آخرین اخبار
کد مطلب: 168808
ظرفيت‌هاي ويژه گردشگري تاجيکستان/ جذب ۴۱۴ هزار جهانگرد در ۳ سال
تاریخ انتشار : 1396/12/15 12:05:53
نمایش : 280
سفير تاجيکستان در تهران، تعداد جهانگرداني را که در ۳ سال اخير از اين کشور ديدن کرده‌اند، ۴۱۴ هزار نفر اعلام کرد و از دورخيز اين کشور براي رسيدن به آمار يک ميليون نفر تا سال ۲۰۲۰ خبر داد.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرنگار مهر، «نعمت‌الله امام‌زاده»، سفير فوق‌العاده و مختار جمهوري تاجيکستان در جمهوري اسلامي ايران در يادداشتي که آن را براي انتشار در اختيار مهر قرار داده، با اشاره به برنامه‌هاي به اجرا درآمده در اين کشور براي جذب گردشگران خارجي، ابراز اميدواري کرده تا سال ۲۰۲۰ تعداد جهانگردان در اين کشور به بيشتر از ۱ ميليون نفر برسد.

متن اين يادداشت در زير از نظر مخاطبان مي‌گذرد:

توريسم در تشکّل و پيشرفت تمدّن جهاني، همانند تمدّن‌هاي بومي، از قديم نقش بزرگي داشته است. انسان در طول تحوّلات اجتماعي به درک عالم اطراف و کشف سرزمين‌هاي نو براي رشد تجارت، فتح و کارکرد زمين‌هاي نو، کشف منابع و دسترسي به راه‌هاي ارتباطي شوق و رغبت زياد داشت. در اکثر انسان‌ها تمايل ديدن کشورها و آشنايي با زندگي و آداب و رسوم و آيين مردمان ديگر وجود دارد. همه اين عوامل سبب ظهور شکل‌هاي گوناگون سياحت و پيشرفت آن شد.

امروز رشته توريسم به عنوان يکي از منابع مهمّ درآمد اقتصاد و وسيله معرفي جاذبه‌هاي گردشگري کشورها شده است. طبق آمارهاي سازمان ‌جهاني جهانگردي در ۱۰ سال اخير افزايش قابل ملاحظه‌اي در حجم توريسم بين‌المللي صورت گرفته و بيشتر کشورهاي جهان، با بهره‌برداري مفيد و کارساز از جهانگردي، به رشد و پيشرفت روزافزون آن توجّه ويژه‌اي مبذل مي‌کنند. در اين راستا طبيعي است، که تاجيکستان نيز استثنا نيست.

از روزهاي نخست کسب استقلال دولتي تاجيکستان، حمايت‌هاي پيوسته امامعلي رحمان، بنيانگذار وحدت ملّي و رئيس جمهوري تاجيکستان به رشد قابل توجه سيّاحان از کشور کمک کرد. نامگذاري سال ۲۰۱۸ به عنوان سال رشد سيّاحي و هنرهاي مردمي از سوي رئيس جمهوري، اقدامي قابل تحسين و نشان دهنده دغوغه وي براي ارتقا جايگاه تاجيکستان در اين زمينه است.

با تلاش‌هاي رئيس جمهوري، تاجيکستان از سال ۲۰۰۷ عضو کامل حقوق سازمان جهاني جهانگردي شد که اين مسئله براي ورود جهانگردي کشور به بازار جهاني توريسم، بسيار موثر بود.  

با توجه به وجود ذخاير بزرگ توريسم در تاجيکستان و اهميت رشد اين عرصه مهم براي کشور در سال گذشته با ابتکار رئيس جمهوري تاجيکستان، کميته رشد سيّاحي نزد حکومت جمهوري تاجيکستان تأسيس شد.

يقيناً متعاقب اين تصميم، خدمات فرودگاهي، هتل، آسايشگاه‌ها، آثار تاريخي و ديگر زيرساخت‌هاي مربوط به توريسم با استانداردهاي روز منطبق خواهند شد. در اين مدّت چندين اثر تاريخي، از جمله قلعه تاريخي «هولبوک»، «تختِ سنگين»، «سَرَزم»، «قلعه حصار» و باغ ملّي محيط زيست پامير در شهر خاروغ در فهرست سازمان يونسکو ثبت شده‌اند که اين نيز باعث افزايش تعداد جهانگردان در اين مکان‌ها مي‌شود.

رشته توريسم در تاجيکستان مرحله به مرحله به يکي از بخش‌هاي درآمدزاي اقتصاد ملّي تبديل شده و براي جلب سرمايه، کاهش سطح فقر و غني کردن بودجه مملکت، موثر خواهد بود.

بر پايه پيام رئيس جمهوري تاجيکستان به مجلس عالي، چندين امتياز مالياتي و گمرکي، از جمله معافيت شرکت‌هاي تازه تاسيس جهانگردي از پرداخت ماليات در طول پنج سال ابتداي فعاليت، معافيت واردات تجهيزات و مواد ساختماني جهت ساخت مجموعه‌ها و مجتمع‌هاي جهانگردي، از جمله هتل، تفريحگاه و مراکز درماني و جهانگردي و...، کاهش ۵۰ درصدي عوارض گمرکي جهت واردات اتومبيل، به رشد توريسم کمک فراوان خواهند کرد.

يقيناً رشد توريسم در هر کشور بدون وجود مقررات حقوقي و قانوني امکانپذير نيست؛ پس از کسب استقلال در جمهوري تاجيکستان، مجموعه اسناد و مقررات حقوقي به تصويب رسيد که به رشد توريسم در مملکت مساعدت مي‌کنند که قانون جمهوري تاجيکستان درباره توريسم، قانون جمهوري تاجيکستان درباره صدور مجوز به برخي انواع فعاليت، برنامه دولت براي رشد توريسم در سال‌هاي ۲۰۰۹-۲۰۱۹، تصميم دولت براي بهبود فضاي سرمايه‌گذاري در بخش توريسم، تصميم دولت درباره هماهنگ‌سازي فعاليت‌ها در بخش توريسم و غيره، بخشي از مصاديق آن است.

در حال حاضر براي شهروندان بيش از ۸۰ کشور جهان نظام آسان تهيه رواديد جمهوري تاجيکستان اجرايي شده است. نتيجه اين تدبير سازنده، اين بوده که تعداد جهانگردان در سه سال اخير به طور منظم افزايش داشته و به رقم ۴۱۴ هزار نفر رسيده است.

در قانون رشد توريسم براي سال‌هاي ۲۰۰۹-۲۰۱۹ بر فراهم کردن فضاي مساعد حقوقي، انتخاب روش‌هاي موثر و تقويت رشته جهانگردي تاکيد شده است که بر مبناي آن بايد تا سال ۲۰۲۰ تعداد جهانگردان به بيشتر از ۱ ميليون نفر برسد.

در تاجيکستان امروز فضاي سالم امنيتي وجود دارد و اعلام شهر دوشنبه به عنوان «بي خطرترين شهر دنيا» گواه آن است که در تاجيکستان، زمينه جذب توريست وجود دارد.

تاجيکستان سرزمين مردم صاحب معرفت و مهمان‌نواز و ميوه‌هاي شهدبار بوده و از لحاظ اقليم، آب و هوا، مناظر طبيعي، کوه‌هاي آسمانخراش، يخچال‌هاي عظيم، آب‌هاي شفابخش، درياچه و چشمه‌هاي مصفّا، حيوانات و نباتات و آداب و رسوم و ...، خود بهترين سياحت به شمار مي‌روند و هر گوشه تاجيکستان با طبيعت و ويژگي‌هاي خود، متفاوت و بي‌نظير است.

يقين دارم با پيگيري و اجراي نقشه و برنامه‌هاي سازنده حکومت تاجيکستان و سعي و تلاش وافر، در سال‌هاي پيش رو به کشوري مهمّ در حوزه جهانگردي در منطقه تبدل خواهد شد. به اين ترتيب اعلام سال ۲۰۱۸ به عنوان سال رشد جهانگردي و هنرهاي مردمي بدون ‌شک، مساعدت مؤثر خواهد داشت.   آغوش تاجيکستان براي همه جهانگردان دنيا باز است. اين سرزمين بهشت دنياست و خانه هر تاجيک، خانه شماست.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن