آخرین اخبار
کد مطلب: 168990
روايت رضايي کوچي از جلسه غيرعلني؛
ظريف: برجام بيماري درحال مرگ است
تاریخ انتشار : 1397/02/30 13:26:11
نمایش : 111
رئيس کميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي گفت: آقاي ظريف معتقد بود برجام بيماري در حال مرگ است که در آي‌سي‌يو و شرايط بسيار سختي قرار دارد.

به گزارش بام ايران خبر ؛ محمدرضا رضايي‌کوچي در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص جلسه غيرعلني مجلس شوراي اسلامي که با حضور وزير امور خارجه، دبير شوراي عالي امنيت ملي، وزير امور اقتصادي و دارايي و عراقچي معاون وزير امور خارجه براي بررسي لايحه الحاق ايران به کنوانسيون مبارزه با تأمين مالي تروريسم برگزار شد، اظهار داشت: در اين لايحه تعيين مصاديق تروريسم را در اختيار غربي‌ها قرار مي‌دهيم. پيش از اين ما به اين کنوانسيون تبصره‌اي اضافه کرده بوديم که بر اساس آن، گروه‌هايي که براي مبارزه با اشغالگران فعاليت مي‌کنند، تروريست نيستند، اما طرف‌هاي غربي اصرار دارند که اين تبصره حذف شود.

نماينده مردم جهرم در مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: در صورت حذف اين تبصره، تعيين مصاديق گروه‌هاي تروريستي به دست کشورهاي غربي تعيين مي‌شود و چه بسا گروه‌هايي مانند حزب‌الله لبنان و نيروي قدس در ليست گروه‌هاي تروريستي قرار گيرد.

وي افزود: آقاي ظريف معتقد است که در صورت تصويب اين کنوانسيون، براي حمايت از گروه‌هاي محور مقاومت مشکلي ايجاد نخواهد شد.

رئيس کميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي گفت: برجام از نظر آقاي ظريف، بيماري در حال مرگ است که در آي‌سي‌يو و شرايط بسيار سختي قرار دارد.

وي تصريح کرد: آقاي ظريف اعلام کرد که ما با اروپايي‌ها وارد مذاکره شده‌ايم و اروپايي‌ها تعهد داده‌اند که منافع ايران را تضمين کنند، اما مشخص نيست که اروپايي‌ها چقدر بتوانند در برابر تحريم‌هاي آمريکا مقاومت کنند، زيرا سهامداران شرکت‌هاي اروپايي، آمريکايي‌ها هستند.

رضايي‌کوچي اظهار داشت: آقاي ظريف همچنين اين شبهه را مطرح کرد که مشخص نيست شرکت‌هاي اروپايي چه مقدار از سران کشورهايشان تبعيت کنند.

به گفته رئيس کميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي، آقاي ظريف معتقد بود با خروج آمريکا از برجام، کار ايران راحت‌تر شده است.

وي تأکيد کرد: نمايندگان از توضيحات وزير امور خارجه در خصوص الحاق ايران به کنوانسيون تأمين مالي تروريسم قانع نشدند، زيرا معتقدند در صورت پيوستن به اين کنوانسيون، اگر گروه‌هاي مقاومت مانند حزب‌الله مورد حمايت ايران قرار گيرند، آمريکا مي‌تواند از ايران به دادگاه لاهه شکايت کند.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن