آخرین اخبار
کد مطلب: 168847
سازمان حفاظت محيط زيست اعلام کرد؛
برنج تراريخته هنوز مجوز نگرفته است
تاریخ انتشار : 1396/12/27 10:04:19
نمایش : 232
مشاور بيوتکنولوژي سازمان حفاظت محيط زيست با تاکيد بر اينکه برنج تراريخته هنوز مجوز نگرفته است،گفت: بر اساس مطالعات صورت گرفته برنج تراريخته هيچ خطري براي گياهان، جانوران و انسان ندارد.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرنگار مهر، نيره خوش خلق سيما در نشست خبري پايان سال ۱۳۹۶ سازمان حفاظت محيط زيست گفت: آئين‌نامه‌اي در سازمان حفاظت محيط زيست براي واردات،‌صادرات و رهاسازي محصولات تراريخته تدوين شده بود که اين آئين‌نامه مورد اعتراض همه دستگاه‌هاي ذيصلاح از جمله وزارت جهاد کشاورزي، وزارت بهداشت و وزارت علوم قرار گرفت.

وي ادامه داد: اين آئين‌نامه فراتر از وظايف سازمان حفاظت محيط زيست و در کار دستگاه‌هاي ديگر دخالت کرده بود بنابراين کميته بي‌طرف براي بررسي و رفع اشکالات اين آئين‌نامه تشکيل شد و در حال حاضر ضمن رفع اين اشکالات و دخالت‌ها آئين‌نامه جديد در حال نهايي شدن است.

مشاور فناوري و بيوتکنولوژي سازمان حفاظت محيط زيست افزود: اين کميته پنج آئين‌نامه در مورد نحوه ارائه مجوز توليد و واردات تدوين کرده است. يکي از موضوعات قابل تامل در اين حوزه آن است که از سال ۸۶ ذرت تراريخته وارد کشور مي‌شود. تا سال ۹۳ کسي به اين موضوع کاري نداشت اما زماني که در سال ۹۳ صحبت از توليد گياهان تراريخته مطرح شد نسبت به محصولات تراريخته حساسيت‌هاي بسياري ايجاد شد.

خوش خلق سيما تاکيد کرد:‌ نمي‌دانيم چرا از سال ۸۳ تا ۹۳ هيچ کس حتي محيط زيست به فکر تمهيداتي براي واردات محصولات تراريخته نبود و تنها زماني که بحث توليد محصولات تراريخته در داخل کشور مطرح شد نسبت به اين موضوع واکنش نشان داده شد.

وي با انتقاد از برخي نمايندگان مجلس اظهار کرد: تعجب مي‌کنم که در تريبون مجلس برخي ادعا مي‌کنند که کشورهايي که اقدام به صادرات محصولات تراريخته مي‌کنند خود حاضر به مصرف آن نيستند در حالي‌که طبق قوانين، کشوري که محصولات تراريخته را صادر مي‌کند حتما بايد خودش مصرف کننده نيز باشند.

مشاور فناوري و بيوتکنولوژي سازمان حفاظت محيط زيست با بيان اينکه اين سازمان وظيفه ارزيابي خطرات زيست محيطي واردات گياهان تراريخته را دارد، گفت: آئين‌نامه‌اي به همين منظور نوشته شده است و ارزيابي خطر بر اساس همين آئين‌نامه انجام مي‌شود.

خوش خلق سيما با اشاره به اينکه ارزيابي سرطان زا بودن يا نبودن محصولات تراريخته بر عهده وزارت بهداشت است، گفت: پنبه تراريخته در صف مجوزگيري براي توليد قرار دارد. اين موضوع با جزئيات بررسي مي‌شود. براي مثال تاثير اين پنبه روي حشرات و خاک مورد بررسي قرار مي‌گيرد و اگر توليد کننده پاسخ درستي نداشته باشد از دريافت مجوز محروم مي‌شود.

وي در ادامه با اشاره به اينکه براي سال‌هاي آينده نيز برنامه‌ريزي شده است در مورد خطرات ناشي از مصرف سم در کشت برنج گفت: بر اساس بررسي‌ که کارشناسان معاونت انساني سازمان محيط زيست انجام داده‌اند مصرف سم در کشت برنج بسيار خطرناک است.

مشاور فناوري و بيوتکنولوژي سازمان حفاظت محيط زيست تاکيد کرد: هنوز مجوز توليد برنج تراريخته داده نشده است اما بر اساس مطالعات دانشگاه علوم پزشکي يزد اين برنج هيچ خطري براي گياهان و جانوران ندارد. همچنين اين برنج به خورد موش داده شده و نتيجه آزمايش نشان مي‌دهد که هيچ خطري متوجه انسان نيست.

خوش خلق سيما با اشاره به اينکه محصول تراريخته توليد شده نبايد تفاوتي با محصول مادر داشته باشد، گفت: فرد توليد کننده بايد ثابت کند برنجي که از طريق انتقال ژن تهيه شده هيچ تفاوتي با برنج مادر ندارد و اگر طعم، کيفيت، نشاسته و پروتئين برنج تراريخته توليد شده با برنج مادر متفاوت باشد امکان و مجوز توليد و رهاسازي نخواهد داشت.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن