آخرین اخبار
کد مطلب: 168914
دلهره سفر به خارج با تب ارزي/ توقف راه آهن در ايستگاه يونسکو
تاریخ انتشار : 1397/01/23 11:26:26
نمایش : 128
جاماندن راه آهن ايران از ثبت جهاني، تأثير نوسانات ارزي بر سفر، ابلاغ عوارض خروج و تحويل لوح سنگي کشف شده به سفير ايران در رم از جمله خبرهاي گردشگري و ميراث در اين هفته بود.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرنگار مهر، اين هفته نوسانات بازار ارز به حدي بود که قيمت يورو تا ۷ هزار تومان و دلار تا ۶ هزار تومان بالا رفت. حاشيه هاي اين نوسانات نرخ ارز دامن خيلي از مسافراني که قصد سفر به خارج از کشور را داشتند گرفت برخي از افراد مي بايست در همين بحبوحه ارز مي خريدند و يا به سفر مي رفتند به همين دليل مجبور بودند تا به صرافي ها مراجعه کنند اما صرافي ها همين ارز گران را هم عرضه نمي کردند مگر با واسطه و پارتي بازي.

از سوي ديگر ابهامات زيادي درباره ارزهاي مسافرتي وجود داشت که در آخرين اخبار بانک مرکزي اعلام کرد: ارز مسافرتي براي يک بار سفر در سال به ميزان ۱۰۰۰ يورو يا معادل آن به ساير ارزها به مسافران در مرزهاي خروجي هوايي پرداخت مي شود البته با داشتن مدارک سفر.

از طرف ديگر در همين بلواي نرخ ارز، عوارض خروج از کشور نيز به بانک ها ابلاغ شد طبق اين ابلاغيه مسافران براي سفرهاي خارجي و هوايي بايد براي بار اول ۲۲۰ هزار تومان براي بار دوم ۳۳۰ هزار تومان و بار سوم ۴۴۰ هزار تومان پرداخت کنند  پيش از اين رئيس سازمان ميراث فرهنگي نامه نوشته بود که اين مبلغ از ۷۵ هزار تومان به ۸۵ هزار تومان برسد اما گويا نامه نگاري هاي مونسان به معاون اول رئيس جمهور نتيجه اي نداشت.  با اين حساب پروازهاي خارجي نيز گران شدند و حداقل به هزينه آنها ۵۰۰ هزار تومان اضافه شد.  

جاماندن راه آهن از سال ۲۰۱۹

اما در اين هفته خبرگزاري مهر خبر داد که پرونده راه آهن که قرار بود در سال ۲۰۱۹ ثبت جهاني شود، به سال ۲۰۲۰ موکول شد بنابراين در سال ۲۰۱۹ ايران پرونده ثبت اثر تاريخي نخواهد داشت اما پرونده جنگل هاي هيرکاني به عنوان اثر طبيعي ثبت مي شود.  

پرونده راه اهن به همراه ۹ پرونده ديگر سال ۲۰۱۷ به فهرست ميراث موقت ايران در يونسکو اضافه شده بود. در اين فهرست  دانشگاه تهران، ديوار بزرگ گرگان، خانه هاي ايراني در فلات مرکزي ايران، خطوط راه آهن ايران، کاروانسراهاي ايراني، گنبدهاي نمکي ايران، آسبادهاي ايران(آسياب هاي آبي)، حرم مطهر امام رضا(ع)، مجموعه ميراث تاريخي و طبيعي غار کرفتو و ميراث صنعتي نساجي در فلات مرکزي ايران اضافه شده اند.  

تخفيف ۳۰ درصدي کيف و کفش در قالب عيدانه‌ تبريز ۲۰۱۸

آخرين نشست شوراي سياست‌گذاري تبريز ۲۰۱۸ اين هفته در حالي برگزار شد، که اين جلسه توأم با خبرهايي درباره تخفيف ۵۰ درصدي هتل‌ها، ۳۰ درصدي کيف و کفش، ۲۵ درصدي فرش و ... بود. ،  در اين نشست که مديراني از استان آذربايجان شرقي و مسئولاني از بخش‌هاي مختلف سازمان ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري حضور داشتند، مهمترين برنامه‌هاي اجرايي رويداد تبريز ۲۰۱۸۸ و افتتاحيه اين مراسم که با حضور دکتر روحاني رئيس جمهوري اسلامي ايران برگزار خواهد شد، مورد برنامه‌ريزي و بررسي قرار گرفت.

تخفيف ۵۰ درصدي هتل‌هاي تبريز، تخفيف ۳۰ درصدي کيف و کفش، تخفيف ۲۵ درصدي فرش تبريز از ۱ الي ۲۵ ارديبهشت در قالب طرح عيدانه‌هاي تبريز ۲۰۱۸ و بازديد رايگان از موزه‌ها و اماکن فرهنگي تاريخي آذربايجان شرقي به مدت سه روز و در روزهاي چهارم، پنجم و ششم ارديبهشت مهم‌ترين مصوبات آخرين نشست شوراي سياست‌گذاري تبريز ۲۰۱۸ بود. ضمن اين که در اين جلسه مقرر شد، تخفيف بليت قطارها و هواپيماها، تخفيف شيريني و شکلات‌هاي تبريز و ... نيز پيگيري شود.

 يک لوح سنگي قرن هفدهم به سفير ايران در رم تحويل داده شد

محمدرضا کارگر مديرکل امور موزه‌ها و اموال منقول فرهنگي‌تاريخي سازمان ميراث‌فرهنگي گفت: در ماه اوت ۲۰۱۵ سنگ قبري دو طرفه با نوشته‌هايي به زبان فارسي (يک رو داراي نوشته‌هاي افقي و روي ديگر  عمودي) در حاشيه قبرستاني در منطقه فرنتينو به‌دست مأموران کارابينيري ايتاليا کشف و به سفارت ايران در رم و پس از آن سازمان ميراث‌فرهنگي اطلاع‌رساني شد.

او افزود: اين سنگ قبر به‌دست کارشناسان اداره‌کل موزه‌ها مورد کارشناسي قرار گرفت و قدمت آن را مربوط به حدود ۱۵۰ سال قبل تشخيص دادند و اگر چه گزارشي در خصوص سرقت اثر و خروج آن از کشور موجود نبود ليکن تعلق سنگ قبر به فردي ايراني مورد تأييد قرار گرفت و به وزارت امور خارجه اطلاع داده شد. حالا بايد منتظر ماند تا اين شي به ايران برسد.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن