آخرین اخبار
کد مطلب: 168815
تلاش براي ثبت جهاني مراسم مذهبي قره کليسا/ ثبت ملي ده ساله شد
تاریخ انتشار : 1396/12/17 08:51:50
نمایش : 267
مدير پايگاه ميراث جهاني کليساهاي ايران گفت: قصد داريم تا مراسم مذهبي قره کليسا را در فهرست ميراث جهاني ناملموس يونسکو به ثبت برسانيم.

به گزارش بام ايران خبر ؛ شرلي آوديان مدير پايگاه ميراث جهاني کليساهاي ايران به خبرنگار مهر گفت: مراسم بادراک يا همان مراسم مذهبي قره کليسا چهار سال پيش ثبت ملي شد به همين منظور مي‌خواهيم اين مراسم را به ثبت جهاني نيز برسانيم. همچنين سال ۲۰۱۸ دهمين سالگرد ثبت جهاني بناي تاريخي قره کليساست.

وي افزود: ما مي‌خواستيم که در مراسم دهمين سالگرد ثبت جهاني بناي قره کليسا خبر ثبت جهاني مراسم مذهبي آن را نيز اعلام کنيم اما گويا پرونده آن به اين برنامه نمي‌رسد. چون بايد اول اين پرونده در فهرست پيشنهادي ثبت باشد. بعد آن را در فهرست ميراث ناملموس جهاني به ثبت رساند.

وي گفت: امسال قرار است به مناسبت دهمين سالگرد ثبت جهاني قره کليسا مراسم مذهبي آن را نيز در اواسط تيرماه با شکوه‌تر از هميشه برگزار کنيم. هنوز مهمانان خارجي اين برنامه مشخص نشده است.  

تادئوس يا طاطائوس يکي از حواريون مسيح است که در سال ۴۰ ميلادي به ارمنستان آمد و به تبليغ مسيحيت پرداخت. گروه زيادي به آيين مسيح روي آوردند که از آن جمله ساناتروک پادشاه ارمنستان و دخترش ساندخت بود. ولي سلطان کمي بعد پشيمان شد و به مخالفت با آيين جديد پرداخت و دستور داد تا تادئوس، ساندخت (دخترش) و گروهي ديگر که به مسيحيت گرويده بودند (حدود ۳۵۰۰ نفر) را به قتل برسانند.

در سال ۳۰۲ ميلادي، زمان پادشاهي تيرداد از پادشاهان ارمنستان، مسيحيت در اين کشور دين رسمي و همگاني شد. مسيحيان ارمني که خاطره شهادت تادئوس و ساندخت را نسل به نسل حفظ کرده بودند در محل فرار آنان کليساهايي بنا کردند که قره کليسا يکي از آنهاست. بنابر عقيده ارامنه کليساي طاطائوس اولين کليسايي است که به دستور مبشرين و حواريون مسيح در دنيا ساخته شده است و چون از نظر مذهبي، شهادت را بزرگترين سعادت براي بشر مي‌دانند، هر سال در روزهاي آخر تير ماه و هفته هاي اول مرداد ماه که مصادف با قتل تادي مقدس و پيروان مسيحي او است در قره کليسا مراسم خاصي بر پا مي دارند.

در اين مراسم ارامنه ديگر کشورهاي جهان از جمله ارمنستان، سوريه، لبنان، هلند، فرانسه، اتريش، آلمان، کانادا و ديگر کشورها نيز شرکت مي‌کنند. ارامنه ايران و جهان در اين مراسم با اعمالي همچون راز و نياز به درگاه خداوند، قرباني کردن و غسل تعميد دادن به نوزادان خود در قالب مراسم باداراک يا عشاي رباني اين روز را گرامي مي دارند.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن