آخرین اخبار
کد مطلب: 168781
پرستاران از همراهي با پزشک خانواده محروم شده اند
تاریخ انتشار : 1396/12/09 13:04:33
نمایش : 259
عضو شوراي عالي نظام پرستاري کشور، از ديده نشدن مراقبت هاي پرستاري در نسخه هجدهم پزشک خانواده به شدت انتقاد کرد .

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرنگار مهر، کامران سيفي پور روز چهارشنبه در نطق پيش از دستور جلسه شوراي عالي نظام پرستاري، گفت: پرستاري يک حرفه اجتماعي است و سنگر سلامت نمي تواند خالي از پرستار باشد.

وي با عنوان اين مطلب که جامعه بدون مراقبت جامعه اي ناسالم خواهد بود، افزود: بايد بپذيريم چشم انداز سياستگذاري در حوزه پرستاري هنوز در داخل بيمارستان ها انجام مي شود و اين يک ضعف است.

سيفي پور با اشاره به ابلاغ نسخه هجدهم برنامه پزشک خانواده، تاکيد کرد: متاسفانه در اين برنامه حتي يک کلمه از مراقبت هاي پرستاري نام برده نشده است.

عضو شوراي عالي نظام پرستاري کشور با عنوان اين مطلب که ۴۸ درصد جمعيت کشور در روستاها و شهرهاي زير ۲۰ هزار نفر هستند، افزود: با اين وضعيت، بايد گفت اين درصد از جمعيت از مراقبت هاي پرستاري محروم شده اند و اين ظلم به جامعه پرستاري است.

وي همچنين به اسناد بالادستي اشاره کرد و گفت: در اين اسناد نيز به پرستاري توجه نشده است، بطوريکه در ۵ هزار مرکز درماني و بهداشتي کشور، پرستاري ديده نشده است.

سيفي پور تاکيد کرد: جامعه پرستاري خواهان خدمت در اين مناطق است و از نماينده وزير که در جلسه حضور دارند، انتظار داريم خواسته هاي ما را انعکاس دهند.

وي با اشاره به شرح وظايفي که براي پرستاران تعريف شده است، گفت: ايجاد شرح وظايف بدون در نظر گرفتن نيروي انساني مورد نياز، شدني نيست. بطوريکه آموزش بيمار به پرستار محول شده اما زيرساخت ها فراهم نيست.

سيفي پور با گلايه از افزايش حجم کار پرستاري بدون تامين نيروي انساني، افزود: با اين وضعيت، آموزش مداوم پرستاران به محاق مي رود، بطوريکه اين آموزش فقط در مراکز استان ها انجام مي شود.

عضو شوراي عالي نظام پرستاري با اشاره به وجود ۵ هزار درمانگاه خصوصي که مي بايست حداقل ۸ پرستار زن و مرد را بکار گيرند، ادامه داد: اين درمانگاه ها ۴۰ هزار نيروي پرستاري نياز دارند، اما بررسي ها نشان مي دهد بيشتر از ۵ هزار پرستار در اين مراکز بکار گرفته نشده اند.

وي به موضوع صلاحيت حرفه اي اشاره کرد و افزود: در حال حاضر مديران مراکز خصوصي از نيروهاي غيرحرفه اي استفاده مي کنند که اين مسئله براي صلاحيت حرفه اي پرستاري تهديد باشد.

سيفي پور با اشاره به بحران بيکاري در کشور، گفت: بيم آن مي رود که افراد غيرحرفه اي به حرفه پرستاري هجوم بياورند و نظارتي هم نيست.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن