آخرین اخبار
کد مطلب: 168957
دبير علمي هفته سلامت گوارش عنوان کرد؛
هپاتيت C واکسن ندارد/ پاسخ به درمان تا ۹۸ درصد موارد ابتلا
تاریخ انتشار : 1397/02/15 13:47:59
نمایش : 170
دبير علمي هفته سلامت گوارش گفت: هپاتيت C واکسن ندارد اما شاهد يک انقلاب در درمان اين بيماري هستيم.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرنگار مهر، دکتر حسين پوستچي صبح شنبه در نشست خبري هفته سلامت گوارش با بيان اينکه WHO سال ۲۰۳۰ (۱۴۱۰) را به عنوان سال ريشه کني بيماري هاي هپاتيت B و C اعلام کرده است، افزود: ما هم يکسري برنامه ها را در اين زمينه شروع کرده ايم که به صورت پايلوت در حال اجراست.

وي با بيان اين مطلب که ريشه کني به معني عدم وجود موارد جديد اين بيماري ها تا سال ۲۰۳۰ تلقي مي شود، گفت: تکليف هپاتيت B مشخص است چون واکسيناسيون دارد و تزريق سه دوز واکسن از ابتلاي افراد به اين ويروس جلوگيري مي کند.

پوستچي با بيان اين مطلب که از سال ۱۳۷۰ کار واکسيناسيون کودکان و به دنبال آن غربالگري مادران باردار در کشور شروع شده است، گفت: با اين دو برنامه قسمت اعظم هپاتيت B در کشور کنترل شده است.

وي همچنين از واکسيناسيون نوجوانان متولد سال هاي ۶۸ تا ۷۱ عليه هپاتيت B خبر داد و افزود: متاسفانه هپاتيت Cواکسن ندارد اما شاهد يک انقلاب در زمينه درمان هپاتيت C هستيم.

پوستيچي ادامه داد: از زماني که داروهاي جديد خوراکي توليد شدند درمان هپاتيت C در ۹۸ درصد موارد پاسخ مي دهد.

به گفته وي افرادي که مواد مخدر استفده مي کنند بيشترين شيوع هپاتيت  را دارند و جمعيت هدف ما براي ريشه کني اين ويروس اين افراد هستند.

وي با عنوان اين مطلب که بزرگترين مشکل در درمان هپاتيت  C در بين افرادي که مواد مخدر استفاده مي کنند اين است که به سمت درمان نمي آيند تاکيد کرد: به همين خاطر ما به سراغ آنها مي رويم تا بتوانيم زنجيره انتقال ويروس را از بين ببريم.

وي از برنامه جامع براي ريشه کني هپاتيت B و C در کشور با کمک شبکه هپاتيت ايران و NGO ها خبر داد و گفت: در حال حاضر برنامه هاي ما به صورت پايلوت اجرا مي شود.

در ادامه دکتر شاهين مرآت عضو کميته علمي هفته سلامت گوارش با عنوان اين مطلب چون هپاتيت C واکسن ندارد به عنوان يک مشکل تلقي مي شود تاکيد کرد: اگر ما بتوانيم شيوع اين بيماري را تا ۱۰ برابر کاهش دهيم در واقع توانسته ايم آن را کنترل کنيم.

وي با بيان اينکه پيدا کردن ويروس هپاتيت C در افراد معمولي کار آساني نيست، افزود: از هر ۳۰۰ نفر يک نفر هپاتيتC دارد و از همين رو ما به سراغ گروه هاي پرخطر مي رويم که شناسايي و درمان آنها آسان تر است.

وي به انجام طرح ريشه کني هپاتيت C مبتلا به HIV در کشور اشاره کرد و گفت: اين طرح به صورت پايلوت روي ۲۰۰ نفر افراد مبتلا انجام شده که قرار است در برنامه ديگر اين تعداد را به دو هزار نفر برسانيم.

مرآت تاکيد کرد: پيش بيني  مي کنيم اگر مشکلي پيش نيايد ظرف دو تا سه سال آينده هپاتيت C را در افراد مبتلا بهHIV درمان کنيم به گفته وي بين ۴۰ تا ۸۰ درصد افراد مبتلا به HIV  هپاتيت C دارند.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن