آخرین اخبار
کد مطلب: 168972
لاريجاني در صحن علني مجلس:
آمريکا بدنبال نابودي نهادهاي بين‌المللي از جمله سازمان ملل است
تاریخ انتشار : 1397/02/25 11:30:29
نمایش : 116
رئيس مجلس گفت: آمريکا قصد دارد نهاد بين‌المللي سازمان ملل را که به قصد ايجاد صلح در جهان تأسيس شده است، نابود کند و صحنه بين‌المللي را به سوي نوعي هرج و مرج امنيتي سوق دهد.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرنگار مهر، در ابتداي جلسه علني امروز سه‌شنبه(25 ارديبهشت) مجلس شوراي اسلامي، علي لاريجاني اظهار داشت: همانطور که اطلاع يافتيد روز گذشته رژيم صهيونيستي دست به جنايتي وسيع زد و حدود ۵۰ نفر از مردم مظلوم فلسطين را به شهادت رساند و دو هزار نفر را نيز مجروح کرد.

وي ادامه داد: اين حادثه مقارن با دو مسئله بود؛ يکي همزمان با روز نکبت بود که چند دهه پيش در چنين روزي قدرت‌هاي بزرگ به حمايت صهيونيست‌ها پرداختند تا مردم فلسطين را از سرزمين خود آواره کنند و به جاي آنان، از گوشه و کنار جهان افرادي را جمع و جور کردند و خانه، کاشانه و اراضي فلسطينيان را غصب نمودند.

رئيس مجلس شوراي اسلامي افزود: اين يک حادثه عظيمي بود که بيش از دو سوم مردم فلسطين را از سرزمين آبا و اجداد خود اخراج کردند و با قتل عام کساني که مقاومت مي‌کردند، زمينه را براي وارد کردن ديگران فراهم آوردند؛ اين فاجعه تاريخي مبناي تولد اين رژيم نکبت شد که عامل ماجراهاي چند دهه اخير گرديد.

لاريجاني تصريح کرد: ديگري، موضوع انتقال سفارت رژيم آمريکا از تل‌آويو به قدس است که روز گذشته به دستور رئيس‌جمهور آمريکا انجام شد. با اينکه تقريباً همه کشورهاي دنيا اين اقدام را محکوم کردند و با اينکه همه مي‌دانند اين اقدام مخالف مصوبات شوراي امنيت و مجمع عمومي سازمان ملل است، اما ظاهراً از سال‌ها پيش آمريکايي‌ها تصميم گرفتند اين نهادهاي بين‌المللي را بي‌اعتبار کنند.

وي اظهار داشت: حمله به عراق بدون مصوبه شوراي امنيت بود، اما آمريکايي‌ها با کمک يکي، دو کشور دست به اين اقدام زدند، گرچه بعدها چنان گرفتار شدند که پا به فرار گذاشتند. خروج از معاهده پاريس در مورد آب و هوا، خلاف معاهده سازمان ملل بود.

رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: خروج از توافقنامه هسته‌اي خلاف قطعنامه شوراي امنيت سازمان ملل بود و همين‌طور انتقال پايتخت آمريکا به قدس. همه اينها نشان مي‌دهد آمريکا قصد دارد نهاد بين‌المللي از جمله سازمان ملل را که به قصد ايجاد صلح در جهان تأسيس شده است، نابود کند و چون سازوکار ديگري براي جايگزيني آن وجود ندارد، صحنه بين‌المللي را به سوي نوعي هرج و مرج امنيتي سوق دهد.

لاريجاني گفت: روز گذشته کشتار مردم فلسطين آن هم صرفا به خاطر اينکه اعتراض به چنين اقداماتي کرده اند لکه ننگ بزرگي براي رژيم صهيونيستي و آمريکا است و در تاريخ خواهد ماند و عدم اقدام ساير کشورها در مقابل اين سبعيت که همه نظامات حقوق بشري را زير پا گذاشت موضوع ديگري است که نشان مي دهد اين ترتيبات چيزي جز ابزار براي قدرت ها نيست.

وي ادامه داد: روشن است اين کشتارها از سر استيصال رژيم صهيونيستي است و بيش از آنکه قدرت آنها را نشان دهد آشفتگي آنها را برملا مي کند.

رئيس مجلس شوراي اسلامي تصريح کرد: راهپيمايي روزهاي گذشته فلسطينيان نشان داد در جهت احقاق حق خود ايستاده اند و مقاومت مي کنند و ملتي زنده و پويا هستند.

وي اظهار داشت: اين حرکت جديد در فلسطين اضطراب براي رژيم صهيونيستي ايجاد کرده است که دست به اقدامات احمقانه مي زنند. در چنين شرايطي رژيم آمريکا ادعا مي کند بزرگترين معامله قرن را سامان مي دهيم.

آقاي ترامپ! فلسطينيان اين بزرگترين معامله قرن شما را به بزرگترين ننگ تاريخ بدل کردند

لاريجاني خطاب به ترامپ گفت: آقاي ترامپ! اين بزرگترين معامله قرن شما را فلسطينيان به بزرگترين ننگ تاريخ بدل کردند و با چنين اقدامي ملت فلسطين و مسلمان را متحدتر کرديد و همين امر عامل اصلي پيروزي آنان خواهد بود و ديگر کسي به وعده هاي شکلاتي شما وقعي نمي نهد.

وي ادامه داد: حتي برخي از گروه هاي فلسطيني که با طرح هاي سازش قلابي آمريکا سالياني منتظر حداقل هايي براي زيست خود بودند، امروز متوجه شدند راه اصلي احقاق حق فلسطينيان مقاومت است و البته اين بزرگترين دستاورد قرن است که معامله پوشالي قرن آمريکا را به زباله دان تاريخ فرستاد.

وي گفت: کميته فلسطين اتحاديه بين المجالس اسلامي روزگذشته در تهران حوادث اخير در سرزمين هاي اشغالي را بررسي و همگرايي خوبي براي مقابله با اقدامات ماجراجويانه آمريکا و صهيونيست ها به وجود آورد. از دست اندرکاران اين همايش سپاسگزاري مي کنم.

لاريجاني گفت: بايد دبيرخانه بين المجالس اسلامي پيگيري هاي جدي تري براي اقدامات عملي که در اين اجلاس مطرح شد به عمل آورد.

پس از سخنراني لاريجاني، نمايندگان با فرياد مرگ بر آمريکا و مرگ بر اسرائيل جنايات اسرائيل را در فلسطين محکوم کردند.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن