آخرین اخبار
کد مطلب: 168774
سوريه، هوشيار و دست به ماشه
تاریخ انتشار : 1396/12/08 12:57:37
نمایش : 348

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ سعدالله زارعي در کيهان نوشت:

خبرهاي مختلف بيانگر آن است که يک توطئه مهم و ترکيبي عليه سوريه با «شکست اوليه» مواجه شده و چنانچه غفلت صورت گيرد مي‌تواند بازتوليد شده و تاثير مهمي بر تحولات امنيتي و سياسي سوريه و منطقه برجاي بگذارد.
آمريکايي‌ها در يک اقدام ترکيبي درصدد برآمدند تا از يک سو چتر امنيتي خود را روي گروه‌هاي تروريستي مستقر در شرق دمشق بگسترانند و اقدامات مشترک روسيه و سوريه براي پاکسازي اين منطقه را متوقف گردانند بر اين اساس با اصرار زياد قطعنامه 2401 را به تصويب رساندند که شامل يک مهلت سي روزه براي گروه‌هاي تروريستي مي‌شد که البته با اصلاحاتي که روسيه روي متن انگليسي اين قطعنامه کرد، گروه‌هايي که در سازمان ملل رسما تروريست‌ خوانده شده‌اند، از شمول آتش‌بس خارج شد. از سوي ديگر آمريکايي‌ها از حدود يک ماه پيش يک گروه حدود 5000 نفره را در پايگاه نظامي خود در «التنف» واقع در شرق سوريه آموزش داده و آماده گسيل به منطقه شرقي دمشق- موسوم به غوطه‌شرقي - نمودند. اين نيروها قرار بود در فرداي روزي که آتش‌بس اعلام مي‌شود، با استفاده از ظرفيت امنيتي قطعنامه شوراي امنيت از تنف به تروريست‌ها در غوطه‌شرقي بپيوندند. اضافه بر اين براساس اظهارات بعضي از نيروهاي النصره که در غوطه‌شرقي مستقر بوده و خود را به ارتش سوريه تسليم کرده‌اند، قرار بوده به محض رسيدن اين نيروها به غوطه‌شرقي يک موقعيت پروازي براي جنگنده‌هاي آمريکا در غوطه در نظر گرفته شود.


اين توطئه يک ضلع مهم ديگر هم داشت. اسرائيلي‌ها در تکميل اين طرح درصدد برآمدند نيروهاي تروريستي موسوم به «جيش‌الاسلام» وابسته به عربستان سعودي که در دو شهرک «النشابيه» و «اوتايا» واقع در غوطه‌شرقي دمشق مستقرند به سمت قلمون‌شرقي حرکت دهند تا از يک سو اين گروه آتش‌بس را عملا نقض کند و بهانه براي اقدامات تهاجمي‌ آمريکا فراهم شود و از سوي ديگر منطقه قلمون‌شرقي را به تنف متصل گردانند و عملا امکان پمپاژ نيروهاي بيشتري از مناطق آلوده بياباني به سمت دمشق فراهم کنند. با توجه به اينکه بخش قابل توجهي از نيروهايي که در غوطه‌شرقي استقرار دارند از عناصر داعش مي‌باشند و 5000 نيرويي که در يک پايگاه آمريکا در تنف در حال آماده شدن براي استقرار در غوطه‌شرقي بودند وابستگي به داعش داشتند و نيروهاي پراکنده‌اي هم که قرار بود در سازماندهي جديد به غوطه‌شرقي بروند، طبعا از بقاياي داعش خواهند بود، مي‌توانيم بگوئيم در واقع آمريکايي‌ها در ماه‌هاي اخير يعني از زمان شکست داعش در عراق و سوريه سرگرم «بازسازي داعش» بوده‌اند.


چرا غوطه‌شرقي دمشق؟ دمشق خود به تنهايي استراتژيک‌ترين نقطه سوريه مي‌باشد که عدم سقوط آن به دست گروه‌هاي تروريستي، آغازي بر پايان تدريجي سيطره تروريست‌ها بر سوريه بود و از اين رو تا زماني که پرچم سوريه در اين شهر در اهتزاز باشد، سوريه پيروز به حساب مي‌آيد. از سوي ديگر غوطه‌شرقي در منطقه‌اي واقع شده که حرم‌مطهر حضرت زينب ‌سلام‌الله عليها به عنوان رمز مقاومت در آنجا قرار دارد و عليرغم عمليات‌هاي پي‌درپي و مشترک گروه‌هاي تروريستي آزاد باقي مانده است. بايد به اين موضوع اضافه کرد که «فرودگاه دمشق»  که مهمترين فرودگاه‌ اين کشور مي‌باشد، خود به منزله پرچمي برافراشته بقاء نظام و کشور سوريه را تداعي کرده است و از اين رو اگر آمريکايي‌ها مي‌توانستند نيروهاي جديدي به غوطه‌شرقي پايتخت اعزام کنند و نيز خودشان با استفاده از هواپيماهاي جنگي دست به عمليات مي‌زدند، هر سه موقعيت راهبردي يعني شهر، حرم و فرودگاه به خطر مي‌افتاد و عملا فصل جديدي از سيطره تروريسم آمريکايي، صهيونيستي و سعودي بر سوريه آغاز مي‌شد و درست در سالي که همه گمان پايان تروريسم در سوريه دارند به سال آغاز دوباره روند تروريسم در سوريه تبديل مي‌شد.


غوطه‌شرقي دمشق منطقه‌اي است که بين 120 تا 150 کيلومترمربع مساحت دارد و شامل چند شهرک مي‌شود. جمعيت موجود آن حدود 200 هزار نفر است که دستکم نيمي از آنان مردم عادي مي‌باشند. حدود يک پنجم اين عدد را تروريست‌هاي - عمدتا- عضو گروه‌هاي النصره و داعش و توابع النصره شامل هستند که گاه و بيگاه امنيت پايتخت را مختل کرده‌اند و بقيه اعضاي خانواده اين گروهک‌ها هستند. در اين بين دولت سوريه از آنجا که از سوي آنان تهديد جدي احساس نمي‌کرده و يا از اولويت عملياتي آن خارج بوده، طي ماه‌هاي گذشته آنان را به محاصره درآورده بود اما از ورود به اين منطقه خودداري مي‌کرد تا اينکه تحرکات جديد اين گروه و تشديد اقدامات ناامن‌کننده آنان عليه پايتخت، دولت سوريه و روسيه که سفارت آن در حومه غوطه‌شرقي دچار آسيب جدي شده بود را ناگزير به انجام اقدامات نظامي عليه اين منطقه اشغالي کرد.


واکنش تند و فوري مقامات آمريکايي به اقدام مشترک روسيه و سوريه نشان داد آمريکايي‌ها براي منطقه حساس غوطه‌شرقي برنامه دارند. قطعنامه 2401 شوراي امنيت سازمان ملل اساسا براي خلع سلاح کردن روسيه و سوريه در غوطه شرقي دنبال شد اما اصلاحات روسيه عملا آن را براي آمريکا به قطعنامه‌اي بي‌خاصيت تبديل کرد، هر چند براي دولت سوريه و هم‌پيمانان آن اين موقعيت را فراهم کرد تا مشروعيت بيشتري در اقدامات نظامي عليه منطقه غوطه‌شرقي بدست آورند. آمريکا پس از آنکه متوجه شد امکان اجرايي انتقال 5000 تروريست تازه نفس به غوطه‌شرقي دمشق از بين رفته است از يک سو يک موج قوي تخريبي را عليه روسيه به راه انداخت و مسکو را به همدستي و برنامه‌ريزي کشتار غيرنظاميان متهم کرد و از سوي ديگر جنگنده‌هاي F16 آمريکا به پرواز درآمده و کريدور تنف- غوطه‌شرقي دمشق را که طي روزهاي گذشته به محل تجمع ارتش سوريه تبديل شده بود، بمباران کردند که در نتيجه آن نزديک به 30 نفر از شهروندان سوريه کشته شدند. عمليات هوشمندانه ارتش سوريه عملا امکان الحاق تنف به غوطه را از بين برد. از سوي ديگر ارتش سوريه با انجام عمليات در اطراف قلمون شرقي که در منطقه غوطه‌شرقي واقع است، مانع جابجايي نيروهاي جيش‌الاسلام گرديد و در واقع منطقه‌اي که قرار بود با آتش‌بس آمريکايي به آتش کشيده شود با آتش ارتش سوريه آرام گرديد!  البته ماجرا هنوز به نقطه نهايي خود نرسيده و تجربه ثابت کرده است که مدت زماني طول مي‌کشد تا آمريکايي‌ها فراتر از تحليل در «عمل» شکست را بپذيرند و عقب بنشينند. لذا به نظر مي‌آيد آنان طي روزهاي آينده به اقدامات ديگري دست بزنند که قطعا کارساز نخواهد بود.


از سوي ديگر ارتش ترکيه در مناطق شمالي سوريه که با هدف تصرف شهر حساس «عفرين» - واقع در غرب استان و شهر حلب - به خاک سوريه تجاوز کرد و از 30 دي‌ماه گذشته - 20 ژانويه - در اين منطقه به بمباران مشغول بود، ناگزير شد از تصرف عفرين چشم بپوشد و به مناطق مرزي در عمق 5 تا 10 کيلومتري خاک سوريه برود و هم‌اينک يک نوار امنيتي ناپيوسته در جوار مرزهاي شمالي سوريه در تصرف ارتش ترکيه است. پيش از اين هم معلوم بود - و در همين ستون هم گفته شد - که اقدامات ارتش ترکيه با شکست مواجه خواهد شد. آنچه پس از حدود 38 روز گلوله‌باران شهرستان عفرين نصيب ارتش ترکيه شده، صورتحسابي است که شامل کشته شدن حدود 150 و زخمي شدن حدود 300 نفر شهروند غيرنظامي عرب و کرد سوريه مي‌باشد.


پس از آنکه ارتش ترکيه عملا ناتوان گرديد از ارتش سوريه خواست منطقه عفرين را از تصرف کردهاي حزب اتحاد دمکراتيک به رهبري صالح مسلم - که ديروز در جمهوري چک دستگير شد - خارج کند اين در حالي است که سوريه سرگرم خنثي کردن طرحي آمريکايي، اسرائيلي و سعودي در اطراف دمشق و در حدفاصل غوطه تا تنف مي‌باشد. بر اين اساس ارتش سوريه به  صورت محدود به اين درخواست پاسخ داده است.


شکست آمريکا و ترکيه در عمليات نظامي که هم‌زمان در دو منطقه شمالي و مرکزي آغاز شده است، بار ديگر بر اين موضوع صحه گذاشت که آمريکا و ترکيه نمي‌توانند معادله‌اي را در سوريه شکل بدهند و ناگزير خود را به نيروهايي که داراي نفوذ مناسب اجتماعي و سياسي در سوريه هستند الصاق نمايند که فعلا چنين نيرويي که آماده باشد تا به اهداف تجاوزکارانه واشنگتن و آنکارا خدمت کند، وجود ندارد، در اين ماجرا روسيه هم يک‌بار ديگر دريافت که نمي‌توان به توافقات پشت پرده با آمريکا و ترکيه چشم دوخت و با آنان به راه‌حل متعادلي درباره بحران سوريه رسيد. مسکو دريافت که آتش‌بس مدنظر آمريکا در واقع آغاز جنگي جديد با جانمايه، «بازتوليد گروه‌هاي تروريستي نيابتي»  است و چنين سياستي هم فضاي اقدامات کارساز نظامي و هم فضاي مذاکرات سياسي را از بين مي‌برد و همه‌چيز را به نقطه صفر برمي‌گرداند. روسيه احساس مي‌کند وضعيت جديد که در پرتو اقدامات خودسرانه آمريکا و ترکيه در سوريه پديد آمده، ضرباهنگ حرکت «سوچي» را کند کرده و طرح سياسي را به خطر انداخته است.


در يک جمعبندي بايد بگوييم سوريه طي روزهاي اخير يک توطئه پيچيده را پشت سر گذاشت اما همچنان در معرض بعضي از نتايج اين توطئه مي‌باشد از اين رو دمشق و حاميان آن بيش از گذشته بايد هوشيار و دست به ماشه باشند.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن