آخرین اخبار
کد مطلب: 168974
مديرکل انتقال خون استان تهران مطرح کرد؛
ماجراي خريد پلاسما از مردم/تامين کمبود خون تهران از ۵ استان
تاریخ انتشار : 1397/02/25 11:37:49
نمایش : 136
مديرکل انتقال خون استان تهران، با اشاره به شيوه هاي مراکز خصوصي تهيه پلاسما، گفت: رد و بدل شدن پول و کارت هديه در مراکز خصوصي اخذ پلاسما، توجيه خوبي براي تشويق مردم به اهداي پلاسما نيست.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرنگار مهر، دکتر سيدمرتضي طباطبايي صبح سه شنبه در نشست خبري به تشريح وضعيت اهداي خون در استان تهران پرداخت و افزود: در سال گذشته يکي از بزرگترين مراکز خون گيري پايتخت در منطقه نارمک، به دليل مخالفات شهرداري منطقه ۸ با شرايط ساختماني اين مرکز، تعطيل شد و باعث گرديد ميزان اهداي خون روند نزولي داشته باشد.

وي گفت: تلاش مي کنيم امسال با جايگزيني مراکز ديگر، ميزان اهداي خون را جبران کنيم، بطوريکه با آماده سازي دو مرکز جامع اهداي خون در منطقه ۴ و ۵ ، روند اهداي خون سير افزايشي خواهد داشت. 

طباطبايي با اشاره به مرکز انتقال خون منطقه ۵ در اتوبان ستاري، افزود: بعد از گذشت يک ماه از بهره برداري اين مرکز، شاهد هستيم که روزانه ۲۰۰ نفر مراجعه کننده دارد که بين ۱۵۰ تا ۱۷۰ واحد خون اهدا مي شود.

وي، ابراز اميدواري کرد با راه اندازي مراکز جامع انتقال خون، امسال شاهد چالشي در ميزان تامين خون مورد نياز مراکز درماني استان تهران وجود نداشته باشد.

مديرکل انتقال خون استان تهران، بر ضرورت شناسايي مراکز انتقال خون از طريق رسانه ها تاکيد و تصريح کرد: براي اينکه مردم با مراکز جديد انتقال خون آشنا شوند، ۶ ماه زمان مي برد، در حالي که اطلاع رساني رسانه ها نقش مهمي در کوتاه شدن اين زمان دارد.

وي همچنين از آماده شده مرکز جامع انتقال خون در منطقه يک اتوبان صدر خبر داد و گفت: اين مرکز بعد از ماه مبارک رمضان وارد چرخه کار مي شود. مرکز ديگري هم در شهر ري آماده است که اميدواريم تا آغاز ماه مبارک رمضان فعال شود تا شاهد حضور مردم براي اهداي خون در ماه رمضان باشيم.

طباطبايي با اعلام اينکه هر کدام از مراکز جديد بين ۳۰ تا ۴۰ تخت دارند و از امکانات استاندارد و مجهز براي اهداي خون برخوردار هستند، افزود: بايد از شهرداري تهران و خيرين، براي راه اندازي اين مراکز تشکر کرد.

وي در ادامه با اشاره به اين مطلب که در سال گذشته ۴۰۰ هزار نفر مراجعه کننده به مراکز انتقال خون استان تهران داشته ايم، تاکيد کرد: از اين تعداد، ۳۲۰ هزار نفر موفق به اهداي خون شدند که ۵۰ هزار آنان به عنوان اهداي اولي مراجعه کرده بودند.

به گفته طباطبايي، سهم خانم ها در اهداي خون ۱۴ هزار و ۶۰۰ نفر بوده است.

وي افزود: ۴۰ هزار نفر نيز با گروه هاي خوني منفي داشته ايم که ۱۰ درصد اهداکنندگان را شامل مي شود و اين آمار خوبي است. چون نياز به گروه هاي خوني منفي، از اهميت بالايي برخوردار است.

طباطبايي ادامه داد: همچنين توانسته ايم از بين اهدا کنندگان مستمر خون، ۵ هزار واحد پلاکت آفرزيس که همان پلاکت فيلتر شده است، تامين کنيم. در حالي که اين آمار در سال ۹۵، ۱۰۰۰ واحد پلاکت بود، اما اميدواريم سهم پلاکت آفرزيس به ۴۰ تا ۵۰ درصد برسد.

مديرکل انتقال خون استان تهران در ارتباط با پلاسماي مورد نياز براي تهيه داروهاي مشتق از پلاسما، گفت: در سال ۹۵ توانسته بوديم ۶۳۶ واحد پلاسما از مراکز خون گيري استان تهيه کنيم که اين آمار در سال گذشته به ۵ هزار واحد پلاسم افزايش يافت که رشد ۷۶۴ واحدي تهيه پلاسما را نشان مي دهد.

وي با اشاره به اهميت پلاسما در توليد داروهاي بيماران خاص، تاکيد کرد: IVIG، فاکتور ۸ و ۹، آلبومين و...، به عنوان داروهاي مشتق از پلاسما براي بيماران هموفيلي و...، از اهميت ويژه اي برخوردار است که بتوانيم اين داروها را با پلاسماي ايراني تهيه کنيم.

طباطبايي با تاکيد بر اينکه داروهاي مشتق از پلاسما در بسياري از بيماري هاي خود ايمني نقش حياتي دارند، افزود: مصرف IVIG در جهان به شدت رو به افزايش است و اين نياز در کشور ما هم احساس مي شود. 

وي با اظهار تاسف از اقدام مراکز خصوصي اخذ پلاسما، گفت: رد و بدل شدن پول و کارت هديه براي اينکه پلاسماي بيشتري تهيه کنند، شيوه توجيه کننده اي نيست. هر چند، از بابت اينکه داروهاي مشتق از پلاسما از پلاسماي ايراني تهيه مي شود.

طباطبايي ادامه داد: بعضا شنيده مي شود اين مراکز خصوصي تا ۱۰۰ هزار براي هر نفر به عنوان هزينه اياب و ذهاب مي دهند که خوشايند نيست. زيرا، ملاک ما اهداي داوطلبانه خون و پلاسما است. 

به گفته وي، هر فرد مي تواند در هر هفته دو بار و در طول سال ۲۴ مرتبه پلاسما اهدا کند.

طباطبايي افزود: تشويق منع قانوني ندارد، ولي نبايد علت مراجعه مردم به اين مراکز شود.

مديرکل انتقال خون استان تهران، در ادامه به آمار اهداي خون در استان تهران اشاره کرد و گفت: حدود ۲۰۰ هزار واحد گلبول قرمز به همراه ۱۱۵ هزار واحد گلبول قرمز فيلتر شده در سال گذشته بين بيمارستان هاي استان توزيع شد. ضمن اينکه ۱۰۰ هزار واحد خون از استان هاي ديگر، تامين گرديد.

وي افزود: تامين خون موردن نياز استان تهران با توجه به حجم مراجعات مردم از ساير استان ها به بيمارستان هاي استان تهران، بر اساس تفاهمنامه اي با ساير استان ها انجام مي شود و ۵ استان مرکزي، قزوين، سمنان، قم و البرز، به عنوان معين در تامين خون تهران تلقي مي شوند.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن