آخرین اخبار
کد مطلب: 169012
نقص عجيب بندهاي 36 و 37 برجام در مسئله امکان شکايت ايران از آمريکا/ بازي جديد برجامي آمريکا و اروپا با ايران؛ هم تحريم ها برمي گردد هم محدوديت هاي هسته اي باقي مي ماند
تاریخ انتشار : 1397/03/06 13:31:50
نمایش : 101
يک کارشناس مسائل هسته‌اي در ادامه افزود: در شرايط فعلي گزينه مطلوب آمريکا حاصل شده است به اين صورت که آمريکا در برجام نيست و مي‌تواند تحريم‌هاي قبلي را برگرداند و تحريم‌هاي جديد عليه ايران وضع مي‌کند اما ايران ملزم به ماندن در برجام و ادامه آن با اروپاست و همچنان محدوديت‌هاي هسته‌اي براي ايران وجود دارد.

به گزارش بام ايران خبر؛ فوأد ايزدي، کارشناس مسائل هسته‌اي در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ در خصوص بيانات اخير رهبر انقلاب در ديدار با مسئولان نظام و شروطي که ايشان براي ادامه برجام با اروپا متذکر شدند اظهار داشت: همانطور که رهبر انقلاب فرمودند اينکه بعد از خروج آمريکا از برجام به ادامه برجام با اروپا فکر کنيم خوشبينانه نيست ولي نظر دولت اين است که فرصتي به اروپايي ها داده شود تا شايد بتوانند به اين توافق خوب که در قالب برجام به دست آورده اند، پايبند باشند.

وي در ادامه افزود: برجام يک فرمول کلي داشت که ايران در حوزه هسته اي محدوديت هاي گسترده اي مي پذيرد و در ادامه تحريم هاي هسته اي که عليه ايران وضع شده بود برداشته مي‌شود؛ منتهي اگرچه محدوديت هاي شديد هسته اي را ايران پذيرفت و آژانس هم اقدامات ايران را تأييد کرد اما آمريکا بسياري از تحريم هاي هسته اي را نه تنها بر نداشت بلکه تحريم هاي ديگري هم عليه ايران وضع کرد.

اين کارشناس مسائل هسته‌اي با بيان اينکه اروپا اگر علاقه مند به ادامه برجام است بايد اقدامات رخ داده از سوي آمريکا را جبران کند تصريح کرد: ما در برجام دو مشکل راهبردي داشتيم که اولين آنها اين بود که از ايران در طول مذاکرات حرف هايي زده شد که براي طرف غربي يقين حاصل شد که ايران از پاي ميز مذاکره بلند نمي شود و يا اينکه اگر بلند شود باز مي گردد.

ايزدي در ادامه افزود: وقتي آقاي روحاني اعلام کردند که ما حتما به توافق دست پيدا مي کنيم اين يعني ايران از پاي ميز مذاکره تکان نمي‌خورد؛ و نتيجه آن اين شد که ما با متن برجامي رو به رو هستيم که ايرادات متعددي در ساختار دارد، به عنوان مثال همين بندهاي 36 و 37 که اکنون که آمريکا از برجام خارج شده است، دست ما خالي است و نمي توانيم از برجام براي شکايت استفاده کنيم چرا که بر اساس مکانيسم ماشه در صورت شکايت تحريم هاي سازمان ملل عليه ايران باز مي گردد.

وي همچنين گفت: در ماه هاي گذشته هم برخي از مسئولان از داخل کشور اظهاراتي داشتند که منجر به خروج آمريکا از برجام شد؛ آقاي رئيس جمهور در سفر مشهد خود رسماً اعلام کردند که ايران با اروپا برجام را ادامه مي دهد و بلافاصله روز بعد ترامپ خروج از برجام را اعلام کرد.

اين کارشناس مسائل هسته‌اي در ادامه افزود: در شرايط فعلي گزينه مطلوب آمريکا حاصل شده است به اين صورت که آمريکا در برجام نيست و مي‌تواند تحريم‌هاي قبلي را برگرداند و تحريم‌هاي جديد عليه ايران وضع مي‌کند اما ايران ملزم به ماندن در برجام و ادامه آن با اروپاست و همچنان محدوديت‌هاي هسته‌اي براي ايران وجود دارد.

ايزدي با بيان اينکه برجام توافق خوبي براي آمريکايي ها بود عنوان کرد: آمريکايي ها ديدند توافق بهتري هم مي توانند با ايران داشته باشند؛ در نگاه آنها ايران آمادگي واگذاري امتياز در حوزه موشکي، منطقه اي و... را هم دارد و اين را هم از اظهارات برخي از مقامات داخلي مبني بر برجام هاي دوم و سوم برداشت کردند.

وي همچنين افزود: برجام دو و سه يعني مذاکره در خصوص مسائل موشکي و منطقه‌اي که قطعاً آنها اگر برجام مي خواهند بايد امتياز بدهند و نمي‌شود که تنها امتياز داد؛ از نظر آنها مي شد توافق بهتري داشت و از اين رو از برجام خارج شدند.

اين کارشناس مسائل هسته‌اي گفت: منطق آمريکا در اين مسأله بر اساس سياست هاي خودشان قابل قبول است و در چنين شرايطي با خود فکر مي کنند وقتي مي توانيم امتيازات بيشتري بگيريم چرا بايد در برجام متوقف شويم که بايد اشتباهات راهبردي مسئولان اصلاح شود.

ايزدي در ادامه با بيان اينکه اشتباه راهبردي اول به پايان رسيده عنوان کرد: بايد اشتباه دوم را جبران کرد اين تفکر براي آمريکا و اروپا که ايران بدون آمريکا هم به اجبار برجام را ادامه مي دهد بسيار غلط است و بايد براي طرف غربي اصلاح شود؛ در غير اين صورت اروپايي ها يا کار خاصي در چارچوب برجام براي ايران انجام نمي دهند و يا اگر انجام بدهند اين اقدامات محدود بوده و ايران متحمل ضررهاي زيادي مي‌شود.

وي در پاسخ به اين سوال که امکان شکايت به مجامع بين الملل براي نقض قطعنامه‌ي 2231 توسط آمريکا وجود دارد يا خير گفت: امکان شکايت براي ايران در قالب برجام وجود ندارد اما کشورهاي اروپايي مي توانند قطعنامه عليه آمريکا تصويب کرده و به سازمان ملل ببرند تا به صورت عملي مخالفت خود را با اين اقدام آمريکا ابراز کنند اما اين قطعنامه اي که به سازمان ملل مي رود توسط آمريکا وتو مي شود چرا که آمريکايي ها حق وتو قطعنامه ها در سازمان ملل را به خود اختصاص داده اند.

اين کارشناس مسائل هسته‌اي در ادامه افزود: اين شکايت يک موضوع نمادين است براي اينکه اروپايي ها اعتراض خود را علناً نسبت به خروج آمريکا اعلام کنند؛ رهبر انقلاب بهتر از ما مي دانند که آمريکا حق وتو داشته و اين قطعنامه نمي تواند آمريکا را محکوم کند اما اين اقدام نشان دهنده حسن نيت آنها در ادامه برجام با ايران است.

انتهاي پيام/ط

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن