آخرین اخبار
کد مطلب: 168800
کارنامه سياه فرانسه درباره ايران/ لزوم برخورد دستگاه ديپلماسي
تاریخ انتشار : 1396/12/14 13:45:06
نمایش : 202
با توجه به مواضع فرانسوي‌ها در پسابرجام و تاکيد آنها بر مذاکرات موشکي و منطقه اي با ايران، لازم است دستگاه ديپلماسي کشورمان واکنش قاطعي در قبال وزير خارجه اين کشور داشته باشد.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از خبرگزاري مهر؛ چند ماهي است که خبر سفر رئيس جمهور و وزير امور خارجه فرانسه به تهران را در رسانه ها و فضاي سياسي کشورمان داريم و همواره از سوي مقامات وزرات امور خارجه هم انجام اين سفر مورد تاييد قرار گرفت و آن سفرها را در دستور کار دو طرف قلمداد کردند و نهايتا هم ۸ اسفند در سفر «ژان ايو لودريان» وزير امور خارجه فرانسه به مسکو، وي در جمع خبرنگاران از سفر خود به ايران خبر داد.

«ژان ايو لودريان در تهران»

 طبق آنچه که در بيانيه وزارت امور خارجه فرانسه در خصوص اين سفر آمده است: «لودريان» روز پنجم ماه مارس (دوشنبه ۱۴) به تهران مي‌ رود و مورد استقبال «حسن روحاني» رئيس‌جمهور ايران  قرار خواهد گرفت.

در ادامه اين بيانيه گفته شده: وي همچنين با «محمدجواد ظريف» همتاي ايراني خود ديدار مي‌کند. همچنين ديدار با «علي لاريجاني» رئيس مجلس ايران و «علي شمخاني» دبير شوراي عالي امنيت ملي اين کشور هم در دستور کار قرار دارد.

گفتني است، لودريان علاوه بر ملاقات و مذاکره با «حسن روحاني» و «محمد جواد ظريف»، با ديگر مقامات ارشد ايران نيز ديدار خواهد کرد و رايزني در خصوص راه‌هاي گسترش روابط دو جانبه و تبادل نظر درباره مهمترين مسائل منطقه‌اي و بين‌المللي از جمله محورهاي گفت‌وگوها خواهد بود.

اما در خصوص اين سفر بايد متذکر چند نکته بود؛ فرانسه يک کشور اروپايي تاثيرگذار، عضو ثابت شوراي امنيت سازمان ملل و همچنين يکي از اعضاي مذاکره کننده در مساله برجام به حساب مي آيد اما مواضع غير منطقي و غير ديپلماتيک مقامات فرانسوي در دوران پسا برجام يکي از آن موارد جدي است که حتما بايد از سوي مقامات و مسئولين عالي رتبه کشورمان، در ملاقات هايي که با وزير امور خارجه فرانسه انجام مي دهند مورد اعتراض قرار گيرد و تذکرات جدي در اين رابطه به آن مقام فرانسوي داده شود.

فرانسوي ها در يک سال اخير با بيان برخي ادعاهاي واهي و اظهارات مداخله جويانه در خصوص اهميت و لزوم مذاکرات موشکي و منطقه اي با ايران، فضاي سياه و نامناسبي را در عرصه بينالمللي براي ايران در راستاي ترويج پروژه ايران هراسي با همکاري آمريکا، رژيم صهيونيستي و عربستان سعودي به وجود آوردند. 

حمايت از سازمان تروريستي مجاهدين خلق

منافقين يکي از گروه هاي تروريستي است که بيشترين فعاليت هاي تبليغاتي و نظامي عليه نظام جمهوري اسلامي را سازماندهي کرده است. اين گروهک تروريستي در تمام سال هاي فعاليتش مورد حمايت دولت هاي غربي مدعي مبارزه با تروريسم بوده است.

يکي از مهمترين راهبردهاي سازمان مجاهدين خلق از ابتداي تأسيس تاکنون، برقراري ارتباط با دولت‌ها، قدرت‌هاي منطقه‌اي و فرامنطقه‌اي، جنبش‌ها و سازمان‌هاي منطقه‌اي و بين‌المللي در جهت منافع و اهداف ضدايراني اين سازمان و  تاکنون يکي از علل اصلي تداوم فعاليت‌هاي تروريستي آن بوده است. اين اقدامات آنها در حالي است که منافقين هر ساله اجلاسي را در پاريس برگزار مي کنند و با جمع کردن تعدادي افراد از کشورهاي مختلف نمايشي از زنده بودن سازمان تروريستي خود دارند.

اين مساله يکي از مواردي است که حتما بايد در سفر وزير خارجه فرانسه و همچنين رئيس جمهور آن کشور به تهران، به عنوان يکي از دستورالعمل هاي اساسي مذاکرات مقامات عالي رتبه ايران با آنها قرار داشته باشد و صد البته که اين مسئله قطعا يک مطالبه عمومي از مسئولان است.

«علي شمخاني» دبير شوراي عالي امنيت ملي پيشتر هم در ملاقات با «ژان مارک اِرو» وزير امور خارجه وقت فرانسه با انتقاد از فعاليت آزادانه گروهک تروريستي منافقين در کشور فرانسه ضمن يادآوري جنايت هاي کم سابقه آنان در به شهادت رساندن مسولين عالي رتبه و شهروندان عادي جمهوري اسلامي افزود: رفتارهاي جنايتکارانه منافقين و همکاري مستقيم آنان با صدام در جريان جنگ تحميلي هرگز از حافظه ملت ايران پاک نشده و هر نوع حمايت از اين گروهک تروريستي موجب انتقال پيام هاي غير دوستانه به جمهوري اسلامي ايران خواهد شد.

مانع تراشي هاي فرانسوي در مسير برجام

بر کسي پوشيده نيست که ميزان خصومت دولت آمريکا نسبت به ايران در دوران ترامپ افزايش چشمگيري داشته و مردان ترامپ با تمام توان کوشيده اند از راه هاي مختلف و با اعمال تحريم هاي متنوع و گسترده همچون اسلاف خود، ايران را تحت فشار قرار دهند و براي اين منظور حتي از «مادر تحريم ها» هم رو نمايي کردند!

مواضع اروپايي ها اما به نحو ديگري است، برخي از آنها به صورت شفاهي از تداوم روند اجرايي شدن برجام حمايت و خواهان حفظ برجام هستند که در اين خصوص تهران بارها اعلام کرده است که حمايت هاي شفاهي در اين برهه از زمان که تيغ تيز انتقادات و مخالفت هاي آمريکايي ها عليه ايران وجود دارد، کافي نيست و اگر حقيقتا اروپايي هاي خواهان حفظ برجام هستند لازم است که اقدامات عملياتي داشته باشند که البته بنا گفته برخي تحليل گران اين توقع زيادي از اروپايي هااست.

«فواد ايزدي» کارشناس مسائل بين الملل در اين خصوص در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرده است: «اينکه بخواهيم اميدي نسبت به اقدامات عملياتي دولت هاي اروپايي در مساله برجام و در برابر آمريکا داشته باشيم اين شدني نيست و آنها چنين کاري را انجام نخواهند داد.»

ايزدي با بيان اينکه فرانسه به عنوان يک کشور اروپايي که از پس از برجام منافع اقتصادي متنوعي را در ايران دارد هم با آمريکا در مسئله برجام همسو شده، تصريح کرد: «فرانسه با ادبيات سخيفي نسبت به حوزه هاي قدرت ايران همچون حوزه موشکي مواضعي را اتخاذ کرده و اينها همه براي ما درس است از آن جهت که برخي در داخل معتقد بودند اگر با کشورهاي اروپايي عقد قرارداد داشته باشيم، مي توان شاهد تغيير رويکرد و رفتار آنها در قبال ايران باشيم اما در خصوص فرانسه که حداقل اين اتفاق نيفتاده است.»

 پس از برجام، فرانسه يکي از شرکاي تجاري ايران شد به گونه اي که علاوه بر قراردادهاي توليد خودرو، قرارداد خريد هواپيماي مسافربري ايرباس نيز به امضا رسيد. اين کشور در برقراري ارتباط اقتصادي با جمهوري اسلامي ايران پس از توافق هسته اي پيش قدم بود، اما اين ارتباط دو طرفه و دوجانبه نبوده، بلکه تاکنون يکطرفه و به سود پاريس تمام شده است.

تداوم اتهامات و اظهارات نسجنيده فرانسوي ها عليه ايران!

در ماه هاي اخير مقامات عالي رتبه فرانسه «امانوئل ماکرون» رئيس جمهور و «ژان ايو لودريان» وزير امور خارجه آن کشور اظهارات بي پايه و اساسي را عليه ايران مطرح مي کنند و با صراحت ايران را خطر و تهديدي جدي براي منطقه و جهان قلمداد مي کنند که البته واکنش هايي هم در حد بيانيه هاي محکوميت از طرف دستگاه ديپلماسي ايران نسبت به آنها صورت گرفته است ولي مي توان ميزان اثرگذاري آن را با تکرار مداوم اظهارات و اتهامات آنها عليه ايران سنجيد! 

در ادامه چند نمونه اظهارنظر نسجنيده و خلاف واقع را از سوي مقامات فرانسوي خواهيم داشت:

«لودريان» وزير امور خارجه فرانسه، در نشست «شوراي روابط خارجي» (Council on Foreign Relations) آمريکا مدعي شد که «اقدامات بي ثبات کننده ايران در سوريه، عراق، لبنان، يمن و يا منطقه حاشيه خليج فارس چه به طور مستقيم و چه از طريق حمايت از گروه ها، قابل پذيرش نيست. اين قضيه در مورد فعاليت هاي موشک بالستيک ايران که در تناقض با قطعنامه هاي شوراي امنيت سازمان ملل است، نيز صادق است!»

وي در ادامه ادعاهاي خود گفت: «اين نگرش [ايران] نقطه مقابل منافع فرانسه و همينطور منافع آمريکا است و تهديدي عليه امنيت کشورهاي منطقه است. ما [فرانسه و آمريکا] مطمئناً اين هدف مشترک را داريم که از اجراي اين سياست ايرانجلوگيري کنيم، زيرا نمي توانيم مداخلات تهران با هدف کسب هژموني را بپذيريم!»

همچنين اخيرا «ماکرون» هم در يکي از گفتگوهاي خود با «سلمان بن‌عبدالعزيز» پادشاه سعودي، با طرح اتهام‌هاي بي‌اساسي عليه ايران، بر ضرورت مقابله با اقدامات «بي ثبات کننده» ايران در منطقه تاکيد کرده است.

وي در ادامه مي گويد: «موضع فرانسه درقبال نقش تخريبي ايران و حمايت آن از شبه‌نظاميان حوثي( انصارالله) از طريق ارسال موشک‌هاي پيشرفته براي هدف قرار دادن عربستان و ثبات منطقه، آشکار است.»

گفتني است علاوه بر اظهارات فوق، ماکرون در ماه هاي اخير طي تماسي تلفني با ترامپ رئيس جمهور آمريکا و همچنين ديدار با نتانياهو نخست وزير رژيم صهيونيستي مواضع مشترکي را با آنها در قبال ايران اتخاذ کرده است.

وزير خارجه فرانسه پيش از عزيمت به ايران در گفت‌وگو با روزنامه فرانسوي «ژورنال‌ دوديمانش» براي ميزبان خود خط و نشان مي کشد و با بيان اينکه «برنامه‌هاي موشک بالستيک که (موشک‌ها) مي‌توانند چندين هزار کيلومتر برد داشته باشند، با قطعنامه‌هاي شوراي امنيت سازمان ملل سازگار نيست، گفته است: اين موشکها فراتر از نياز تهران به دفاع از مرزهاي خود است.»

وي گستاخي خود را در ادامه صحبت هايش با تهديد ايران تکميل مي کند و مي گويد: «اگر به اين موضوع توجه نشود امکان دارد که تحريم‌هاي جديدي عليه ايران اعمال شود!!»

البته بايد توجه داشت که کارنامه سياهي که فرانسوي ها نسبت به مردم ايران از خود به يادگار گذاشتنه اند محدود به مسائل مرتبط با برجام، موشکي و توان دفاعي کشورمان نمي شود!

پرونده «فرآورده‌هاي خوني آلوده» 

پرونده «فرآورده‌هاي خوني آلوده» به حدود سه دهه قبل و در جريان جنگ ايران و عراق و در خلال سال‌هاي ۶۲ و ۶۳ به وجود آمد يکي ديگر از اقدامات ناپسند و فراموش نشدني مقامات آن کشور در قبال ايرانيان بود.

انستيتو «مريو» که اکنون در مالکيت شرکت سنوفي اَوِنتيس فرانسوي است فاکتورهاي انعقادي آلوده به «اچ‌ آي وي» را براي استفاده بيماران هموفيلي به برخي کشورها نظير آلمان (غربي)، ايتاليا، آرژانتين، عربستان، عراق و ايران و چند کشور ديگر صادر کرد. همين مسئله باعث شد تعدادي از بيماران هموفيلي و تالاسمي که از اين فرآوردها به عنوان دارو استفاده کردند به اين ويروس مبتلا شده و جان خود را از دست بدهند.

لزوم واکنش قاطعانه دستگاه ديپلماسي در برابر اتهام زني هاي فرانسه

با همه تفاسير فوق مي توان اينگونه تحليل کرد که حجم گسترده تخريب ها و اتهام زني هاي مقامات پاريس عليه تهران و تهديد قلمداد کردن ايران براي منطقه و جهان نشان از اين دارد که رويکرد مقامات فرانسوي پس از برجام کاملا منفعت گرايانه، يک جانبه و از طرفي مبتني بر «سياست دو گانه» بوده است، يعني از طرفي آنها براي تامين منافع اقتصادي خود به ايران نزديک و قراردادهايي را به امضا مي رسانند و از ديگر روي با گردن نهادن به سياست تحميل شده از سوي کاخ سفيد، با برجام مخالفت و مکرر اظهارات بي پايه و اساس خود را در خصوص مسائل موشکي و منطقه اي عليه ايران مطرح کنند.

فرانسوي ها به وضوح نشان دادند که هم صدا با رژيم صهيونيستي و آمريکا، در راستاي «گسترش ايران هراسي» در منطقه و جهان نسبت به ايران اتهام زني مي کنند و از اين بابت هيچ گونه نگراني هم ندارند.

«نقوي حسيني» سخنگوي کميسيون امنيت ملي مجلس در اين رابطه گفته: قبلا بارها اعلام شده که حوزه دفاعي قابل مذاکره نيست و به اعتقاد من اين برخوردهاي فرانسه بايد با پاسخي قاطع مواجه شود اگر فرانسوي‌ها به همين شکل موضع عليه جمهوري اسلامي داشته باشند دولت بايد در مناسبات خود با مقامات فرانسوي تجديدنظر کند. 

وي ادامه مي دهد: به اعتقاد من در سفر پيش رو بايد با مقامات فرانسوي صراحتا گفتگو شود و در خصوص اين نوع موضع گيري‌هاي فرانسه دولت و دستگاه ديپلماسي موضع گيري شفافي نشان دهند و به فرانسوي‌ها اعلام شود اگر بخواهند اين موضع گيري را ادامه دهند جمهوري اسلامي در مراودات خود تجديد نظر خواهد کرد.

«علي اکبر ولايتي» مشاور امور بين الملل رهبر معظم انقلاب اسلامي نيز در خصوص طرح برخي موارد از جانب فرانسوي ها در خصوص مذاکره موشکي با ايران گفته: آمادگي دفاعي جزو حقوق اوليه هر ملتي است که هيچ کشور ديگري نمي تواند براي ما و يا کشورهاي ديگر تعيين تکليف کند؛ بنابراين اينکه ما چه موشکي داشته باشيم، اين در اختيار جمهوري اسلامي ايران است و هرگونه صلاح بداند آن کار را مي کند.

وي با هشدار نسبت به اينکه اگر سفر وزير امورخارجه فرانسه به تهران براي تحکيم روابط است، بهتر است از اين موضع گيري هاي منفي خودداري کند، افزود: فرانسه بهتر است بي جهت ادعايي نکند که از عهده آن بر نيايد.

 «بهرام قاسمي» سخنگوي وزارت امور خارجه هم در خصوص لزوم برخورد قاطعانه نسبت به اظهارات و توقعات زياده خواهانه فرانسوي ها اينطور گفته: جمهوري اسلامي ايران هرگز اجازه نخواهد داد ديگران در جهت کاهش توان دفاعي و باز دارندگي ايران صلح جو  سخن و يا تلاشي با معيار هاي دو گانه داشته باشند و در عين تکرار  و ابراز نگراني از توان دفاعي ايران به فروش و تسليح ديگر کشورهاي منطقه به انواع سلاح هاي فوق پيشرفته اقدام کنند.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن