آخرین اخبار
کد مطلب: 168930
روايتي از «سپردني»هاي طبس/ قبرهايي که روي زمين مانده‌اند!
تاریخ انتشار : 1397/02/02 12:10:13
نمایش : 172
در روستاي «کريت» که زلزله سال ۵۷ آن را ويران کرد، قبرهايي وجود دارد که برخلاف رسم معمول روي زمين ايجاد شده‌اند نه زيرزمين؛ به اين قبرها «سپردني» مي‌گويند.
به گزارش بام ايران خبر به نقل از خبرگزاري مهر؛ سال‌ها پيش گويا راه کربلا از مسير روستاي کريت در طبس مي‌گذشته و افراد ماه‌هاي زيادي در راه بودند تا به کربلا برسند و يا شايد به حرم امام رضا(ع)، به همين علت در مسيري پرزحمت و طولاني اين مسافرت برخي از افراد فوت مي‌کردند و همراهانشان آن‌ها را در مسير اين راه، يعني در روستاي کريت دفن مي‌کردند.

دفن اين افراد هم به اين صورت بوده که براي آن‌ها قبرهايي با آجر روي زمين ايجاد مي‌کردند که عمق کم اما گنبدي شکل داشته است و مردگان را درون آن قرار مي‌داده اند.

اين شکل از قبر با قبور ديگر تفاوت داشت تا نشان دهنده اين باشد که آن درگذشته متعلق به اين ديار نبوده و بستگانش روزي او را با خود خواهند برد شايد دليل ديگرشان اين بوده که تخريب قبري که روي زمين واقع شده از تخريب قبري که داخل زمين است راحت‌تر بوده و يا اينکه جسد در روي زمين زودتر متلاشي مي‌شده تا در زير زمين.

در هر حال قبور را به شکل اماني در قبرستان روستاي کريت ايجاد مي‌کردند. وقتي کاروان زائران از سفر برمي‌گشت اقوام آن‌ها استخوان مردگانشان را با خودشان به شهرشان مي‌بردند و برخي ديگر شايد چون کسي را نداشتند همانجا ماندند و پاگير روستا شدند.

هنوز در قبرستان روستاي کريت مي‌توان آثار به جا مانده از اين قبرهايي که اهالي روستا به آن قبرهاي «سپردني» مي‌گويند را مشاهده کرد. قبرهايي که روي زمين واقع شده و ديواره برخي از آن‌ها ريخته و مي‌توان کفن و استخوان هاي مردگان را مشاهده کرد.

کريم ضرابي مسئول کاروانسراي تاريخي روستاي کريت که مدتي است به روستايش برگشته تا کاروانسراي روستا را احيا کند به خبرنگار مهر مي‌گويد: گردشگران داخلي و خارجي زيادي به روستا مي‌آيند و وقتي اين قبرها و داستانش را مي‌شنوند مي‌گويند که چرا از آنها نگهداري نمي‌کنيد. به همين دليل ما يک ميليون تومان هزينه کرده ايم و براي يکي از قبرها شيشه سفارش داديم تا آن را داخل آکواريوم قرار دهيم و حفظ شود. فرماندار طبس نيز گفته است که هزينه شيشه ۵ قبر را هم مي‌دهد اما هنوز اين اتفاق نيفتاده است.

کسي نمي‌داند که به طور دقيق اين قبور متعلق به چه زماني است حتي ضرابي که خودش زماني ساکن اين روستا بوده فقط به ياد دارد که از گذشته هاي دور اين قبرها سپردني بوده اند و دست مردم روستاي کريت به امانت گذاشته شده اند.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن