آخرین اخبار
کد مطلب: 168776
براي جذب ويتامين D خود را در معرض آفتاب قرار ندهيد
تاریخ انتشار : 1396/12/08 13:06:01
نمایش : 207
يک متخصص راديوآنکولوژي گفت: براي جذب ويتامين ‌D لازم نيست خود را در معرض آفتاب قرار دهيد زيرا خطر بروز سرطان و بيماري هاي پوستي به شدت افزايش مي‌يابد.

به گزارش بام ايران خبر ؛ دکتر محمد فتوحي در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره سرطان و بيماري‌هاي پوست، افزود: سرطان پوست يکي از شايع ترين تومورهايي ست که انسان به آن مبتلا مي شود. اين نوع سرطان معمولا در آمارهاي سرطان در نظر گرفته نمي شود، زيرا کشنده نيست.

وي ادامه داد: تنها موردي از سرطان پوست که منجر به مرگ و مير مي شود، ملانوم است که از سلولهاي رنگدانه‌اي پوست ايجاد مي شود. خوشبخاته اين نوع از سرطان پوست در ايران، علي‌رغم اينکه کشور آفتاب‌خيزي است شيوع بسيار کمي دارد زيرا مردمانش پوشش مناسبي دارند.

فتوحي تصريح  کرد: ملانوم در کشورهاي غربي و استراليا که بيشتر در مواجه با آفتاب هستند، رخ ميدهد. افرادي که دوش آفتاب ميگيرند، ساعتهاي طولاني را لب ساحل مي‌گذرانند و پوشش لباس کمتري دارند، در معرض خطر اين نوع سرطان هستند. بطوريکه در سال۲۰۱۵ در آمريکا، بيش از ۷۵هزار مورد ابتلا به ملانوم ديده شده که تقريبا معادل است با کل افرادي که در ايران به سرطانهاي مختلف مبتلا مي‌شوند.

وي افزود: آمار دقيقي از افرادي که در ايران به سرطان پوست مبتلا مي شوند نداريم ولي تومورهاي bccو scc بسيار شايع تر از ملانوم هستند که کشندگي بالايي ندارند.

اين متخصصص راديوآنکولوژي اظهار کرد: يکي از علت هايي که افراد به سرطان پوست مبتلا مي شوند مواجهه مستقيم با آفتاب است، اگر چه تماس با مواد شميايي  و برخي سندورم هاي ارثي نيز مي توانند زمينه ساز اين نوع از سرطان باشند.

فتوحي توصيه کرد: راه پيشگيري اين است که کمتر با عوامل ايجادکننده اين نوع سرطان مواجه شويم. به عنوان مثال کساني که در معرض آفتاب هستند، کشاورزان و افرادي که در فضاهاي باز کار مي‌کنند سعي کنند از کلاههاي لبه دار استفاده کنند و افرادي که به کوهنوردي يا دريا مي‌روند سعي کنند از کرم‌هاي ضدآفتاب استفاده کرده و خود را بپوشانند تا خطر ايجاد سرطان پوست، ملانوم و انواع بيماري هاي پوستي کاهش يابد.

اين متخصص راديوانکولوژي گفت: ويتامينD به مقدار کم از طريق آفتاب به بدن جذب مي‌شود و ميزان آن خيلي قابل توجه نيست، ساخت ويتامينD بيشتر از طريق خوراکيهايي نظير فرآورده هاي گوشتي ايجاد مي‌شود. افرادي که گياهخوار هستند نيز به کمبود ويتامينD دچار مي شوند که مي بايست از مکمل استفاده کنند. در کشور ما کمبود ويتامينD در ميان مردم به خصوص در زنان بسيار شايع است که لازم است که اين کمبود با اصلاح رژيم هاي غذايي و مصرف مکمل جبران شود.

وي در آخر افزود: صرف بدست آوردن ويتامين‌D باعث نمي شود که ما خود را در معرض آفتاب بگذاريم و خطرات ناشي از اشعه UV آفتاب که باعث سرطان و بيماري هاي پوست، پيري و چين و چروک پوست مي‌شود را تحمل کنيم.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن