آخرین اخبار
کد مطلب: 168958
«ديوالي»؛ مراسمي براي آغاز سال نوي هندي
تاریخ انتشار : 1397/02/15 13:52:06
نمایش : 231
«ديوالي» يکي از مهمترين مراسم آئيني در هندوستان است که در آغاز هر سال به‌مدت ۵ روز خانه‌ها با چراغ‌هاي متفاوت و شمع روشن نگه داشته مي‌شوند تا نشاني باشد براي نبرد عليه تاريکي.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرنگار مهر،  زهرا اسمعيلي، کارشناس ارشد مطالعات جهان در يادداشتي که در اختيار خبرگزاري مهر قرار داد نوشته است:

کتاب تاريخ را که ورق مي‌زنيم خط به خط آن برگي جديد است. وقتي سخن از تاريخ به ميان مي‌آيد هر شخصي تصويري از آن براي خود مي‌سازد. شايد اين تصوير، تصوير يکي از بزرگان يا انديشمندان جهان باشد، شايد هم تصويري از جنگ‌ها، نبردها و فتح نامه‌ها در ذهن باشد. جشن‌ها چطور؟ چقدر با جشن‌هاي تاريخي ملل مختلف آشنايي داريم؟ شايد اين مطلب فرصتي را به ما بدهد که لااقل با تاريخچه يکي از مراسم بزرگ و قديمي‌هندوستان آشنا شويم، مراسمي‌به نام ديوالي که معروف به جشن نور است. اين مراسم به مدت پنج روز در سر تا سر هندوستان برگزار مي‌شود و هر ساله اين کشور در اين بازه زماني با سيل عظيمي‌از گردشگران از سر تا سر جهان مواجه مي‌شود. تاريخ دقيق آن هر ساله بر اساس تقويم قمري هندي‌ها مشخص خواهد شد در نتيجه در تقويم‌هاي ديگر متغير است.

واژه ديوالي از واژه ديپاوالي که به معناي نور است گرفته شده است. رنگ و نور از شناسه‌هاي برجسته و تاثيرگذار هر جشن و سرور و آيين هستند. تمامي‌خانه‌ها از فقيرانه ترين خانه گرفته تا مجلل ترين خانه‌ها با شمع و نور فانوس‌هاي مخصوص  که نماد دانش است و داراي رنگي نزديک به نارنجي آتشين است تزئين مي‌شوند. بانوان و دختران هندي با ذوق و سليقه خود نقاشي‌هايي سنتي با پودرهاي رنگ در کف اتاق، حياط و درگاه خانه‌هاي خود ايجاد کرده و دور تا دور آن را با شمع و گل‌هاي رنگارنگ تزئين مي‌کنند.

مردم هندوستان با دادن هدايا و شيريني و شکلات به اعضاي خانواده، اقوام، دوستان، آشنايان و فقيران اين روزها را جشن مي‌گيرند. در روز اول، مردمان هندوستان در کنار درختان قديمي‌در خانه‌هاي خود يا نزديک ترين مکان به خودشان شمع‌ها و فانوس‌هايي را روشن مي‌کنند و با هم و در کنار هم دعا مي‌کنند که با افزاس آگاهي توانايي بيشتر جهت مبارزه عليه بيماري و مرگ رو به رو شوند. در غروب روز اول حمام کرده و سپس با شيريني و هداياي خود از يکديگر پذيرايي مي‌کنند.

روز دوم نمادي است براي از خود گذشتگي. در اين روز بزرگان به اطرافيان خود ياد آوري مي‌کنند که بايد براي نفع جامعه از منافع شخصي و فاميلي بگذرند و دست در دست هم به پيشبرد جامعه  خود کمک کنند و هر گونه خودخواهي و تکبر را کنار بگذارند. در غروب استراحت کرده و فانوسي روشن نمي‌شود تا ذهن براي برگزاري جشن اصلي ديوالي که در روز سوم است آماده شود.

در روز سوم که روز ديوالي است ماه به طور کامل غروب مي‌کند و تاريکي مطلق آسمان را فرا مي‌گيرد. مردم هندوستان بر اين باورند که اين تاريکي مي‌تواند شروعي تازه براي آن‌ها باشد. در اين روز در هنگام طلوع و غروب آفتاب دست به دعا برده و نعمت و برکت را براي خانه‌هاي خويش مي‌خواهند. براي اين روز خانه‌هاي خود را پاکيزه مي‌کنند و به ديد و بازديد يکديگر مي‌روند. خانه‌هاي خود را با شمع و فانوس‌هاي بي شمار تزئين کرده و در هنگام شب با جمع شدن به دور يکديگر به تماشاي فانوس‌ها و آتشبازي مي‌نشينند.

روز چهارم، روز احترام به طبيعت است. در اين روز دعا مي‌کنند که از هر گونه سيل و طوفان و بلاياي طبيعي در امان باشند. در اين روز دعا مي‌کنند که زمين‌هاي کشاورزي شان پر محصول و دام‌هاي بيشمار داشته باشند. در اين روز برنامه‌هاي اقتصادي خود براي سال آينده را تنظيم کرده و دعا مي‌کنند که سالي پر برکت همراه با رونق مالي و اقتصادي در پيش داشته باشند.

روز پنجم، روز احترام به خواهران است. برادران با شيريني، شکلات و هداياي خود به ديدار خواهران خود رفته و جوياي احوال آنان مي‌شوند. در اين روز خواهران براي برادران خود سلامتي، نشاط، برکت و موفقيت را دعا مي‌کنند. اين روز آخرين روز مراسم ديوالي است و همه  مردم با انرژي مضاغفي آماده  آغاز سال نو خود مي‌شوند ...

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن