آخرین اخبار
کد مطلب: 168775
۶ بالگرد ايراني؛از«شاهد» تا «هما»/محصول ايراني آماده رقابت جهاني
تاریخ انتشار : 1396/12/08 13:02:35
نمایش : 180
جمهوري اسلامي ايران با در اختيار داشتن بزرگترين صنايع بالگردي در منطقه، يکي از کشورهاي پيشرو در عرصه طراحي و ساخت بالگردهاي نظامي و تجاري است.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از خبرگزاري مهر؛ بالگردها بدليل برخورداري از ويژگي هاي خاص پروازي مانند سرعت کمتر از سرعت صوت، توانايي پرواز در ارتفاع پايين و زمان آماده سازي پرواز کمتر نسبت به هواپيما، همواره از جمله وسايل پرنده تاثيرگذار در عرصه هاي تجاري و نظامي بوده اند.

به گزارش خبرنگار مهر، جمهوري اسلامي ايران از سال ۱۳۷۶ و با ساخت بالگرد «شباويز» که نمونه اي مهندسي معکوس شده از بالگرد «بل-۲۰۵» بود، به جرگه کشورهاي سازنده بالگرد پيوست.

پس از بالگرد شبايز، خانواده بالگردهاي شاهد در سه مدل «شاهد-۲۷۴» و «شاهد-۲۷۸» و «شاهد-۲۸۵» توليد شد که براي نخستين بار در اين خانواده، روند طراحي و ساخت کاملا بومي صورت گرفت.

۱- بالگرد «شاهد-۲۷۸»

«شاهد-۲۷۸» که نخستين نمونه از طراحي و توليد کاملا بومي بود در سال ۱۳۸۰ و در شرکت هواپيماسازي ايران (هسا) توليد شد. اين بالگرد که از نوع تک موتوره و سيستم ملخ Seasaw است، با نگاه به ايمني بيشتر سرنشينان براي مقاصد نظامي و تجاري ساخته شده است.

بالگرد «شاهد-۲۷۸»

بدنه کامپوزيتي، عملکرد مناسب بالگرد در شرايط آب و هوايي کشور (گرم) و طراحي جديد سطوح کنترل کننده افقي از جمله ويژگي هايي است که «شاهد-۲۷۸» از آن برخوردار است. از جمله کاربردهاي اين بالگرد مي توان حوزه حمل و نقل، آموزش، خدمات اورژانس، کنترل ترافيک و تصويربرداري هوايي را نام برد.

مشخصات بالگرد «شاهد-۲۷۸»

وزن بالگرد ۶۸۲ کيلوگرم
حداکثر وزن برخاست ۱۴۵۱ کيلوگرم
وزن محموله قابل حمل ۷۶۹ کيلوگرم
حداکثر سرعت در سطح دريا ۲۴۰ کيلومتر بر ساعت
حداکثر سرعت در ارتفاع ۵ هزارپايي ۲۳۰ کيلومتر
سقف ارتفاع پروازي ۲۱ هزار پا
نرخ صعود ۱۲.۷ متر بر ثانيه
برد عملياتي ۳۴۰ کيلومتر

۲- بالگرد «شاهد-۲۸۵»

بستر «شاهد-۲۷۸»  باعث توليد نسل بعدي اين بالگرد تحت عنوان «شاهد-۲۸۵»  بعنوان يک بالگرد رزمي شد که امروز در سازمان رزم هوانيروز سپاه نيز حضور دارد. اين بالگرد که توسط مرکز تحقيقات صنايع هوايي شاهد طراحي شده است، با استفاده از بدنه کامپوزيتي که وزن بسيار کمي را براي آن به ارمغان آورده است، توانايي حمل طيف متنوعي از تسليحات شامل راکت «هايدرا-۷۵» و «موشک سديد» را براي اجراي عمليات رزمي دارد.

نمونه زميني بالگرد «شاهد-۲۸۵»

اين بالگرد در دو مدل مخصوص عمليات زميني و دريايي طراحي شده است که در مدل دريايي توانايي حمل ۸ تير موشک ضد سطحي «سديد» است. موشک سديد از جمله موشک هايي با هدايت سه گانه فروسرخ، ليزر و اپتيک است که با سر جنگي ترکشي قابليت انهدام انواع اهداف سطحي متحرک و ثابت را در شعاع موثر ۳۰ متر و شعاع تخريب ۵ متر را دارد.

نمونه درياي بالگرد «شاهد-۲۸۵» مجهز به موشک «سديد»

در مدل دريايي بالگرد «شاهد-۲۸۵» در قسمت دماغه بجاي تيربار، يک رادار جستجوگر براي جستجوي اهداف سطحي در دريا تعبيه شده که با اتصال به نمايشگر ديجيتال چند منظوره (MFD) در داخل کابين خلبان امکان رهگيري دقيق کشتي ها و اهداف سطحي را فراهم مي آورد.

مشخصات بالگرد «شاهد-۲۸۵»

وزن بالگرد ۸۲۰ کيلوگرم
حداکثر وزن برخاستن ۱۴۵۰ کيلوگرم
بيشترين سرعت ۲۲۵ کيلومتر بر ساعت
سقف ارتفاع ۴۱۶۰ متر
مداومت پروازي ۵ ساعت
برد (در ارتفاع ۵ هزار پايي) ۸۷۵ کيلومتر

 

۳- بالگرد «شاهد-۲۱۶»

ديگر عضو خانواده شاهد که پروژه ساخت و توليد آن هم اکنون در حال اجرا است، بالگرد رزمي «شاهد-۲۱۶» است. اين بالگرد ۲ سرنشينه به منظور اجراي رزم هاي هوايي، اسکورت مسلح، حمله به ادوات رزمي زرهي و دريايي ثابت و متحرک دشمن، مديريت و فرماندهي منطقه عملياتي و پشتيباني لجستيکي است.

قابليت پرواز با سرعت بالا در ارتفاع پايين، جستجو و رديابي هدف تا لحظه اصابت و شناسايي همراه با اجراي آتش در روز و شب از جمله ويژگي هاي بالگرد «شاهد-۲۱۶»  است. تجهيز به سامانه هاي اخلالگر ECM، برخورداري از سامانه هاي ارتباطي HF، UHF وVHF با قابليت مقابله با جنگ الکترونيک (ECCM)  در کنار نقشه هاي متحرک MOV MAP از جمله ديگر ويژگي هاي بالگرد «شاهد-۲۱۶»  است.

بالگرد «شاهد-۲۱۶»

برابر اطلاعات منتشر شده از طرح مفهومي اين بالگرد، تسليحات قابل حمل توسط «شاهد-۲۱۶» شامل موشک هوابه‌هوا، موشک ضد تانک روسي «ويخر»، موشک ضدسطح «سديد»، راکت هاي ۷۰ ميليمتري و توپ ۲۰ ميليمتري است.

مشخصات بالگرد «شاهد-۲۱۶»

وزن بالگرد ۵۰۰۰ کيلوگرم
حداکثر وزن برخاست ۷۴۷۰ کيلوگرم
سقف ارتفاع پرواز ۶۲۰۰ متر
بيشترين نرخ صعود ۶.۳ متر بر ثانيه
بيشترين سرعت ۲۷۰ کيلومتر بر ساعت
برد ۵۵۰ کيلومتر
مداومت پروازي ۲.۵ ساعت

 

در سالهاي گذشته شرکت نوسازي و پشتيباني هليکوپتري ايران (پنها) وابسته به سازمان صنايع هوايي وزارت دفاع و پشتياني نيروهاي مسلح، با هدف برطرف کردن نيازهاي جمهوري اسلامي ايران در زمينه بالگردهاي تجاري اقدام به طراحي و ساخت ۳ مدل از بالگردهاي تجاري و آموزشي تحت عنوان بالگرد ۴ نفره «سورنا»، بالگرد ۸ نفره «صبا-۲۴۸» و بالگرد ۱۴ نفره «هما» کرده است که در ادامه به معرفي اين سه محصول جديد خواهيم پرداخت.

۴- بالگرد سورنا

اين بالگرد که از رده بالگردهاي سبک محسوب مي شود، آبان ماه ۱۳۹۳ در هفتمين نمايشگاه صنايع هوافضاي ايران در کيش رونمايي شد. سورنا که از جمله بالگردهايي با موتور پيستوني است که در مصارف آموزش، گشت زني، استفاده در حوادث و ماموريتهاي سازماني مانند هلال احمر کاربرد دارد.

بالگرد «سورنا»

از جمله ويژگي هاي اين بالگرد برخورداري از بدنه تمام کامپوزيت، سيستم فرود اضطراري بر روي آب، سيستم روشنايي جستجوگر و سيستم هدايت دوگانه است.

مشخصات بالگرد «سورنا»

بيشترين وزن برخاست ۱۱۴۴ کيلوگرم
بيشترين سرعت ۲۴۰ کيلومتر در ساعت
سقف ارتفاع ۱۴ هزار پا
سقف ارتفاع ايستايي ۹۰۰۰ پا
نرخ صعود ۵.۰۸ متر در ثانيه
برد ۵۵۵ کيلومتر

 

۵- بالگرد «صبا-۲۴۸»

اين بالگرد نيز از رده بالگردهاي سبک چندمنظوره محسوب مي شود و در اسفندماه سال گذشته با حضور وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح در شرکت پنها رونمايي شد. بالگرد ملي صبا ۲۴۸ دو موتوره، چهار ملخه و با ظرفيت ۸ سرنشين قادر است ماموريت هاي حمل و نقل بار و مسافر و عمليات امداد و نجات، عکس برداري و شناسايي، آمبولانس هوايي، عمليات فرا ساحلي، جابجايي بار بصورت داخلي و خارجي و تاکسي هوايي را انجام دهد.

بالگرد ملي «صبا-۲۴۸»

«صبا-۲۴۸» قابليت هايي از جمله سيستم فرود اضطراري بر روي آب، مخازن سوخت کمکي، بالابر نجات، قلاب بار و سيستم حفاظت از سيم کشي است.

مشخصات بالگرد «صبا-۲۴۸»

بيشترين وزن برخاستن ۳۰۰۰ کيلوگرم
وزن قابل حمل ۸۰۰ کيلوگرم
تعداد سرنشين ۲ نفر خدمه و ۶ نفر مسافر
بيشترين سرعت ۲۷۸ کيلومتر بر ساعت
سقف ارتفاع پروازي ۶ هزار متر
سقف پرواز ايستايي ۵۱۰۰ متر
برد عملياتي ۹۷۰ کيلومتر
نرخ صعود ۱۰ متر بر ثانيه
مداومت پروازي ۴ ساعت و ۵۰ دقيقه

 

۶- بالگرد ملي هما

هما ديگر بالگرد ايراني است که در سالهاي اخير طراحي و توليد آن توسط شرکت پشتيباني و نوسازي هليکوپتري ايران (پنها) دنبال شده است. اين بالگرد که از جمله بالگردهاي ميان وزن چندمنظوره با دو موتور و چهار ملخ است، مانند بالگرد صبا قابليت به کارگيري در ماموريت هاي مختلف از قبيل جابجايي مسافر، عمليات ساحلي و فراساحلي، جابجايي بار، آمبولانس هوايي، کنترل و نظارت مرزي و شهري، جستجو و نجات را دارد.

بالگرد هما

هما که به گفته مديرعامل شرکت پنها قابليت رادارگريزي و تسليح براي بکارگيري در مقاصد نظامي را نيز دارد، توانايي حمل ۱۵ سرنشين شامل ۲ نفر خدمه و ۱۳ مسافر را دارد. اين بالگرد هم اکنون در حال گذراندن مراحل تست و ارزيابي خود براي اخذ مجوزهاي لازم جهت بکارگيري است.

مشخصات بالگرد ملي «هما»

حداکثر وزن برخاست ۵۲۶۲ کيلوگرم
وزن قابل حمل ۱۴۰۰ کيلوگرم
تعداد سرنشين ۲ نفر خدمه و ۱۳ نفر مسافر
بيشترين سرعت ۲۴۶ کيلومتر بر ساعت
سقف ارتفاع پروازي ۴۹۶۸ متر
سقف پرواز ايستايي ۳۸۱۰ متر
برد عملياتي ۵۲۴ کيلومتر
نرخ صعود ۷ متر بر ثانيه

 

به گزارش خبرنگار مهر، در کنار دانش طراحي و توليد بالگرد، شرکت پنها بعنوان مهمترين و بزرگترين شرکت هليکوپتري در منطقه و شرکتي بدون رقيب در آسيا و خاورميانه، جمهوري اسلامي ايران را به بزرگترين قطب تعمير و نگهداري بالگرد در منطقه تبديل کرده است. اين شرکت با بيش از ۳ هزار دستگاه انواع دستگاه هاي مهندسي، قادر به تعمير و اورهال انواع بالگردهاي نظامي و غيرنظامي با رعايت کليه استانداردهاي جهاني است.

از جمله ديگر اقدامات اين شرکت، نوسازي و ارتقاء ناوگان بالگردي داخل کشور اعم از بالگردهاي شرقي و غربي در کنار ساخت و توليد ريزقطعات بالگردها است.

آنچه در صنعت بالگردسازي کشور حائز اهميت است، لزوم توجه دولت و دستگاه هاي مختلف کشور براي توسعه و گسترش بيش از پيش اين صنعت است. به نظر مي رسد پيشرفت جمهوري اسلامي ايران در عرصه طراحي و توليد بالگردهاي متنوع تجاري و نظامي در کنار رقباي صاحب نام جهاني، لزوم نگاه بيشتر بر سرمايه گذاري بيشتر در اين زمينه و ورود دستگاه هاي مختلف براي بازاريابي جهاني در صنعت بالگردسازي کشور را بيش از پيش مشخص مي کند.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن