آخرین اخبار
کد مطلب: 168879
تلخ و شيرين هاي «بهارستان» در سالي که گذشت
تاریخ انتشار : 1397/01/16 11:09:46
نمایش : 204
مجلس شوراي اسلامي در سال ۹۶ حوادث مهمي را براي اولين بار در تاريخ پس از انقلاب تجربه کرد.
به گزارش بام ايران خبر به نقل از خبرگزاري مهر ؛ سال ۹۶، سال پر فراز و نشيبي براي نمايندگان مجلس بود. اتفاقات زيادي در مجلس رخ داد و غير از اتفاقات صورت گرفته در مسير تدوين قوانين و يا نظارت بر نمايندگان، غلبه حاشيه بر متن نيز در برخي موارد، نمايندگان و مجلس دهم را به صفحه اول مطبوعات کشورمان کشاند. يکي از مهمترين اتفاقات سال گذشته که براي روزهاي متوالي بهارستان را در صدر اخبار روزنامه ها و رسانهه اي داخلي و بين المللي قرار داد، حمله تروريستي وابستگان گروهک تروريستي داعش به ساختمان مجلس بود. اين حمله اگرچه توسط ماموران امنيتي و با شهادت تعدادي از کارکنان و مراجعان ناکام ماند، اما تا مدتها رسانه ها را به خود مشغول کرد.  

ماجراي ديگري که مجلس را براي مدتي در تيتر رسانه ها قرار داد و بحث هاي مختلفي را نيز در فضاي مجازي و بين مردم به وجود آورد، ماجراي سلفي گرفتن تعدادي از نمايندگان با فدريکا موگريني مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپايي بود که در مراسم تحليف حسن روحاني رخ داد و جنجال زيادي به پا کرد.

در روزهاي انتهايي سال اما طرح دو فوريتي «اعاده اموال نامشروع مسئولان» نيز با موج خبري شديدي همراه شد. حدود ۲۰۰ نفر از نمايندگان اين طرح را امضا کرده بودند و در نهايت قرار شد که بررسي اين موضوع به سال ۹۷ سپرده شود.

در گزارش مهر به صورت خلاصه به ديگر اخبار مهم مجلس در سال گذشته اشاره شده است: 

اولين جلسه علني مجلس در سال ۹۶ سه شنبه ۱۵ فروردين ماه تشکيل شد و روز بعد، مجلس اولويت‌هايش در سال ۹۶ را شامل اشتغال، بحران آب، صندوق هاي بازنشستگي و معيشت به مردم اعلام کرد.

غلبه رنگ و بوي نظارتي بر عملکرد مجلس در سال ۹۶

عملکرد مجلس دهم در سال ۹۶ را بيشتر مي توان نظارتي دانست تا قانونگذاري، وزرا بيش از ۷۰۰ بار مخاطب سوال نمايندگان قرار گرفتند و ۱۸ گزارش کميسيون هاي تخصصي مجلس درباره چگونگي اجراي قوانين و عملکرد دستگاه هاي اجرايي قرائت شد.

گزارش هاي نظارتي مجلس در سال ۹۶ به شرح زير است:

 گزارش نظارتي مجلس درباره نحوه استفاده نمايندگان از ابزارهاي نظارتي  ۹۶/۳/۷

گزارش کميسيون عمران درباره استنکاف وزارت نفت در توسعه حمل و نقل ريلي و بهسازي جاده ها ۹۶/۱/۳۰

گزارش کميسيون اقتصادي درباره وضعيت منطقه آزاد ماکو  ۹۶/۸/۳

گزارش کميسيون اصل ۹۰ درباره تعيين تکليف عضويت وزير آموزش و پرورش در هيئت مديره يک شرکت خصوصي۹۶/۲۰/۲

گزارش کميسيون اصل ۹۰ از چگونگي ابلاغ و اجراي قوانين از سوي دولت

گزارش کميسيون اصل ۹۰ درباره تحقيق و تفحص در مجالس اول تا دهم

گزارش کميسيون حمايت از توليد ملي درباره اجراي اصل ۴۴ قانون اساسي  ۹۶/۹/۱

گزارش کميسيون حمايت از توليد داخلي در مورد نحوه اجراي قانون حداکثر استفاده از توان توليد داخلي ۹۶/۸/۱۰

گزارش کميسيون فرهنگي درباره استنکاف دولت از اجراي قانون تسهيل ازدواج جوانان ۹۶/۹/۲۲

کميسيون هاي مجلس نيز در سال گذشته از حوادث مختلف رخ داده به مردم گزارش دادند که مهمترين انها اين موارد است؛

گزارش کميسيون عمران درباره سيل در استان هاي سيستان و بلوچستان، آذربايجان هاي غربي و شرقي ۹۶/۳/۲

گزارش کميسيون انرژي از بحران قطع آب، برق و تلفن در خوزستان ۹۶/۴/۲۱

گزارش کميسيون صنايع از حادثه انفجار معدن زمستان يورت استان گلستان  ۹۶/۳/۱۷

گزارش کميسيون اجتماعي از تحقيق و تفحص درباره نحوه برخورد با کارگران معدن آغ دره تکاب۹۶/۶/۳۱

گزارش کميسيون عمران درباره حادثه ساختمان پلاسکو ۹۶/۶/۸

گزارش تفريغ بودجه ۹۵ نيز در سال ۹۶ به صحن مجلس رسيد و رئيس ديوان محاسبات آن را قرائت کرد؛ گزارشي که واکنش دولتي ها را برانگيخت. مهمترين بخش اين گزارش در مورد عدم واريز بخشي از درآمد هاي نفتي به خزانه بود.
 

برجام زير تيغ نظارتي مجلس در سال ۹۶

 کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس نيز طبق قانون، دومين گزارش را در تاريخ ۹۶/۶/۷ و سومين گزارش خود را در تاريخ ۹۶/۸/۱۰ از روند اجراي برجام  در صحن علني مجلس ارائه کرد.

در سومين گزارش اين کميسيون درباره اجراي برجام فهرستي از تحريم هاي رفع شده و باقي مانده ارائه و تاکيد شد عهدشکني هاي آمريکا در اجراي برجام همچنان ادامه دارد. رسيدگي به موضوعات مرتبط با برجام البته در همين حد باقي ماند؛ چراکه خبري از چهارمين گزارش کميسيون امنيت ملي درباره اجراي برجام در شش ماهه چهارم درموعد مقرر (۲۶ دي ماه) نشد و عمر سال ۹۷ به پايان رسيد.

تحقيق و تفحص هايي که در سال ۹۶ کليد خورد

نمايندگان در سال ۹۶ به تحقيق و تفحص درباره نحوه واگذاري پالايشگاه کرمانشاه و نيز تحقيق و تفحص از عملکرد شرکت دخانيات ايران، تحقيق و تفحص از نحوه اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها، تحقيق و تفحص از انتقال آب سد زولاي شهرستان سلماس به قره باغ، تحقيق و تفحص از  عملکرد وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره صدورمجوز و اگذاري معادن راي دادند.

حمله تروريستي داعش به مجلس مهمترين اتفاق سال ۹۶

اما حمله تروريستي به مجلس شوراي اسلامي در ساعت حدود ۱۰ و ۳۰ دقيقه روز ۱۷ خرداد ۹۶ مهمترين حادثه سال ۹۶ بود. اين حمله در ماه رمضان رخ داد و علي رغم حضور تروريست ها در دفاتر نمايندگان و در نزديکي صحن علني مجلس، جلسه علني مجلس تا ساعت ۱۳ ادامه يافت؛ اين حادثه که هدف اصلي آن صحن علني مجلس بود، با تلاش نيروهاي حفاظت سپاه و با تقديم ۱۷ شهيد شامل نيروهاي حفاظت، کارمندان و مردم عادي ناکام ماند، اما در روزهاي بعد، با حمله موشکي سپاه پاسداران به مقر تروريستهاي داعش در ديرالزور سوريه و هلاکت ۱۷۰ نفر از آنها، به خوبي تلافي شد.

مراسم تحليف رئيس جمهور و عکس هاي سلفي نمايندگان با موگريني

مجلس دهم تقريبا  نيمي از سال ۹۶ را با دولت يازدهم و نيمي ديگر را با دولت دوازدهم سپري کرد. آيين تحليف حسن روحاني به عنوان رئيس دولت دوازدهم ۱۷ مرداد در مجلس و با حضور ۹۲ هيئت عالي رتبه برگزارشد. آيين تحليف به دليل اهميتش در صدر اخبار بود، اما آنچه مراسم تحليف را به حاشيه برد، عکس هاي سلفي برخي نمايندگان اصلاح طلب با موگريني، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا که از ميهمانان مراسم تحليف در مجلس بود.

پس از تحليف، رييس جمهور به جز وزير علوم ۱۷ گزينه پيشنهادي را براي کابينه اش به مجلس معرفي کرد. وزراي پيشنهادي دولت از ۲۲ مرداد در کميسيون ها و فراکسيون هاي مجلس حاضر شدند و برنامه هاي خود را ارائه کردند. صلاحيت و سوابق وزراي پيشنهادي سپس در صحن علني مجلس بررسي شد، در نهايت همه وزرا راي اعتماد مجلس را کسب کردند، جز حبيب الله بيطرف گزينه پيشنهادي براي وزارت نيرو که نتوانست اعتماد نمايندگان را جلب کند.

رييس جمهور سپس اردکانيان و غلامي را به ترتيب براي وزارتخانه هاي نيرو و علوم به مجلس معرفي کرد و هر دو گزينه، هفتم آبان ۹۶ موفق به کسب راي اعتماد از مجلس شدند.

رد کليات لايحه بودجه در مجلس  براي اولين بار در تاريخ انقلاب

لايحه بودجه سال ۹۷ نيز با حاشيه هاي زيادي در مجلس مورد بررسي قرار گرفت. کليات لايحه بودجه براي اولين بار در تاريخ جمهوري اسلامي در صحن علني مجلس رد شد. تلاش دولت براي افزايش قيمت بنزين و قطع يارانه حدود ۳۰ ميليون نفر از جمعيت کشور، عامل اصلي رد کليات لايحه بودجه بود.

سرانجام بررسي لايحه بودجه نيز ۳ اسفند ماه پس از ۲۰ جلسه بحث و گفتگو در صحن علني مجلس به پايان رسيد و رئيس مجلس نيز ۲۶ اسفند ماه قانون بودجه تاييد شده توسط شوراي نگهبان را به دولت ابلاغ کرد.

استيضاح آخوندي، ربيعي و حجتي در دقيقه ۹۰

۲۲ و ۲۳ اسفند و در روزهاي پاياني سال۹۶ جلسه استيضاح سه وزير راه و شهرسازي، تعاون، کار و رفاه اجتماعي و جهاد کشاورزي در مجلس برگزار شد. آخوندي، ربيعي و حجتي پس از دفاع از عملکرد خود رأي اعتماد مجدد مجلس را کسب کردند.

اين استيضاح ها نيز در نوع خود خالي از حاشيه نبود؛ مهمترين نکته حاشيه اي و البته برجسته آنها، پرچمداري فراکسيون اميد در ابتداي کار و پا پس کشيدن بعدي آنها بود که انتقادات بسياري را متوجه اين جزيان سياسي کرد.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن