آخرین اخبار
کد مطلب: 168813
بچه هاي کرمانشاه هنوز زلزله نقاشي مي کنند/استفاده از رنگ هاي سياه
تاریخ انتشار : 1396/12/17 08:45:11
نمایش : 187
يک روانشناس مي گويد: در روانکاوي هاي ميداني در منطقه سرپل ذهاب به اين نتيجه رسيده ايم که استرس و اضطراب پس از زلزله همچنان بزرگترين مشکل مردم اين منطقه است.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرنگار مهر، چهارماه از زلزله کرمانشاه مي گذرد؛ اين زلزله به ۱۰ شهرستان و هزار و ۹۳۰ روستاي استان کرمانشاه خسارت وارد شده است که وضعيت روستاها به لحاظ اهداي کانکس ها و کمک ها بهتر از شهرستان هاست. تعداد کشته شدگان آن ۶۲۰نفر بوده و ۱۲ هزار و ۳۸۶ مصدوم داشته است.

اين روزها يکي از نگراني مردم کرمانشاه، خالي شدن مناطق زلزله زده از گروه هاي مردمي و نيروهاي امدادي است.

رضا رويت مديرعامل بنياد ملي خانواده در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اين موضوع مي گويد: رويکرد علمي قصه اين است که پس از اسکان اضطراري و امدادهاي اوليه تازه مسائل خانواده و بحران هاي رواني شروع مي شود، خانواده ها تازه مي فهمند چه شده و چه آينده مبهمي رو به روي آن هاست.

وي ادامه مي دهد: وقتي امدادگران مي روند احساس تنهايي مي کنند و... الان خيابان ها شلوغ است و همه جا نيروهاي کمکي هستند اما اگر زماني همه بروند چه مي شود؟ اين ها تا قبل از زلزله نبودند الان براي کمک آمدند، اين يک آرامش است و خدا نکند که اين صداها يک زمان خاموش شود. وقتي امدادگري هاي ضروري نياز نباشد و امدادگرها کم شود، اين مردم احساس مي کنند تنها شدند، غصه ها به يادشان مي آيد و از اين لحظه حضور مشاور و هميار خانواده تازه شروع مي شود.

رويت مي گويد: وقتي مي بينيم زلزله اي اتفاق مي افتد، خانه اي خراب مي شود، اين يک غم است، وقتي فردي مي ميرد يک اندوه بسيار بزرگ ايجاد مي شود. ما در ساليان گذشته از کنار اين مسائل و بحران هاي رواني گذشتيم و زياد برنامه براي آن نداشتيم. زلزله کرمانشاه بهانه اي شد براي ورود اولين بار به صورت جدي و با نگاه تخصصي در اين حوزه. البته دستگاه هاي ديگر هم در بحران هاي قبل ورودهايي در موارد مشابه داشتند. مثلا بهزيستي طرح محب را دارد که از چنيدن سال پيش طراحي و آزمايش شده يا هلال احمر بحث امنيت اجتماعي و طرح هاي مشابه دارد، وزارت بهداشت هم همين طور. اما در مقايسه با اين اتفاق بزرگ شايد آن ميزان که بايد و شايد تاثيرگذار نبوده است.

بيشتر مراجعات بابت استرس و اضطراب است

سيده فاطمه حسيني از بانوان روانکاوي است که به صورت خودجوش و در قالب تيم هاي مردم نهاد از قم به منطقه سرپل ذهاب آمده است. او مي گويد: در اين مدت کيس هاي مختلفي بودند. اما عمده مشکلات ناشي از استرس و اضطراب بعد از زلزله است و اساس مسئله روانکاوي ما روي اين است.

وي ادامه مي دهد: برخي ها دچار فراموشي شدند، برخي ها دائم کابوس مي بينند و برخي به حدي اضطراب دارند که به روان پزشک ارجاع شدند تا قرص مصرف کنند.

اين بانوي روان شناس مي افزايد: البته موارد عجيب ديگري هم وجو دارد، به عنوان مثال برخي ها مي آيند و گله گوسفندشان که از بين رفته از ما مطالبه مي کنند. يا دختري چهاربار خودکشي کرده چون عاشق شده است؛ عاشق پسري شده که کنار هم چادر داشتند.

حسيني مي گويد: خانواده هايي که يکي از اعضاي خود را از دست داده اند خيلي اوضاع نامناسبي دارند؛ انگار تازه دارد باورشان مي شود که چه شده است.

نبايد اضطراب در بچه ها مزمن شود

اين روانشناس در ادامه با بيان اين مطلب که اضطراب در کودکان بسيار خطرناک است و در صورت درمان نشدن مي تواند بسيار آسيب رسان باشد مي گويد: ما در قرارگاه خانواده براي کودکان بيشتر بازي درماني در نظر گرفته ايم. پسربچه ۱۰ ساله اي داشتيم که هنگام زلزله آوار روي کمر او ريخته بود و او دائم فکر مي کرد سرطان دارد و به زودي مي ميرد. اين موارد کم نيست و نياز به روان درماني دارد.

حسيني اضافه مي کند: بيشتر مراجعه ها براي اضطراب و استرس است. برخي هنوز با زلزله و مرگ کنار نيامدند؛ وقتي با آن ها صحبت مي کنيم مستقيم مي گويند شما درد ما را نمي فهميد. نياز به مشاوره طولاني تر دارند.

خودکشي افزايش نداشته است

وي در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه گفته مي شود خودکشي در کرمانشاه بعد از زلزله افزايش يافته مي گويد: اصلا اين گونه نيست. سختي ها زياد است اما همه منتظر و اميدوار هستند که کارهايي براي آن ها انجام شود.

حسيني اضافه مي کند: نقاشي ها عمدتا رنگ سياه دارند و آوار بسامد بالايي در نقاشي بچه ها دارد، اين موارد بايد اصلاح شود،  اما اميد هم بين مردم مشهود است.

اين بانوي روانشناس مي افزايد: متاسفانه برخي هم با رفتارها و وعده هاي توخالي شان وضعيت را بدتر مي کنند؛ رفتار برخي گروه هاي خودجوش و برخي مسئولان که وعده الکي مي دهند، حس دو گانه اي براي مردم ايجاد کرده است. اين شيوه درست نيست و باعث تغيير الکوي رفتاري مي شود. غيرت کردها خيلي مهم است. اما وعده هاي الکي مسئولان خوب نيست.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن