آخرین اخبار
کد مطلب: 168976
يادداشت/ سيدحسين نقوي‌حسيني
اروپا در جايگاهي نيست که از ايران تضمين بگيرد
تاریخ انتشار : 1397/02/25 11:48:10
نمایش : 162
اين جمهوري اسلامي ايران است که بايد از اروپايي‌ها تضمين بگيرد و اين چارچوبي است که رهبر معظم انقلاب براي گفت‌وگو با اين کشورها تاکيد کرده‌اند و اجازه دادند در اين چارچوب با آنها صحبت شود.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ «سيدحسين نقوي‌حسيني» سخنگوي کميسيون امنيت ملي در روزنامه «جام جم» نوشت:

يکي از راه‌هاي پيش‌روي جمهوري اسلامي براي مقابله با خروج آمريکا از برجام، استفاده از ظرفيت‌هاي داخل خود برجام است. البته ما راه‌هاي مختلفي داريم و مي‌توانيم اقدامات مختلفي انجام دهيم که سناريوهاي لازم را نيز از پيش طراحي کرده‌ايم، منتها يکي از راه‌ها اين است که از ظرفيت کميسيون مشترک استفاده کنيم به‌اين معني که جمهوري اسلامي ايران به دليل اين‌که آمريکا با خروجش مرتکب نقض آشکار برجام شده است، درخواست تشکيل کميسيون مشترک بدهد.

مطابق اين ظرفيت، پنج کشور ديگر عضو 1+5 بايد اقدامات خودشان را تعيين تکليف کنند و طبيعتا اين جمهوري اسلامي ايران است که بايد از کشورهاي اروپايي تضمين بگيرد. تضمين‌ها هم کاملا شفاف است و دو سر تيتر اصلي دارد. اولين سرتيتر اصلي تضمين‌ها اين است که اولا خودشان به کليه تعهداتشان در برجام عمل کنند و دوم اين‌که خسارات ناشي از خروج آمريکا از برجام را هم براي جمهوري اسلامي ايران جبران کنند. اين دو تضمين اصلي است که اروپايي‌ها بايد بدهند. در زيرمجموعه اين تضمين‌ها بايد تحريم‌هاي ثانويه آمريکايي‌ها را با اقدامات خودشان خنثي کنند.

به‌عنوان مثال در حوزه عمليات بانکي، کشتيراني، حمل‌و نقل، بيمه‌ها و خريد نفت بايد خسارات ناشي از خروج آمريکا را براي ايران جبران کنند. اروپايي‌ها براي اين‌کار بايد تضمين دهند حجم خريد نفت خود را افزايش مي‌دهند و جمهوري اسلامي ايران بتواند براحتي نفتش را بفروشد و بانک‌هايشان با ما کار کنند و مسائلي را که از ناحيه تحريم‌هاي ثانويه آمريکا متوجه ايران مي‌شود به هر نحو ممکن جبران کنند.

اين جمهوري اسلامي ايران است که بايد از اروپايي‌ها تضمين بگيرد و اين چارچوبي است که رهبر معظم انقلاب براي گفت‌وگو با اين کشورها تاکيد کرده‌اند و اجازه دادند در اين چارچوب با آنها صحبت شود.

منظور مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا از گرفتن تضمين از جمهوري اسلامي ايران نيز شايد اين است که به رئيس‌جمهور ما گفته‌اند ما خواستار حفظ برجام هستيم و به تعهداتمان عمل مي‌کنيم و جلوي خسارات خروج آمريکا را هم مي‌گيريم و در ازاي اينها شما هم در برجام بمانيد. وگرنه قرار نيست جمهوري اسلامي ايران به کسي ضمانت بدهد که حتما در برجام مي‌ماند. اروپا در جايگاهي نيست که بخواهد از ما تضمين بگيرد و آنها بايد به ما تضمين بدهند.

آقاي عراقچي هم در جلسه‌اي که ديروز با اعضاي کميسيون امنيت ملي مجلس داشتند، همين مسائل را توضيح دادند و اعلام کردند ما فعلا استفاده از ظرفيت خود برجام را براي مقابله با خروج آمريکا در دستور کار داريم و اگر اين راه‌حل به نتيجه نرسد، ما وارد دستورهاي بعدي مي‌شويم.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن