آخرین اخبار
کد مطلب: 169014
شيوع التهاب روده در جوانان/بيماري که دير تشخيص داده مي شود
تاریخ انتشار : 1397/03/06 13:40:23
نمایش : 107
بيماري التهابي روده جزء بيماري هاي خودايمني است که شيوع آن روز به روز بيشتر مي شود. اما، نکته مهم اين است که چندين سال طول مي کشد تا اين بيماري تشخيص داده شود.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرنگار مهر، شبنم شاهرخ عضو هيئت علمي پژوهشکده بيماري هاي گوارش و کبد، در خصوص بيماري التهابي روده، گفت: اين بيماري يک بيماري خودايمني است. بيماري خودايمني يعني بدون آن که عامل بيگانه اي وارد بدن شود، سيستم ايمني ارگاني را به عنوان عامل بيگانه در نظر مي گيرد و به آن حمله مي کند. در اينجا سيستم گوارشي و روده بيگانه در نظر گرفته شده که سيستم ايمني بر عليه آن موادي را ترشح کرده و باعث التهاب و زخم در آن ناحيه مي شود. 

وي ادامه داد: سيستم گوارشي از دهان، مري، معده، روده کوچک، روده بزرگ و در نهايت تا مقعد ادامه دارد. اعضاي روده بزرگ از پايين از رکتوم، سيگموئيد، کولون نزولي، کولون عرضي، کولون صعودي و سکوم تشکيل شده که سپس وارد روده باريک مي شود. روده بزرگ ۸۰ سانت و روده باريک با وجود قطر کمتر ولي طولي معادل ۳ متر دارد. روده باريک از پايين شامل ايلئوم که در افرادي که کرون دارند، ۸۰ درصد اين ناحيه درگير است. سپس وارد ژژنوم و دئودنوم و بالاتر مي شويم.

شاهرخ اظهار کرد: بيماري التهابي روده که در اثر بيماري خودايمني روده ايجاد مي شود، شامل دو قسمت کرون و کوليت السروز است. کوليت السروز يا کوليت زخمي فقط روده بزرگ را گرفتار مي کند که اين درگيري از پايين تا بالا به صورت پيوسته ادامه دارد و در نهايت ممکن است کل روده را گرفتار کند. در کرون ممکن است که قسمت پايين گرفتار نباشد. همچنين در ۷۰ تا ۸۰ درصد موارد روده باريک نيز گرفتار مي شود.   

به گفته عضو هيئت علمي پژوهشکده بيماري هاي گوارش و کبد، تا ۵۰ سال قبل مشکل، بيماري هاي عفوني بود و اکنون با رعايت بهداشت و افزايش نظارت هاي بهداشت محيط، بيماري هاي عفوني کاهش يافته و بيماري هاي خود ايمني شيوع پيدا کرده است. 

وي تصريح کرد: بيماري التهابي روده جزء بيماري هاي خودايمني است که شيوع آن روز به روز بيشتر مي شود.

شاهرخ با اشاره وجود چند روش تشخيصي اين بيماري، عنوان کرد: چندين عامل در تشخيص بيماري به ما کمک مي کنند که عبارتند از: بررسي فاکتورهاي التهابي خون در آزمايش خون، بررسي ميزان التهاب در آزمايش مدفوع. البته اصل تشخيص با کلونوسکوپي اتفاق مي افتد. همچنين بنا بر شرايط از سي تي اسکن و ام آر آي هم در تشخيص استفاده مي شود.  

وي در خصوص روش هاي درماني بيماري التهابي روده، گفت: در اين مرکز تحقيقات لازم روي سلول درماني در حال انجام است و منتظر نتايج آزمايشات باليني آن هستيم.

دکتر احساني فوق تخصص گوارش در خصوص درمان هاي دارويي بيماري التهاب روده، بيان کرد: اگر سطح دارويي کافي نباشد و آنتي بادي کم باشد، بايد سطح دارو را بالا ببريم اما اگر مقاومت ايجاد شده باشد معمولا سعي مي شود که از دارويي از گروه مشابه استفاده شود که البته براساس سطح آنتي بادي و سطح دارو مي توانيم تصميم بگيريم که کدام دارو را جايگزين کنيم.

دکتر انارکي جراح کولورکتال در همين رابطه توضيح داد: اگر پزشک به اين نتيجه برسد که بيماري مقاوم به درمان است، عامل اصلي براي تصميم به جراحي است. 

وي با اشاره به نگراني مبتلايان به اين بيماري از بروز ناباروري، ادامه داد: بيماري التهابي روده به تنهايي باعث ناباروري نمي شود. شانس باروري در بيمار مبتلا به بيماري التهابي روده و يک فرد عادي يکسان است.  

دکتر حکمت دوست، متخصص تغذيه، در مورد تغذيه اين بيماران، عنوان کرد: مبتلايان بايد تغذيه سالم و متنوع داشته باشند يعني از همه گروه هاي غذايي به اندازه مورد نياز بدن استفاده شود. بيشتر بيماران IBD نمي توانند هندوانه بخورند و با خوردن آن اسهالشان بدتر مي شود، ولي بيماران IBD هم هستند که با خوردن هندوانه مشکلي ندارند.

وي با اشاره به اينکه در مورد لبنيات باور غلطي وجود دارد، ادامه داد: بسياري از افراد مصرف لبنيات را از برنامه غذايي خود حذف مي کنند ولي۷۰ تا ۸۰ درصد بيماران ماست و پنير با لاکتوز کم را مي توانند تحمل کنند. اگر فردي ماست و پنير را تحمل نمي کند بايد حتما مکمل کلسيم دريافت کند و ويتامين دي در اين افراد بايد چک شود.

اين متخصص تغذيه، اظهار کرد: خونريزي در بيشتر افراد با مصرف فيبرهاي خشن مثل پوست تخمه، پوست کيوي ممکن است بيشتر شود. مصرف مکمل ها مخصوصا افرادي که سن بالايي دارند، در موارد حاد مي تواند کمک کننده باشد ولي در عود کمتر بيماري تاثيري ندارد. مصرف فست فود، غذاهاي سرخ کردني، ادويه جات و فلفل اکثرا با عود بيماري ارتباط دارد.

وي با اشاره به نقش آلودگي ها در تشديد اين بيماري، بيان کرد: بهتر است حتي المقدور غذايي استفاده شود که داراي کمترين ميزان آلودگي باشد؛ به طوري که در کودکان با مصرف غذاهاي استريل ممکن است نيازشان به دارو کاملا قطع شود. 

حکمت دوست با بيان اينکه رژيم هاي غذايي ضدالتهابي شامل غذاهايي است که خواص ضد التهابي دارند، افزود: روغن هاي حاوي امگا ۳ بالا و عصاره زردچوبه از جمله اين مواد غذايي هستند. رژيم غذايي که سرشار از آنتي اکسيدان ها، مواد ضدالتهابي و ميوه و سبزي هاي تازه، آجيل و روغن هايي که آنتي اکسيدان هاي فراوان در آن ها ديده مي شود نيز مناسب است. بايد در نظر داشت الکل، کافئين و شکلات ترشحات دستگاه گوارش را زياد مي کنند که ممکن است اسهال در اين بيماران را بدتر کند. 

وي يادآور شد: در طب گياهي زردچوبه خاصيت ضدالتهابي دارد که به بيماران توصيه مي کنيم که در غذايشان به ميزان متناسب زردچوبه را استفاده کنند، ولي نبايد داروها را کنار گذاشت و از اين روش ها استفاده کرد. در صورت تمايل به استفاده از اين روش ها حتما از متخصص طب سنتي مشورت بگيريد.

طبق گفته دکتر اسدزاده، فوق تخصص گوارش علت ايجاد اين بيماري مي تواند يک زمينه ژنتيکي مستعد و اضافه شدن عوامل خطر به آن باشد که سيستم ايمني را دچار مشکل مي کند. اين عوامل خطر شامل سابقه خانوادگي، سن فرد که اکثرا افراد جوان ۱۵ تا ۴۰ سال هستند، قوميت و نژاد که احتمال ابتلا در سفيدپوستان و يهوديان بيشتر است، منطقه زندگي، سيگار کشيدن، رژيم غذايي است.

وي در خصوص علائم باليني بيماري هاي التهابي روده، افزود: چندين سال طول مي کشد تا اين بيماري تشخيص داده شود. اين بيماري طيف دارد که يکي از علائم آن درد شکم خفيف به صورت دل پيچه يا درد شديدي که چند بار جراحي شده است. اسهال از علائم شايع اين بيماري است. البته افرادي هم هستند که به يبوست مبتلا مي شوند. کاهش اشتها و کاهش وزن نيز ممکن است اتفاق بيفتد. همچنين در صورت شدت بيماري، ممکن است تب و بي اشتهايي شديد رخ دهد که منجر به بستري شدن مي شود. علاوه بر مشکلات گوارشي تا يک سوم بيماران گرفتاري خارج از سيستم روده اي از جمله؛ درد مفصل، مشکلات کبد و مجاري صفراوي و مشکلات پوستي پيدا مي کنند.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن