آخرین اخبار
کد مطلب: 168953
براي اولين بار در کشور:
محلول پاشي براي کنترل آفت جوانه خوار بلوط در چهارمحال و بختياري انجام شد
تاریخ انتشار : 1397/02/15 09:23:29
نمایش : 63
مدير کل منابع طبيعي چهارمحال و بختياري گفت: براي اولين بار در کشور عمليات محلول پاشي براي کنترل آفت جوانه خوار بلوط با استفاده از تجهيزات نوين هوايي (پهپاد) در چهارمحال و بختياري انجام شد.
به گزارش بام ايران خبر ؛ علي محمدي‌مقدم مدير کل منابع طبيعي چهارمحال و بختياري  در حاشيه محلول پاشي جنگل‌هاي بلوط در منطقه مشايخ چهارمحال و بختياري، اظهار کرد:محلول‌پاشي به‌وسيله پهپاد براي اولين‌بار در سازمان‌ جنگل‌ها و مراتع در سطح کشور در اين استان انجام شد.

وي ادامه داد: در سال‌هاي گذشته روش‌هاي متفاوتي از جمله استفاده از تله فرموني براي به دام انداختن حشره نر براي جلوگيري از افزايش جمعيت اين آفت و مبارزه بيولوژيکي با استفاده از سم باکتريايي که هيچ‌گونه خطري براي محيط‌زيست، انسان، پرندگان و حيوانات ندارد انجام شد.

مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري چهارمحال و بختياري ادامه داد: باتوجه به وسعت جنگل‌هاي بلوط و صعب‌العبور بودن منطقه مبارزه با آفت جوانه‌خوار بلوط به‌صورت زميني و با نيروي انساني محدود امکان‌پذير نبود و همچنين استفاده از بالگرد به‌دليل هزينه بالا و نداشتن قدرت مانور بالا در برخي مناطق به‌صرفه و مؤثر نبود.

محمدي‌مقدم خاطرنشان کرد: به همين دليل ما به‌دنبال يک روش جديد با هزينه کم براي مبارزه با آفت جوانه‌خوار بلوط در جنگل‌هاي چهارمحال و بختياري بوديم که شرکت دانش‌بنيان از استان فارس پهپاد مجهز به دوربيني را طراحي کرده بود که مي‌توانست در مناطق صعب‌العبور بر روي درخت بلوط هدايت متمرکز و شود و از ارتفاع کم محلول را بر روي درخت بلوط بپاشد.

وي با تأکيد بر اينکه اين پهپاد محلول‌پاش براي اولين‌بار در جنگل‌هاي چهارمحال و بختياري آزمايش شد، افزود: اين پهپاد به دست مهندسان ايراني ساخته شده است و اين اقدام در راستاي حمايت از توليدات ايراني صورت گرفت.
 
انتهاي پيام/530ب

 


 
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن