جام جهاني داشته است. با اين حال پيش بيني ما اين است که بتوانيم مراکش را شکست دهيم.

* وزارت ورزش برنامه اي براي همراهي تيم ملي در جريان ديدارهاي جام جهاني دارد؟

- طبق برنامه ريزي صورت گرفته شخص وزير ورزش براي هفته اول رقابتهاي جام جهاني به روسيه مي رود. تقسيم بندي کرده ايم که در هر هفته يکي از مسئولان وزارت ورزش کنار ملي پوشان باشد. هفته اول شخص وزير ورزش مي رود، هفته دوم و در کازان روسيه من کنار ملي پوشان خواهم بود. براي هفته سوم هم هماهنگ شده تا آقاي عبدالحميد احمدي کنار ملي پوشان خواهند بود. ما به نمايندگي از وزارت ورزش به روسيه مي رويم تا به ملي پوشان روحيه دهيم البته که خودمان از آنها روحيه مي گيريم اما بايد در کنار مسئولان و آقاي تاج باشيم.

* ظاهراً دعوتنامه حضور در جام جهاني براي شخص رئيس جمهور هم ارسال شده است. آقاي روحاني به روسيه مي روند؟

- هنوز برنامه رئيس جمهور در اين مورد اعلام نشده است اما بعيد مي دانم.

* برويم سراغ پرسپوليس و استقلال؛ وضعيت فعلي اين دو باشگاه را چطور مي بينيد؟

- دو باشگاه پرطرفدار ما عملکرد خوبي داشتند آن هم در حالي که بدون پول دولت کار کردند. تلاش وزارت ورزش براي کمک به اين دو باشگاه بوده اما نه به لحاظ مالي، از اين بابت که دو باشگاه بتوانند مسائل خودشان را در حوزه هاي مختلف پيگيري کنند. همه مي دانند از ۱۵ - ۱۰ سال گذشته مشکلات زيادي در زمينه هاي مختلف براي دو باشگاه پرسپوليس و استقلال تلمبار شده بود. طي ۳- ۲ سال گذشته تلاش وزارت ورزش بر اين بوده تا به هيات مديره دو باشگاه کمک کند تا با ايجاد تعامل ميان اين باشگاه ها و فدراسيون فوتبال بسياري از مشکلات برطرف شود و مسائلي مثل الزامات AFC هم رعايت شود. الان پرسپوليس و استقلال به استانداردها نزديک شده اند به خصوص اينکه بسياري از مشکلات گذشته آنها تعيين تکليف شده است.

* طي اين مدت خيلي از بدهي هاي دو باشگاه پرداخت شد. هنوز پرونده اي در اين زمينه وجود دارد؟

- نمي خواهم بگويم پرسپوليس و استقلال با همه طلبکاران خود تسويه کرده اند، نه؛ اينگونه نيست. هنوز يک تعداد پرونده در دو باشگاه وجود دارد که بايد به آنها رسيدگي شود اما مسئولان دو باشگاه با کمک فدراسيون و تعاملي که با AFC دارند در حال پيگيري اين مسائل هستند. در کل اين دو باشگاه به لحاظ عملکرد وکاهش بدهي هايشان روند خوبي داشتند به خصوص اينکه به لحاظ مالي وابستگي به دولت ندارند و اين يک موفقيت است. سرخابي ها به اين مسير مي روند که در مورد آنها شفاف سازي شود، پرونده بدهي هاي قبل پرداخت شود و بحث هاي مالياتي خود را حل مي کنند، اينها مسائلي بود که پيش از اين به اين دو باشگاه به شدت آسيب مي زد و وضعيت نابساماني را به لحاظ مديريتي و ساختاري موجب شده بود. 

* در مورد مديريت باشگاه پرسپوليس برنامه اي نداريد؟ حميدرضا گرشاسبي کماکان به عنوان سرپرست در اين باشگاه حضور دارند؟

- اينکه در آينده وضعيت و ساختار مديريتي چه تغييراتي خواهد داشت جزو مواردي است که مجمع باشگاه و شخص وزير ورزش در مورد آنها تصميم گيري خواهند کرد. من نظر خاصي در اين زمينه ندارم چون در حوزه اختيارات من نيست. بنده کنار دوستان هستم.

* خودتان هم مي گوييد کنار دوستان هستيد پس بايد مطلع باشيد از تصميماتي که قرار است در رابطه با مديريت پرسپوليس و ماندن يا رفتن گرشاسبي گرفته شود؟

- طبيعتاً در مورد اين دو باشگاه برنامه وزارت براي تکميل است نه حذف؛ به گونه اي که ترکيب اعضاي هيات مديره کامل شود و بتواند کارهايشان را انجام دهند. از طرفي در بحث هيات مديره عده اي نظر مثبت دارند و مي گويند خوب است و عده اي ديگر خلاف اين نظر را دارند اما خروجي کار ما اين است که طي دو سال گذشته اين دو باشگاه عملکرد خوبي داشته اند. تعيين تکليف مديريت پرسپوليس هم يکي از بحث هايي است که شخص سلطاني فر پيگير آن است تا اين باشگاه از اين بلاتکليفي مديريتي خارج شود.

* يعني حميدرضا گرشاسبي حکم مديريت مي گيرد يا فرد ديگري روي صندلي مديريت پرسپوليس قرار مي گيرد؟

- به لحاظ مقرراتي بحث هايي داريم که به قوانيني مانند بازنشستگي باز مي گردد اما در کل تا به امروز تصميمي براي تغيير مديران دو باشگاه اتخاذ نشده است.

* البته دوره سرپرستي حميدرضا گرشاسبي در پرسپوليس تمام شده است.

- بله، اما تصميمي براي تغيير مديريت نداريم. اينکه در آينده چه اتفاقي مي افتد موضوعي است که سلطاني فر در مورد آن تصميم نهايي را مي گيرد. بايد ببينيم در آينده تصميم هيات مديره و مجمع چه خواهد بود و چه تغييراتي در هيات مديره ايجاد مي شود اما ما تصميمي براي تغيير مديريت نداريم.

* دو باشگاه پرسپوليس و استقلال به جمع هشت تيم برتر ليگ قهرمانان صعود کردند. وزارت ورزش براي ادامه موفقيت اين مسير چه برنامه حمايتي از دو باشگاه خواهد داشت؟

- فکر مي کنم بهترين برنامه وزارت ورزش اين بود که در کار دو باشگاه دخالتي نداشته باشد چون مسئولان دو باشگاه کار خود را انجام مي دهند.

* نگفتيم دخالت؛ سئوالمان اين بود که چه حمايت هايي خواهيد داشت؟

- حمايت مالي که قاعدتاً نمي توانيم داشته باشيم چون به لحاظ مقرراتي نمي توانيم ريالي به اين دو باشگاه بدهيم اما اينکه در کنار دو باشگاه باشيم مورد توجه مان است تا از اين طريق اگر مسئله و مشکلي دارند با هماهنگي فدراسيون و تعاملات لازم برطرف شود. از اين حيث مشکلي نداريم اما قطعاً هيچ کمک مادي نخواهيم داشت. بايد توجه داشت شرايطي براي دو باشگاه به لحاظ مارکتينگ ايجاد شده است علاوه بر اين شرايط استفاده از سامانه هواداري و اسپانسرهايي که به اين دو باشگاه کمک مي کنند هم وجود دارد. وزارت ورزش در اين زمينه ها کمک حال بوده است. در واقع کمک کرديم تا باشگاه ها براي حضور در فضاي مجازي و جذب اسپانسر دچار مشکل نشوند. گاهي نياز به پيگيري موضوع در جلسات است تا اين روند ادامه پيدا کند. از اين ظرفيت هاي بيروني استفاده مي کنيم.

* يکي از موضوعات اخير فوتبال همکاري جزيره کيش با قطري ها در برگزاري جام جهاني ۲۰۲۲ بوده است. نظر وزارت ورزش در اين زمينه چيست؟

ـ اين يک موضوع دوطرفه است، از يک طرف ما بايد اعلام آمادگي کنيم و از طرف ديگر قطر نگاه جدي به اين موضوع داشته باشد. بايد در جزيره کيش امکانات لازم را مطابق با استانداردهاي جهاني فراهم کنيم تا اگر قرار است کمپ يا ديداري در جريان جام جهاني در اين جزيره برگزار شود، مشکلي پيش نيايد. به لحاظ هتل در جزيره مشکلي نداريم اما به لحاظ امکانات سخت افزاري ورزشي به ويژه زمين استاندارد چمن، بايد شرايط لازم فراهم شود به خصوص با توجه به مسائلي که در حاشيه خليج فارس به وجود آمده و مشکلاتي که في مابين قطر و همسايگانش وجود دارد.

پيش بيني مي کنيم ايران در جزيره کيش به عنوان يکي از مکان هايي که مي تواند در برگزاري جام جهاني ۲۰۲۲ کمک حال باشد مورد توجه قرار بگيرد به خصوص اينکه ورود به اين جزيره نيازي به ويزا ندارد. اين جزيره به دليل آب و هوايي شرايط نزديک به قطر دارد و مي تواند براي تيم هاي شرکت کننده در جام جهاني که مي خواهند کمپ داشته باشند يا برگزار کننده ديدارهاي تدارکاتي باشند مفيد است. در جريان جام جهاني هم اگر قطري ها بخواهند از امکانات کيش استفاده کنند، تعامل لازم وجود دارد حتي در بحث کلان و سياست هاي کلي دو کشور روابط نزديکي به هم دارند. صحبت هايي هم که من با دوستان در جزيره کيش داشتم خوب بود. مسئولان ورزش کيش اين آمادگي را دارند تعامل لازم را با قطر داشته باشند تا در ميزباني جام جهاني کمک حال باشند.

* در صورت نياز وزارت ورزش ورود لازم را به موضوع خواهد داشت؟

- قطعاً اگر لازم باشد وزارت ورزش هم به قضيه ورود خواهد کرد. اين آمادگي را داريم که پيگير اين موضوع باشيم.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن