آخرین اخبار
کد مطلب: 168787
زمان ورود دام عشاير به چهارمحال و بختياري 20ارديبهشت 97 اعلام شد
تاریخ انتشار : 1396/12/10
نمایش : 185
معاون فني منابع طبيعي چهارمحال و بختياري گفت: يکي از مهمترين عوامل تخريب مراتع، کوچ زودهنگام عشاير است به همين خاطر زمان ورود دام عشاير به چهارمحال و بختياري 20 ارديبهشت اعلام شد.
غلامحسين نصيري معاون فني منابع طبيعي چهارمحال و بختياري در گفتگو با خبرنگار بام ايران خبر؛  با بيان اينکه يکي از مهمترين عوامل تخريب مراتع، کوچ زودهنگام عشاير است افزود: با توجه به اعلام اداره کل هواشناسي مبني بر آغاز بارشها در ارديبهشت ماه، ورود زودهنگام عشاير پيش از بيستم اين ماه ،کوبيدگي زمين و جلوگيري گل دهي گونه هاي مرتعي را در پي دارد. 

وي با بيان ماشيني شدن کوچ در زمان حاضر تاکيد کرد: براي جلوگيري از کوچ زودهنگام، سازمان حمل و نقل از صدور مجوز و بارنامه براي کاميون هايي که حامل دام عشاير هستند ممانعت مي کند. 

نصيري ادامه داد:اکيپهاي منابع طبيعي و امور عشاير نيز با همکاري نيروي انتظامي در مسير گلوگاه ها از ورود عشاير زودتر از موعد به استان جلوگيري مي کنند.

وي بيان کرد: در صورت ورود زودهنگام ، براي عشاير متخلف پرونده تخلف تشکيل و به مراجع قضايي براي پرداخت جريمه معرفي مي شوند. 

نصيري ادامه داد: با توجه به اينکه 12.5درصد از سطح مراتع منابع طبيعي زير پوشش مناطق چهار گانه سازمان محيط زيست( شامل مناطق قرق، حفاظتي، شکار ممنوع است) ورود به اين مناطق نيز از 30ارديبهشت ماه امکان پذير است.

به گزارش بام ايران خبر؛ در مجموع 23هزار عشاير و روستايي در چهارمحال وبختياري داراي پروانه بهره برداري از منابع طبيعي استان هستند که با توجه به وسعت يک ميليون و 400هزار هکتاري عرصه هاي جنگلي و مرتعي چهارمحال و بختياري ، اين بهره برداران 66درصد از اين منابع را در اختيار دارند. 

چهارمحال و بختياري به عنوان منطقه ييلاقي عشاير استانهاي لرستان، خوزستان و فارس به شمار مي رود و سالانه در فصل بهار و تابستان پذيراي تعدادي از اين عشاير کوچروست.

انتهاي پيام/530ب
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن