آخرین اخبار
کد مطلب: 168844
۶۵۰ ميليون دلار صرفه جويي ارزي با توليد ۲۲ قلم داروي هاي تک
تاریخ انتشار : 1396/12/26 13:48:27
نمایش : 264
مديرکل دفتر توسعه فناوري وزارت بهداشت با اشاره به توليد ۲۲ رقم دارو با فناوري بالا در کشور، گفت: با توليد اين داروها حدود ۶۵۰ ميليون دلار صرفه جويي کرده ايم.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرگزاري مهر، دکتر مصطفي قانعي دبير ستاد توسعه زيست فناوري معاونت علمي و فناوري رياست جمهوريپ، در برنامه نبض شبکه خبر ، اظهارداشت: ما در حال حاضر با توليد ۲۰ داروي زيست فناوري وضع خوبي در بيوتکنولوژي داريم و در کنار کشورهايي مثل آمريکا و کشورهاي اروپايي قرار داريم.

وي افزود: داروهاي زيست فناوري توليد ايران قادر است در سطح جهاني مطرح شود و ما مي توانيم با کنار زدن رقبا سهمي از بازار جهاني کسب کنيم.

دبير ستاد توسعه زيست فناوري معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري گفت: رقباي ما که بازار دستشان است به اين راحتي بازارشان را رها نخواهند کرد و ما بايد از طريق ديپلماسي و لابي گري بتوانيم سهمي از بازار جهاني به دست آوريم.

قانعي با اشاره به اينکه به همت محققان کشور نيازي به انتقال فناوري توليد دارو از خارج نداريم افزود: اين که ما عضو سازمان تجارت جهاني نيستيم براي ما فرصتي شده تا بتوانيم داروهايي را که کشورهاي ديگر توليد کرده اند توليد کنيم زيرا قوانين اين سازمان اجازه نمي دهد دارويي را که کشور ديگر ثبت کرده و توليد مي کند، کس ديگري توليد کند مگر زمان منعش منقضي شده باشد.

دبير ستاد توسعه زيست فناوري معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري با اشاره به راه اندازي صندوق سرمايه گذاري خطر پذير، گفت: با راه اندازي اين صندوق از محققان و توليد کنندگان حوزه دانش بنيان حمايت مي شود.

دکتر وطن پور مديرکل دفتر توسعه فناوري وزارت بهداشت نيز با اشاره به توليد ۲۲ رقم دارو با فناوري بالا در کشور، گفت: با توليد اين داروها حدود ۶۵۰ ميليون دلار صرفه جويي کرده ايم.

وي افزود: در بحث انتقال تکنولوژي در زمينه دانش بنيان  اساسا واردکنندگان ما دانششان کم است و آشنايي ندارند.

مديرکل دفتر توسعه فناوري وزارت بهداشت گفت: ما نگران کيفيت توليد داروها در داخل کشور نيستيم و چندين توليدکننده داريم که مي توانند بازار داخل را تامين کنند.

وطن پور همچنين درباره بحث صادرات داروهاي توليد داخل نيز اضافه کرد: صادرات دارو در جهان گذشته از مباحث تجاري يک روند علمي دارد و به اين آساني نيست و يکي از شرط هاي آن اين دست که دارو در داخل کشور کارآزمايي باليني اش انجام گرفته باشد و در داخل مصرف شده باشد.

مديرکل دفتر توسعه فناوري وزارت بهداشت گفت: بايد پنجره واحدي براي حمايت از فناوري جديد توليد داروها باز شود و به رغم حمايت ها هنوز شرکت هاي دانش بنيان از حمايت هاي دولت راضي نيستند. 

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن