آخرین اخبار
کد مطلب: 168941
يک آسيب شناس عنوان کرد؛
سندروم سيندرلا در دختران سن ازدواج/ پاکدامني ملاک عمل باشد
تاریخ انتشار : 1397/02/09 14:07:43
نمایش : 66
يک استاد دانشگاه و متخصص علوم رفتاري گفت: پژوهشهاي انجام شده نشان مي دهد بيش از ۶۰ درصد از دختران در سن ازدواج دچار سندرم سيندرلا هستند.

به گزارش بام ايران خبر ؛ دکتر مجيد ابهري در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: با توجه به رضايت بخش نبودن آمار ازدواج، مواردي که دختران جوان بين ۱۸ تا ۳۰ سال، دليل اصلي عدم تمايلشان به ازدواج مي دانند مربوط به سندرم سيندرلا يا منتظر شاهزاده سوار بر اسب سفيد است.

وي به پژوهش انجام شده توسط بنياد علوم رفتاري گروه مطالعات استراتژي آريا اشاره کرد و گفت: در پژوهشهاي ميداني که در ۴ شهر تهران، رشت، اصفهان و ابهر انجام شد از هر ۱۰۰ دختر ۶۰ نفر در هر شهر مناسب بودن همسر مورد نظر را شرط ازدواج اعلام کردند که در عبارت مناسب بودن مدرک تحصيلي، وضعيت مالي، خانه شخصي و جذابيت ظاهري نهفته بود.

اين استاد دانشگاه عنوان کرد: ۱۵ درصد اين افراد نظري نداشتند يعني درباره اش فکر نکرده بودند و بقيه ازدواج را مشروط به رضايت والدين و تاييد آنها و موجود بودن شرايط اوليه اعلام کردند.

ابهري گفت: سندرم سيندرلا درمورد دختراني صدق مي کند که منتظر دکتر يا مهندس با اتومبيل لاکچري و زندگي آنچناني هستند که همين عده بعد از عبور از سن ازدواج به حداقل شرايط رضايت مي دهند.

وي با اشاره به اينکه متاسفانه به علت مشکلاتي مانند مسکن ، بيکاري و گراني کمتر پسري جرات قدم گذاشتن به ميدان ازدواج پيدا مي کند، افزود: يعني توقعات غيرمتعارف دختران آنها را مستعد پذيرش و رشد سندرم سيندرلا مي کند مخصوصا اگر دختران داراي تحصيلات عالي يا خانواده متمکن باشند ديگر در داشتن اين سندرم نبايد تاکيد داشت.

اين آسيب شناس اجتماعي گفت: براي مقابله با اين سندروم بايد  آموزشهاي اوليه به خانواده ها و دختران جوان براي عدم توجه به ظواهر مادي و بي توجهي به عشق آهني ( نوع و مدل خودرو) داده شود و همچنين پشتکار، پاکدامني، سلامت و تربيت خانوادگي را ملاک انتخاب خود قرار دهند تا بتوانند با اين سندورم مقابله کرد.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن