آخرین اخبار
کد مطلب: 168975
مهر گزارش مي‌دهد؛
طبس؛ بهشت زنده زمين‌شناسي/ شهري که گردشگران را غافلگير مي‌کند
تاریخ انتشار : 1397/02/25 11:44:45
نمایش : 151
بهشت زنده زمين‌شناسي ايران يعني شهرستان طبس، هر گردشگري را که اطلاعاتش از اين شهرستان محدود به کوير و طوفان شن باشد، با جاذبه‌هاي گردشگري متفاوتش غافلگير مي‌کند.
به گزارش بام ايران خبر به نقل از خبرگزاري مهر؛ شايد در ذهن بسياري از ايراني‌هايي که کمتر با جاذبه‌هاي گردشگري و تاريخي طبس آشنايي دارند طبس کويري بي‌آب و علف باشد که تنها با طوفان طبس و هواپيماي آمريکايي‌هاست که شهرت يافته و اين شهرستان جاذبه‌اي براي گردش و تفريح نداشته باشد حتي ممکن است برخي با خود بگويند که اگر به‌اين شهرستان رفتند چه سرگرمي‌براي ماندن پيدا کنند و اصلا قرار است از چه چيزي ديدن کنند مگر اين شهرستان جايي هم براي ديدن دارد!؟

در پاسخ به‌اين سوال بايد گفت که شهرستان طبس تنها در بخش شناسايي ژئوسايت‌ها، بيش از ۵۰ سايت ديدني و شگفت انگيز دارد که تصور همه مسافرانش را درباره‌ اين شهرستان به کل تغيير خواهد داد.

اين شهرستان اگرچه در مسير گروهي از مسافران مشهد قرار دارد و مي‌تواند چند روزي از مسافران اين مسير را به سمت خود جذب کند اما درون خود جاذبه‌هاي شگفتي دارد که برخي از گردشگران تنها براي ديدن اين شهرستان به‌اين بخش از استان خراسان جنوبي مي‌آيند شهرستاني که تا چندي پيش جزو استان يزد بود. از شمالي‌ترين تا جنوبي‌ترين نقطه طبس نزديک به ۵۰۰ کيلومتر فاصله است اين نشان مي‌دهد که چقدر اين شهرستان بزرگ و وسيع است.

اگر برخي از افراد طبس را تنها با طوفان صحراي طبس مي‌شناساند بايد گفت که اکنون محل سقوط هواپيماهاي آمريکايي هم خودش به يک جاذبه تبديل شده و مي‌توان از شهرستان به‌اين بخش رفت و هواپيماي سقوط کرده و چند جاذبه ديگر را در اين بخش از صحرا مشاهده کرد اکنون زيرساخت‌ها براي اين جاذبه فراهم شده و حتي در روز ۵ ارديبهشت سالروز اين اتفاق نيز برنامه‌هاي مفصلي در صحرا برگزار مي‌شود.

دره جني

شهرستان براي علاقه مندان به پديده‌هاي زمين شناسي نيز جذاب و ديدني است. شگفت انگيزترين پديده زمين شناسي طبس کال جني يا همان دره جني نام دارد محال است کسي به طبس برود و نخواهد از اين پديده زمين شناسي آميخته با وهم و خيال ديدن کند. کال جني را بايد به خاطر سپرد. گردشگراني که به دره چاهکوه قشم رفته اند  حتما با ديدن کال جني مي‌گويد که برخي از بخش‌هاي آن شبيه به چاهکوه است. گردشگران بايد بدانند اگر مي‌خواهند به کال جني بروند بايد از رودي که در ميان اين دره جريان دارد عبور کنند پس بدانند که حتما کفش‌هايشان خيس مي‌شود.

در اين جاذبه گردشگري کسي نيست که زباله گردشگران را از بين ببرد و يا آن را جابه جا کند پس نبايد زباله‌اي باقي بماند. همچنين بايد طوري برنامه ريزي کرد که تا قبل از غروب آفتاب از آن منطقه خارج شد. به طور حتما کسي نمي‌خواهد شب در اين جاذبه هولناک و تاريک بماند.

طاق شاه عباسي کال سردر

کال سردر هم مانند کال جني يک پديده زمين شناسي است که درونش مي‌توان رودخانه‌اي با صفا را مشاهده کرد در نزديکي کال سردر يک چشمه آب معدني نيز وجود دارد که به تفرجگاه مردم طبس تبديل شده است مي‌توان چند ساعتي زمان گذاشت و از مسير رودخانه گذر کرد تا به طاق شاه عباسي رسيد. عظمت اين طاق همه بازديدکنندگان را به وجد مي‌آورد. اين معماري نيز در نوع خود بي نظير است و مي‌تواند يک روز از زمان اقامت گردشگران را به خود اختصاص دهد.

بلندترين سد قوسي جهان

در شهرستان طبس سد کريت به عنوان بلندترين سد قوسي جهان  با ارتفاع ۶۰ متر، تا اوايل قرن بيستم بوده که براي همه گردشگران قابل بازديد نيست چون اين سد در کنار سد جديد کريت واقع شده و نيروهاي يگان وزارت نيرو اجازه ورود به هر کسي را در اين محدوده از سد نمي‌دهند البته‌اين سد نيز طوري پنهان شده که حتما بايد کسي درباره آن توضيح دهد وگرنه شايد افراد با ديدن آن متوجه قدمت و عظمت اين سد تاريخي نشوند.

روستاهايي که به دست مردم احيا شدند

روستاي کريت و روستاي اصفهک دو روستايي هستند که آوازه شان تا آن طرف مرزهاي کشور نيز رفته است در روستاي اصفهک که بسياري از افراد براي مطالعات معماري حضور پيدا مي‌کنند و مي‌توانند نمونه‌اي از معماري خشتي و گلي را در شهرستان اصفهک ببينند. خيلي از افراد دوست دارند در اقامتگاههاي بومي‌و روستاهايي که بافت آنها خشتي و گلي است اقامت داشته باشند روستاي اصفهک نمونه‌اي از اين نوع روستاهاست که هم اقامتگاه بومي‌دارد و هم معماري اين روستا توسط نخل‌هاي سرسبز احاطه شده است. روستاي کريت نيز با وجود اينکه زلزله سال ۵۷ آن را با خاک يکسان کرد اما هنوز مي‌توان پا در اين روستا گذاشت و در آن قدم زد حتي در خرابه‌هاي خشتي آن. اما امروزه برخي از مردم روستا به‌اين محل برگشته اند و کاروانسرا و مسجد آن را مرمت کرده اند و گردشگران را در آن اقامت مي‌دهند. در اين روستا شکل خاصي از قبرها نيز قابل مشاهده است قبرهاي سپردني که روي زمين قرار داده شده است. اين دو روستا نمونه‌اي از فعاليت مردم محلي در حوزه بوم گردي و گردشگري است.

اما در روستاي ازميغان نيز ميتوان يکي از عجايب کشاورزي را مشاهده کرد. زمين شاليکاري که به آب و هواي مرطوب و زمين پرآب نياز است در کنار نخل‌هاي خرمايي که با آب و هواي خشک سازگار است در فاصله‌اي نزديک قرار گرفته اند در واقع زمين‌هاي شاليکاري توسط نخل‌هاي خرما احاطه شده است و به جذابيت اين روستا افزوده است.

نايبند ماسوله کوير

اگر هر گردشگري به ماسوله برو حتما مي‌داند که اگر روستاي ديگري به همين نام شهرت پيدا کرده باشد دليلش چيست. کوير طبس نيز روستايي به نام نايبند يا نايبندان دارد که به ماسوله کوير شهرت دارد البته اگر از نماي پشت روستا بتوان آن را ديد. يک روستاي طبقه طبقه‌اي که دورتا دورش را زمين‌هاي کشاورزي و نخل‌هاي سرسبز پوشانده است. در اين روستا مي‌توان معماري خاص روستا را مشاهده کرد حتما گردشگران از ديدن اين روستا لذت مي‌برند همانطور که يک سفرنامه نويس مشهور درباره آن نوشته که يک سفر سرپايي به روستاي نايبند کل سفر به طبس را توجيه مي‌کند. از آنجا هم مي‌توان به ديگ رستم سري زد. چشمه آب معدني که آب آن در سرچشمه تا ۱۰۰ درجه نيز به جوش مي‌آيد و داراي املاح معدني متعدد است.

زنان و مردان در پايين دست اين چشمه محلي را براي استفاده از اين آب دارند. حتما بايد مانند رستم بود تا بتوان از سرچشمه نوک انگشت را درون آب قرار داد. اين داغي آب ديگ رستم را متفاوت از هر چشمه آب معدني ديگر کرده است.

باغ گلشن و موزه ژئوپارک

باغ گلشن طبس را ديگر همه مي‌شناسند باغي که متعلق به منطقه کويري شهرستان طبس است اما با نخل‌ها و گياهاني که اگر کسي تنها اين باغ را ببيند نمي‌تواند تصور کند طبس کويري بزرگ دارد. عمارت باغ گلشن نيز در نوع خود ديدني است هر چند که داخل آن مسئولان شهري اقامت دارد اما اين مکان يکي از اماکن تفريحي مردم است که غروب‌ها هميشه شلوغ مي‌شود و مردم در باغ آن رفت و آمد مي‌کنند و کنار عمارت سفره پهن مي‌کنند. در اين باغ مي‌توان از موزه زمين شناسي و ژئوپارک طبس نيز ديدن کرد. حتما در اين موزه از عجايب زمين شناسي و وجود سنگ‌هاي قيمتي و نيمه قيمتي و فسيل‌هاي آن متعجب خواهيد شد.

بارش سنگ‌هاي سياه در طبس

براي کساني که به پديده‌هاي زمين شناسي علاقه دارند رفتن به سرزمين سياه مي‌تواند جذاب باشد سرزميني که روزگاري باران سنگ‌هاي سياه از آتش فشان فعال آن مي‌باريده و تا کيلومترها آن جا را بدون سکنه کرده است. زمين‌هاي اين بخش از شهرستان طبس به دليل وجود اين سنگ‌هاي آتش فشاني سياه رنگ است. مي‌توان با يک راهنماي گردشگري و يا بلد محلي همراه شد و دهانه آتشفشاني که بسيار وسيع است را مشاهده کرد. اين محدود به پشته سياه هم معروف است.

در اين شهرستان مي‌توان به سفره خانه سنتي و معروف شهر رفت و از غذاهاي سنتي طبس مانند گندم پلو و قوروتي سفارش داد و يا اينکه انواع دم نوش‌هاي سنتي طبسي را امتحان کرد. غير از اينها شهرستان طبس انقدر در حوزه توليد سبزي‌هاي خشک شده فعاليت کرده که حالا سبزي خشک با آن عطر و طعم منحصربه فردش يکي از سوغات شهر شده است در کنار آن مي‌توان سري به ميدان امام خميني زد و صنايع دستي مردم طبس که بيشتر با ساقه‌هاي نخل خرما ساخته مي‌شود را تهيه کرد مانند انواع سبدها و ظروف.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن