آخرین اخبار
کد مطلب: 168770
کارگران در حوادث انقلاب و دفاع مقدس با بصيرت و غيرت در صحنه بودند
تاریخ انتشار : 1396/12/07 13:23:10
نمایش : 145
رهبر انقلاب اسلامي بيان داشتند: يکي از کارهاي اساسي دشمنان، تحريک و وادار کردن کارگران به ايجاد رکود در کارخانه‌ها بود اما کارگران با بصيرت و همت و تدين ايستادند ودست دشمن را رد کردند.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از خبرگزاري مهر، بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار دست‌اندرکاران برگزاري کنگره ۱۴ هزار شهيد جامعه کارگري کشور که در تاريخ ۱۶ بهمن ۹۶ برگزار شده بود، صبح امروز (يکشنبه) در محل اين همايش منتشر شد.

متن کامل بيانات مقام معظم رهبري در اين ديدار به شرح زير است:

بسم الله الرّحمن الرّحيم

 تجليل و تکريم شهدا از هر قشري و از هر نقطه‌اي از نقاط جغرافيايي کشور، حقيقتاً حسنه و کار برجسته‌اي است، و خود اينکه خداي متعال دلهاي شماها را به اين سمت کشانده که بياييد مشغول اين کار بشويد، زحماتش را بر ‌عهده بگيريد و اين گردهمايي و اين بزرگداشت را به‌ وجود بياوريد، نشانه‌ي لطف الهي است؛ نشان‌دهنده‌ي اين است که خداي متعال ميخواهد سايه‌ي شهيدان بر سرِ اين کشور هميشه مستمر و مستدام باشد؛ لکن بعضي از قشرها هستند که تکريم آنها به‌خاطر شهادت، يک ارزش مضاعفي دارد. قشر کارگرمان از اين‌ قبيلند. بنابراين ما خيلي ممنونيم، متشکّريم از شماها برادران محترم در مجموعه‌ي کارگري کشور که داريد اين کار باارزش را دنبال ميکنيد و شهداي کارگري را معرّفي ميکنيد.

 ما در ميدان نبرد -چه نبرد در دفاع هشت‌ساله، چه قبل از آن با گروهکها، چه قبل از آن در دوران انقلاب، و چه بعد از آن در حوادث مختلف که اندکي نبردهاي نظامي و اغلب غير نظامي بوده- جاي پاي برجسته‌ي کارگران را مشاهده ميکنيم. بنده بارها اين را در سخنراني‌ها، خطاب به کارگران عزيزمان گفته‌ام که ضدّانقلابِ کشور از اوّل چشمش به کارگرها بود بلکه بتواند جامعه‌ي کارگري را به‌نحوي عليه جمهوري اسلامي تحريک کند؛ از روز اوّل يعني از همان روز پيروزي انقلاب، اين حالت وجود داشت. خود بنده در جريان امر به‌طور محسوس حضور داشتم و خداي متعال اين‌جور پيش آورده بود که تقريباً به‌طور اتّفاقي، به‌طور تصادفي، بنده در متن يک جريانِ تحريکاتِ ضدِّ  [انقلابي] کارگري قرار بگيرم و برخورد کارگران را با اين دشمنان انقلاب ببينم که چطور با بصيرت، با همّت، با تديّن و پايبندي و تقيّدِ به دين، جواب رد دادند. از آن روز به بعد هم تا امروز هميشه همين‌جور بود. يکي از کارهاي اساسيِ دشمنان ما اين است که شايد بتوانند در کارخانه‌هاي ما، در مجموعه‌هاي کارگري ما، بخصوص مجموعه‌هاي بزرگ، يک رکودي، لنگي‌اي از سوي کارگران به وجود بياورند؛ کارگرها را [به اين کار] وادار کنند. و کارگران ما در طول اين سالها هميشه مقاومت کرده‌اند، هميشه ايستاده‌اند، هميشه با بصيرت، دست دشمن را رد کرده‌اند؛ و اينها خيلي مهم است.

 در ميدان جنگ هم همين‌جور بود؛ حالا اينها [که گفتيم] نبرد غيرنظامي است، در نبرد نظامي هم همين‌جور بود. هروقت امام (رضوان ‌الله تعالي ‌عليه) فراخوان ميداد، يک بخش عمده‌ي از اين مجموعه‌ي عظيم بسيجي که در اين راه حرکت ميکردند و از همه‌جاي کشور به‌سمت جبهه‌ها راه مي‌افتادند، کارگرهاي ما بودند.حتّي گاهي کارگرهايي بودند که معاش آنها بسته بود به همين کار روزانه؛ يعني بايد روز کار ميکردند تا شب بتوانند نان ببرند خانه؛ زن داشتند، بچّه داشتند، بعضي [سرپرستي] پدر و مادر داشتند، [امّا] بعضي از اينها آن‌چنان باغيرت و حميّت ديني و اسلامي با اين قضيّه رفتار کردند که همين را کنار گذاشتند، رفتند طرف ميدان جنگ. کارهاي بزرگي انجام گرفت! يعني واقعاً تصوّر من اين است که اگر ما اين چيزها را به چشم خودمان در عرصه‌ي واقعيّت و در زندگي نميديديم، آدم سختش بود باور کند؛ اين‌همه [غيرت]؛ جوانِ کارگرِ علاقه‌مندِ مؤمن، از اندک درآمد زندگي خود بگذرد و به اميد خدا رها کند برود به‌سمت ميدان جنگ براي جنگ! وقتي هم حرف ميزنند با او، با منطق جواب ميدهد؛ ميگويد من بايد بروم از کشورم دفاع کنم، از مرز اسلامي دفاع کنم که دشمن مسلّط نشود وَالّا اگر دشمن مسلّط بشود، نه نان، [بلکه] ديگر هيچ‌چيز نخواهيم داشت! واقع قضيّه هم همين است؛ انسان [اينها را] ميبيند در استدلالها و حرفهاي اين جوانان ما. لذا تجليل و تکريم کارگران شهيد، کار بسيار خوبي است و توجّه دادن ذهن عامّه‌ي مردم و افکار عمومي ملّت به فداکاري اين قشر در ميدان جنگ هم کار برجسته‌اي است.

 و اين کارهايي هم که اشاره کرديد و اين برنامه‌هايي که هست، برنامه‌هاي خوبي است منتها توجّه کنيد به اينکه جنبه‌هاي تشريفاتي و ظاهري و مانند اينها -که گاهي يک‌مقداري دخالت ميکند- دخالت قابل توجّه و مهمّي نداشته باشد؛ نگاه کنيد به تأثير اين رفتار و اين کاري که شما ميکنيد در مخاطب؛ يعني [به طور] عمده به اين توجّه کنيد. اگر چنانچه اثر هنري منتشر ميکنيد يا کتاب مينويسيد يا مانند اينها، جوري مشي بکنيد که اين بتواند در مخاطب اثر بگذارد؛ اين مهم است، ظواهر و مانند اينها خيلي مهم نيست. اميدواريم ان‌شاءالله خداي متعال به کارهاي شماها برکت بدهد و روح مطهّر شهيدان را از شماها راضي کند و روح امام بزرگوار را از شماها خشنود کند. و ان‌شاءالله بتوانيد آن کاري را که بايد انجام بدهيد، به منصّه‌ي ظهور برسانيد و انجام بدهيد. ان‌شاءالله موفّق و مؤيّد باشيد.

والسّلام عليکم و رحمةالله

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن