آخرین اخبار
کد مطلب: 168993
گزارش مهر از سرانجام يک پرونده ميراثي؛
محدوديت‌هاي يونسکو مانع پذيرش پرونده ثبت راه آهن ايران شد
تاریخ انتشار : 1397/02/30 13:39:14
نمایش : 134
معاون ميراث فرهنگي مي‌گويد: محدوديت‌هاي يونسکو باعث شده تا روند ثبت جهاني ميراث فرهنگي هر سال سخت‌تر شود و اگر اين محدوديت‌ها نبود، پرونده راه آهن را هم مي‌پذيرفتند.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرنگار مهر، چند روز پيش عليرضا رحيمي، عضو مجمع نمايندگان استان تهران گفته بود: متأسفانه در ثبت تاريخي خطوط ريلي  راه آهن در سازمان يونسکو،  وزارت راه و شهرسازي و وزارت علوم کوتاهي کردند و ثبت اين اثر تاريخي به دليل قصور در ارائه مدارک تا سال ۲۰۲۰ منتفي شد.

نماينده مردم تهران، ري، شميرانات، اسلامشهر و پرديس در مجلس شوراي اسلامي‌در گفتگويي با سايت خانه ملت، با بيان اينکه قدمت خط آهن ايران که قطار ري از آن عبور مي‌کند بيش از ۱۰۰ سال است، افزود: به همين دليل ثبت قديمي‌ترين و طويل‌ترين خطوط ريلي به نام ايران از يونسکو درخواست شد که يونسکو براي تحويل مدارک مستند زماني را مشخص مي‌کند ولي نماينده ايران در يونسکو در زمان تعيين شده مدارک مورد نياز را به يونسکو تحويل نداد و به همين دليل ثبت تاريخي راه آهن ايران در يونسکو تا سال ۲۰۲۰ به تعويق افتاد. نقص مدارک از سوي يونسکو به وزارت علوم، تحقيقات فناوري که نماينده ايران در يونسکو از سوي اين وزارتخانه تعيين مي‌شود، اعلام شد ولي نماينده ايران در يونسکو در اين باره تحرکي از خود نشان نداد.  از سوي ديگر وزارت راه و شهرسازي اسناد تاريخي در اين باره را در اختيار نماينده يونسکو قرار نداده است و اين قصور از هر دو وزارتخانه صورت گرفته است.

 رحيمي‌به همراه ۳۲ نماينده ديگر به وزير راه و شهرسازي درباره علت عدم تکميل پرونده ثبت تاريخي راه آهن ايران در يونسکو به رغم اعلام نواقص از سوي کميته فرهنگي يونسکو به سفير ايران در آن سازمان تذکري در صحن علني مجلس داده است.

ماجراي ثبت جهاني پرونده راه آهن اين طور است که اين پرونده به دليل نقص پرونده از سوي يونسکو برگشت خورد و به جاي اينکه در سال ۲۰۱۹ در فهرست ميراث جهاني قرار گيرد قرار است در صورت بررسي کارشناسان يونسکو و موافقت آن‌ها در سال ۲۰۲۰ جهاني شود. به اين ترتيب سهميه ايران در ثبت يک پرونده تاريخي در سال ۲۰۱۹ از دست رفته است.

اما در کنار پرونده راه آهن، سازمان ميراث فرهنگي پرونده‌هاي ديگري را نيز در فهرست ميراث موقت يونسکو ارائه کرده است مانند دانشگاه تهران که گمان مي‌رود با ارائه آن‌ها اين پرونده‌ها نيز به دليل نداشتن شاخص مهم، هنگام بررسي پرونده به مشکل برخورد کرده و ثبت جهاني نشوند.

با وجود اينکه ايران سهميه خود را براي ثبت يک اثر تاريخي در فهرست ميراث فرهنگي يونسکو در سال ۲۰۱۹ از دست داد و تنها مي‌تواند يک اثر طبيعي ارايه کند اما محمدحسن طالبيان معاون ميراث فرهنگي کشور تقصير چنين اتفاقي را به گردن محدوديت‌هاي يونسکو مي‌اندازد و به خبرنگار مهر مي‌گويد: به تازگي يونسکو قانون‌هاي جديدي گذاشته و براي کشورهايي که سه تا چند پرونده داده‌اند و يا پرونده ندارد اولويت‌هايي را مشخص کرده است و يا اينکه اعلام شده بيش از ۴۵ اثر را در جلسات يونسکو نمي‌پذيرند و يا اينکه پرونده‌هاي ترکيبي و يا طبيعي را در اولويت بررسي قرار مي‌دهند يونسکو اين محدوديت‌ها را به خاطر نداشتن بودجه و نيروي انساني کافي ايجاد کرده است بنابراين هر پرونده‌اي را نمي‌پذيرد.  

پرونده‌هاي ديگر هم مشکل داشتند

طالبيان بيان کرد: چرا فکر مي‌کنيد هر آنچه که به يونسکو مي‌فرستيم بايد ثبت شود؟ ما پرونده جنگل‌هاي ارسباران را هم فرستاده‌ايم اما کارشناسان يونسکو در بخش کشاورزي به آن اشکال اساسي گرفته‌اند. هيچ پرونده‌اي نبوده که اشکالي نداشته باشد. برخي از پرونده‌ها را اصلا ارجاع داده بودند و گفته بودند که اشکال اساسي دارد ولي ما دوباره آن‌ها را برگردانديم.

طالبيان بازهم درباره اينکه يونسکو در آخرين لحظات نقشه راه آهن را به‌صورت پرينت شده خواسته توضيح مي‌دهد و مي‌گويد: کار را راه آهن اتريش خراب کرد از آن‌ها پرينت خواستند و ما هم بايد مي‌داديم اما با اين تفاوت که راه آهن اتريش صد کيلومتر است و راه آهن ايران ١۴٠٠ کيلومتر.

معاون ميراث فرهنگي کشور در ادامه مي‌گويد: کارشناسان يونسکو از اينکه هر سال ما يک پرونده ميراثي داريم تعجب مي‌کنند گاهي يک پرونده ۵ سال مي‌رود و مي‌آيد جابه جايي پرونده‌ها از يک کميته به کميته ديگر براي ما اهميت دارد نه براي آنها. هيچ سالي نبوده که از پرونده‌ها ايراد نگيرند پرونده قنات‌هاي ايران ديفر بود ارسباران هم همين طور به پرونده محور ساساني هم ايراد گرفتند اگر يونسکو محدوديت‌هايي براي پذيرش پرونده‌ها نمي‌گذاشت با پاسخ‌هايي که درباره راه آهن داديم پرونده آن را مي‌پذيرفتند. کسي تا آخرين لحظه نمي‌داند که پرونده‌ها ثبت مي‌شوند يا نه.

او درباره اينکه چرا بايد در فهرست ميراث موقت دانشگاه تهران نيز قرار بگيرد در صورتي که اين پرونده ممکن است در مقابل پرونده کشورهاي ديگر شانس کمتري براي جهاني شدن داشته باشد توضيح مي‌دهد: بايد نگاه افراد به ميراث فرهنگي تغيير کند ميراث فرهنگي تنها بناهاي تاريخي و قديمي‌نيست تا چند سال پيش براي کسي ميراث ناملموس شناخته و مهم نبود اما اکنون مهم شده است. ميراث شفاهي و حافظه بشري نيز به همين ترتيب است. ميراث مدرن و صنعتي نيز جزو ميراثي است که بايد مورد توجه قرار گيرد. ما حدود ۳۰ پرونده در فهرست ميراث موقت يونسکو داشتيم که ۲۰ پرونده ديگر نيز به آن اضافه کرديم و در ميان آن‌ها ميراث معاصر و ميراث مدرن و صنعتي نيز گنجانده شده است. ما بايد در فهرست ميراث موقت يونسکو از همه سطوح و تنوع پرونده ميراثي داشته باشيم.

حفظ ميراث راه آهن پس از تشکيل پرونده آن

وي توضيح مي‌دهد: بايد فهرست موقت يونسکو جامع باشد از طرفي اين فهرست براي خودمان هم سندي است که اين پرونده‌ها را کامل و آماده کنيم منتها شرايط براي ثبت جهاني پرونده‌هاي ميراثي هر سال سخت تر مي‌شود. اما پرونده‌هاي زنجيره اي و بزرگ ما خوب است و شانس زيادي خواهند داشت پرونده راه آهن هم ۱۴۰۰ کيلومتر را در بر مي‌گيرد و استانها را به هم متصل مي‌کند اين پرونده کمي‌براي يک کشور نيست. تمام ايستگاهها و ... را مي‌توان به عنوان مقصد جهاني معرفي کرد. از زماني که پرونده راه آهن مطرح شد بسياري از ساختمانهاي قديمي‌راه آهن حفظ شد درحالي که قصد تخريب آن‌ها را داشتند حتي قرار است اين ساختمانها مرکز اقامتي شود و يا موزه راه آهن ايجاد کنند.

طالبيان معتقد است که بايد جلسه اي درباره پرونده راه آهن با مسئولان راه آهن ايران گذاشت و درباره اهميت پرونده راه آهن گفتگو کرد. چون بسياري از افراد بر اين تصور هستند که استارت راه آهن را ايراني‌ها نزدند بلکه دانمارکي‌ها آن را ساختند. اما طالبيان مي‌گويد که بايد پاي حرف مهندسان قديمي‌راه آهن نشست و شنيد که چگونه درباره ساخت تونل‌هايي مانند گدوک حرف مي‌زنند اتفاقا قرارداد راه آهن استعماري نيست و ايده آن براي دوره قاجار بوده است. برخي از کشورها مانند انگليس و روسيه محکم ايستاده بودند که ايران به اين صنعت استراتژيک دست پيدا نکند.

طالبيان به کشور ميزبان در اجلاس‌هاي يونسکو نيز اشاره مي‌کند و مي‌گويد که مهم است که اجلاس يونسکو کجا برگزار مي‌شود گاهي اين اجلاس در کشوري برگزار ميشود که ارتباطات سياسي خوبي با ما دارد و يا اينکه اين ارتباط خوب نيست اين اتفاق هم در روند ثبت پرونده‌هاي ما تاثير مي‌گذارد. ما هيچ وقت سراغ جريان‌هاي سياسي نرفتيم در چانه زني‌هايمان به سراغ کارشناسان رفته و سعي کرديم آن‌ها را مجاب و قانع کنيم. برخي از کارشناسان هم مي‌گفتند که بايد از کشورشان اجازه بگيرند و بعدا به ما راي دهند از سوي ديگر اين بار جلسه يونسکو در بحرين برگزار مي‌شود يعني رئيس جلسه بحرين است و اين در پرونده‌هاي ما بي تاثير نخواهند بود.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن