آخرین اخبار
کد مطلب: 168801
تشريح وضعيت بيمارستان ها در نوروز/ ۶۳ درصد لوازم آرايشي قاچاق است
تاریخ انتشار : 1396/12/14 13:48:21
نمایش : 265
سخنگوي وزارت بهداشت با اشاره به آمادگي بيمارستان هاي دولتي و دانشگاهي در ايام نوروز نسبت به کم کاري بخش خصوصي براي پذيرش بيماران در ايام تعطيل سال نو گلايه کرد.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرنگار مهر، دکتر ايرج حريرچي روز دوشنبه در نشست خبري در ابتدا از فراخوان احداث ۷ هزار تخت جديد بيمارستاني خبر داد و افزود: قرار است اين تخت ها در بيمارستان هاي نيمه خصوصي احداث شود.

وي ضمن دعوت از سرمايه گذاران بخش خصوصي و غيردولتي براي احداث تخت هاي بيمارستاني در بخش دولتي تاکيد کرد: بر اساس فراخوان ما احداث اين تخت ها بايد در مدت زمان ۱۰ سال صورت بگيرد ضمن اينکه خدمات اين تخت ها با تعرفه عمومي غيردولتي خواهد بود.

حريرچي در ادامه به بازار لوازم آرايشي و بهداشتي در کشور اشاره کرد و گفت: بررسي ها نشان مي دهد ۲.۲ درصد از هزينه هاي هر ايراني صرف خريد لوازم آرايشي مي شود به طوري که سالانه بيش از ۱۰۰ هزار تومان بابت خريد لوازم آرايشي هر ايراني هزينه مي کند که البته اين رقم در شهرها به بالاي ۱۴۰ هزار تومان براي هر نفر مي رسد که در مقايسه با ساير هزينه هاي جاري ايراني ها رقم بالايي است.

سخنگوي وزارت بهداشت با اشاره به اين مطلب که ۶۳ درصد از لوازم آرايشي وارداتي به کشور قاچاق است، تاکيد کرد: از اين ۶۳ درصد ۹۰ درصد تقلبي هستند.

وي در ادامه به وضعيت بيمارستان ها در ايام نوروز اشاره کرد و گفت: ما براي آماده باش بيمارستان هاي دولتي دو دستورالعمل صادر کرده ايم به طوري که صددرصد توان اورژانس بيمارستان ها و همچنين بخش هاي ويژه در اين ايام فعال خواهند بود.

وي با اعلام اين مطلب که کار بيمارستان ها در ايام نوروز در شهرهاي توريستي و سياحتي و زيارتي سنگين تر خواهد بود اظهار داشت: طرح سلامت نوروزي از ۲۳ اسفند شروع مي شود و بر همين اساس جلسات آمادگي براي بحران هاي احتمالي پيش بيني شده و ما بازديدهاي شبانه روزي از مراکز درماني را خواهيم داشت.

حريرچي با اعلام اين مطلب که فقط پزشکان بخش دولتي کار خدمات رساني به مردم در ايام نوروز را بر عهده مي گيرند، افزود: از لحاظ قانوني ما نمي توانيم بخش خصوصي را اجبار کنيم که در اين ايام خدمات بدهد اما سال هاست که از آنها تقاضا مي کنيم در ايام نوروز با وزارت بهداشت همکاري کنند.

وي با اشاره به افزايش سه برابري بار مراجعات مردم به بيمارستان هاي دولتي در ايام نوروز گفت: انتظارات مردم در ايام نوروز بالاتر مي رود از اين رو بايد بخش خصوصي نسبت به همکاري با وزارت بهداشت تلاش کند.

۱۵ هزار پزشک طبابت نمي کنند

وي درادامه به وضعيت آمار پزشکان در کشور اشاره کرد وگفت: نسبت پزشک به جمعيت در ايران کمتر از استانداردهاي منطقه اي و بين المللي است به طوري که آمارها نشان مي دهد ۱۵ هزار پزشک داريم که طبابت نمي کنند.

وي با اعلام اينکه در کشور اتريش که هشت ميليون جمعيت دارد بين ۱۷۰۰ تا دو هزار پزشک ايراني طبابت مي کنند افزود: در کشورهاي آلمان، کانادا و آمريکا تعداد بيشتري از پزشکان ايراني شاغل هستند.

حريرچي در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبني بر اينکه گفته مي شود در خصوص اعزام بيماران از طريق اورژانس دريايي مشکلات و کمبودهايي وجود دارد، افزود: با توجه به اينکه در دو جزيره کيش و قشم ما بيمارستان هاي تخصصي و پزشکان متخصص داريم کمتر پيش مي آيد نيازي به اعزام بيمار وجود داشته باشد و نبايد در اين خصوص مشکلي داشته باشيم.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن