آخرین اخبار
کد مطلب: 168943
آژانسهاي مسافرتي ايران از موج جديد سايتهاي آنلاين باز ماندند
تاریخ انتشار : 1397/02/09 14:12:20
نمایش : 166
مدتي است که گردشگران ايراني کمتر به آژانسهاي مسافرتي براي رزرو بليت هواپيما و يا هتل مراجعه مي کنند به نظر مي رسد کارکرد فعلي و سنتي دفاتر مسافرتي در ايران چند سالي بيشتر دوام ندارد.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرنگار مهر، تب سفر کردن، ايرانگردي و پس از آن جهانگردي در ميان نسل جوان ايراني شيوع پيدا کرده است نسلي که با نرم افزارها و سخت افزارهاي جديد آشناست و از آنها براي بالابردن کيفيت سفر و به دست آوردن اطلاعات استفاده زيادي مي کند. الان ديگر همه يک گوشي موبايل در دست دارند که کار ترجمه، گرفتن عکس، آنلاين کردن تصوير، وصل شدن به سايت هاي رزرو هتل و بليت هواپيما و نقشه راه را برايشان انجام مي دهند.

برخي از سايت هاي اينترنتي نيز به کمک آنها آمده تا بتوانند به صورت آنلاين فهرست بلند بالايي از بليت هاي هواپيمايي را به کاربر ارائه کنند تا هر زمان کاربر نياز داشت در هر ساعت از شبانه روز هر تعداد که نياز دارد به سرچ بهترين نرخ و تاريخ بليت هواپيما بپردازد.

اپليکيشن صبور در مقابل کارمندان بي حوصله

اکنون اگر قرار باشد که به آژانس مسافرتي براي دريافت چنين خدماتي مراجعه شود بايد يک يا نهايت دو تاريخ براي چک کردن بليت هواپيما به کارکنان آژانس سفارش داد تا او بتواند به سيستم وصل شده و در نهايت يک نرخ را اعلام کند  در آخر هم اگر تعداد سفارش ها زياد باشد با برخورد ناشي از بي حوصلگي کارکنان آژانس مواجه مي شويد درحالي که با مراجعه به اين سايت ها محدوديتي براي چک کردن زمان و تاريخ و قيمت وجود ندارد.  

تهيه بليت اتوبوس و قطار و حتي رزرو هتل نيز به همين صورت است کارکنان دفاتر مسافرتي تا حدي از نياز يک مسافر را با صبوري رفع مي کنند. در نهايت آژانسهايي که خيلي فعال تر هستند به فروش تور مي پردازند تورهاي گردشگري داخلي و يا خارجي که بازهم يک کاربر اينترنتي مي تواند آنها را به بهترين شکل دريافت کند.

چند سالي است که برخي از جوانان فعال در حوزه استارت آپ و يا آشنا با سايت هاي اينترنتي اين بخش از فعاليت آژانسها را به صورت آنلاين در اختيار کاربران قرار مي دهند و نياز مراجعه حضوري مسافران به دفاتر را کمتر کرده اند به همين دليل است که اکنون بسياري از دفاتر مسافرتي در ايران مراجعه کننده ندارند چون تعداد زيادي از آنها تنها به ارائه بليت هواپيما و قطار و اتوبوس مي پرداخته اند و در نهايت يک اتاق را در هتلي رزرو مي کرده اند. اين رويه حداقل ۶۰ سال است که در ايران ادامه دارد.

هنوز مي توان دفاتر مسافرتي را ديد که به صورتي سنتي معمولا از بانوان دعوت به کار مي کنند تا به عنوان اپراتور بليت بفروشند و در ازاي آن يا حقوق ثابت بگيرند و يا پورسانت. اغلب اين دفاتر مسافرتي خالي از مشتري هستند و کارکنان بي حوصله از ساعت نه صبح تا ۵ بعد از ظهر کار مي کنند و پس از آن جوابگوي هيچ تلفني نيستند.

اما اين مشکلات با حضور اپليکيشن ها و يا سايت هاي اينترنتي رفع شده است. کاربر حتي نيمه شب هم مي تواند بليت و اتاق رزرو کند و يا آن را کنسل کرده و پولش را استرداد کند. کسي به او خرده نمي گيرد که چرا ميزان سفارش ها و تغيير تاريخ ها زياد است. محدوديت زماني ندارد و از همه مهمتر به اطلاعات زيادي از جمله ساعت رزرو، تصوير اتاق، انتخاب صندلي قطار و اتوبوس و... دسترسي دارد.

حرفه اي تر شدن آژانسهاي مسافرتي در کشورهاي ديگر

راهنمايي درباره جاذبه هاي گردشگري مقصد نيز به وفور در فضاي اينترنت قابل دسترسي است و حتي اکنون در ايران سايت هايي آنلاين هستند که مسافران تجربه سفرهايشان را به اشتراک مي گذارند و يا سفرنامه مي نويسند. تنها ممکن است خدماتي که دفاتر به مسافران مي دهند در حد برگزاري يک تور با همه امکانات باشد دفاتر مسافرتي در کشورهاي ديگر به شکلي که دفاتر در ايران کار مي کنند نيست آنها سالهاست که رويه را تغيير داده اند و تنها براي مواردي که افراد از عهده اش برنمي آيند خدمات مي دهند به عنوان مثال در فرانسه و يا اسپانيا دفاتر مسافرتي به اجراي تور و سفرهاي گروهي و يا شرکتي مي پردازند و اگر خدمات گسترده اي نياز باشد آنها اين کار را انجام مي دهند. چون حجم سفرهاي اينترنتي به خصوص در ميان نسل جوان بسيار زياد شده است و ديگر کسي به آژانس بري خريد يک خدمت معمولي مراجعه نمي کند.

انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوايي و جهانگردي ايران به عنوان قديمي ترين انجمن که دفاتر مسافرتي زيادي را تحت پوشش خود دارد مي خواهد تا روز هشتم ارديبهشت ماه شصت سالگي خود را جشن بگيرد شايد مي بايست در اين برنامه و همايش که در آن دفاتر مسافرتي زيادي حضور دارند به اين نکته توجه شود که بايد دفاتر رويه سنتي خود را تغيير دهند که اگر اين کار را انجام ندهند در موج جديد غرق خواهند شد و کارکرد فعلي خود را از دست مي دهند همچنان که پيش از اين آژانسهاي کرايه اتومبيل از اين ورطه جاماندند و وقتي جوانان به ميان آمده و کرايه اتومبيل را با اپليکيشن هاي جديد براي سفرهاي درون شهري آسان کردند و مسافران ديگر به آنها رجوع نکردند تازه به يادشان آمد که سالها پيش بايد خود را به روز مي کردند.

حالا هم فن آوري هاي جديد به مقابله با آژانسهاي مسافرتي آمده است که تا روزهاي آينده بازار کار را از دست آژانسهاي مسافرتي سنتي مي گيرد آن موقع است که اين دفاتر به خودي خود از دور خارج مي شوند. پس تا دير نشده بايد تدبيري براي کارکرد سنتي آژانسهاي سفر انديشيد.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن