آخرین اخبار
کد مطلب: 168895
تغييراتي به‌نفع يک ميراث ادبي/ خانه سيمين وجلال هنوز مهماني ندارد
تاریخ انتشار : 1397/01/19 12:59:26
نمایش : 155
با تغيير در مديريت شرکت توسعه فضاهاي فرهنگي شهرداري تهران و سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران، افتتاح و بهره‌برداري از خانه سيمين دانشور و جلال آل‌احمد به تعويق افتاده است.
به گزارش بام ايران خبر به نقل از خبرگزاري مهر ؛ شش سال پس از آرامش ابدي سيمين دانشور، منزل وي به‌عنوان يکي از مهمترين ميراث‌هاي مادي برجاي مانده از وي که دربردارنده آثاري از او و همسر فقيدش جلال آل احمد است و به نوعي نمادي از سبک و شيوه زيستي بخش وسيعي از بدنه اهل قلم و انديشه ايران در تاريخ معاصر به شمار مي‌رود، کماکان در رفت و آمدهاي اداري شهرداري تهران بلاتکليف مانده و راهي به بازگشايي پيدا نکرده است.

اين منزل که قدمت تاريخي ساخت آن به سال ۱۳۳۲ باز مي‌گردد و در زمره بناهاي ملي ثبت شده در تهران به شمار مي‌رود، پس از فوت سيمين دانشور در زمستان سال ۱۳۹۰ و به دنبال يک مرافعه حقوقي پردامنه ميان ورثه او، به شهرداري تهران واگذار شد تا پس از مرمت، مورد استفاده تمامي اهالي فرهنگ و ادبيات قرار بگيرد.

به دنبال اين اتفاق و پس از جمع آوري وسايل اين منزل، شرکت توسعه فضاهاي فرهنگي تهران عمليات مرمت و احيا اين خانه را بر عهده گرفت و اعلام شد که اين مکان مبدل به خانه موزه سيمين دانشور و جلال آل احمد خواهد شد.

پس از مرمت فيزيکي اين بنا و آماده شدن آن براي ايجاد کاربري تازه و موزه آرايي در زمستان سال گذشته، جمعي از اهالي فرهنگ و ادبيات نيز به اين محل دعوت شدند تا از آن ديداري داشته باشند که در اين ديدار نيز موضوع ساخت اين خانه موزه و اداره آن به صورت هيئت امنايي توسط اهالي فرهنگ و ادب مطرح شد.

با اين همه شرکت توسعه فضاهاي فرهنگي شهرداري تهران و مديرعامل سابق آن اعلام کرد که اين مکان در نهايت تا هجده اسفند ماه سال ۹۶ افتتاح خواهد شد و به دنبال آن مديرعامل وقت سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران نيز عنوان «خانه ادبيات داستاني» را به روي اين مکان اطلاق کرد که با واکنش‌هايي نيز روبرو شد.

از سويي همان زمان فرزان رستمي‌فر مدير طرح و نظارت اين پروژه به خبرگزاري مهر اعلام کرد شايد اين ساختمان امروز با قدري چشم‌پوشي به مرحله بهره‌برداري از منظر مرمت رسيده باشد اما امر احيا و موزه‌آرايي و مواردي که در کل مي‌شود گفت منجر به احيا اين خانه خواهد شد، هنوز به اتمام نرسيده و به حداقل زماني در حدود سه ماه و اعتباراتي جديد نيازمند است.

وي همچنين عنوان داشت: نگراني ما اين است که شايد معاون اجتماعي و مديرعامل آينده شرکت توسعه، اولويت خود را به ادامه پروژه با رويکرد احيا ندادند و بهتر اين است که مدير فعلي شرکت توسعه پس از اتمام پروسه مرمت، احيا آن را نيز در برنامه خود قرار بدهد.

اين اتفاق کمي بعد با تغيير مديرعامل شرکت توسعه فضاهاي فرهنگي رخ داد و مديرعامل جديد نيز که در روزهاي پاياني سال به بازديد از اين پروژه پرداخته بود چيزي درباره وضعيت کاربري اين خانه و زمان بهره‌برداري از آن اعلام نکرد.

وضعيت نگاه داري از کتابخانه و اموال منزل سيمين دانشور و جلال آل احمد

با اين همه گويا اين پروژه چه آن را تمام شده و چه ناتمام بدانيم براي بهره‌برداري در اختيار سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران قرار گرفته است. محمود صلاحي رئيس سابق اين سازمان در واپسين روزهاي حضور خود در اين سمت اين تملک را تاييد و  از عنوان «خانه ادبيات داستاني» براي اين مکان ياد کرد که به دنبال آن با واکنش رئيس کميسيون فرهنگي اجتماعي شوراي شهر تهران مواجه شد که گفت: تاکنون چنين تصميمي از سوي شهرداري تهران اتخاذ نشده است و البته اگر هم چنين تغييري مدنظر باشد نمي‌تواند بدون لحاظ نظر کميسيون صورت گيرد که نظر ما نيز بر اين است که خانه موزه به نام جلال آل احمد و سيمين دانشور  باقي بماند. با اين همه وضعيت بهره‌برداري اين خانه کماکان در ابهام قرار دارد.

از سويي وضعيت نگهداري از اسباب و وسايل اين خانه از جمله کتابخانه مرحوم آل احمد و دانشور کماکان مشخص نيست. بخشي از اين اموال در يکي از انبارهاي شهرداري منطقه محل خانه قرار دارد و برخي ديگر نيز در وضعيتي نامطلوب در داخل کارتن و در يکي از اتاق‌هاي خانه در دست مرمت قرار گرفته است. از سوي ديگر وضعيت بهره‌برداري از اين مکان کماکان توسط سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران مشخص نيست.

وضعيت فعلي کتابخانه دانشور و آل احمد در منزل آنها

فرزان رستمي‌فر مدير طرح و نظارت اين پروژه در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در باره سرنوشت اين پروژه به بيان اين مساله بسنده کرد که تصميم شرکت توسعه براي افتتاح بنا، با توجه به تغيير مديريت آن در روزهاي پاياني سال گذشته هنوز عملي نشده است و وي نيز به عنوان مشاور کماکان از منظر موزه آرايي و بهره‌برداري محتوايي اين منزل را مهياي بهره برداري نمي‌داند.

در همين زمينه امير عبدالحسيني معاون هنري سازمان فرهنگي شهرداري تهران نيز با تاييد اين مساله که بهره‌برداري اين بنا سازمان مطبوع وي است، به خبرنگار مهر گفت: خانه سيمين و جلال قرار بود ١٨ اسفند افتتاح شود و به طور موقت تحويل سازمان شد اما چون مباحث هويتي و تاريخي و چيدمان اشيا و و سايل و ... مانده بود مقرر شد تا افتتاح به زمان ديگري موکول شود تا کارهاي نهايي خانه تمام شود.

وي افزود: اگر امور نهايي ساماندهي و تعيين تکليف شود و کارهاي خرد و ريز عمراني هم به پايان برسد اين امکان وجود دارد که ٨ ارديبهشت و همزمان با تولد بانو سيمين افتتاح شود.

به گفته عبدالحسيني خانه سيمين و جلال به صورت پاتوقي براي نويسندگان در مي آيد و با تاکيد بر امور محتوايي در حوزه ادبيات داستاني فعاليت خواهد داشت و براي اين منظور تلاش شده تا با پژوهش و کارشناسي و نگاه تخصصي مبناي تاريخي و هويتي خانه مدنظر قرار گيرد.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن