آخرین اخبار
کد مطلب: 168761
مردان ايراني با «سلامت» بيگانه‌اند/ شايع ترين سرطان‌هاي مردانه
تاریخ انتشار : 1396/12/06 11:53:46
نمایش : 193
نيمي از جمعيت کشورمان را مردان تشکيل مي دهند و اين در حالي است که بررسي ها نشان مي دهد، مردان ايراني با مقوله «سلامت» بيگانه اند و هنگام بيماري، کمتر به سراغ پزشک مي روند.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرنگار مهر، موضوع سلامت مردان به عنوان جمعيت اصلي شاغل در چرخه توليد و اقتصاد کشور، از اهميت ويژه اي برخوردار است. زيرا، بررسي ها نشان مي دهد که ميزان از کارافتادگي مردان در دوران کار و تلاش براي به گردش در آوردن چرخ اقتصاد کشور، بالاست و همين مسئله سبب مي شود چرخه توليد و کار، بعضا دچار سکون و نقصان شود. اين در حالي است که سلامت نيروي انساني در اين چرخه، حرف اول را مي زند.

اميد به زندگي در مردان کمتر از زنان

سيدمرتضي خاتمي عضو کميسيون بهداشت و درمان مجلس، يکي از شاخص‌هاي مهم سلامت در دنيا را سن اميد به زندگي عنوان کرد و گفت: سن اميد به زندگي در مردان که بيشتر از نيمي از جمعيت کشورمان را به خود اختصاص داده است، از زنان کمتر است.

وي با استناد به مطالعاتي که نشان مي دهد ميزان مرگ و مير در مردان بيشتر از زنان است، يکي از دلايل شيوع بيشتر بيماري‌هاي بدخيم در مردان را سرطان پروستات عنوان کرد و افزود: مردان بيشتر از زنان در معرض آسيب‌هاي شغلي، اجتماعي، حوادث ترافيکي و سوانح هستند طبق آمار موجود حوادث ترافيکي ۵ برابر و سقوط ۳ برابر بيشتر در مردان اتفاق مي‌افتد.

خاتمي با اشاره به ساير علل مرگ و مير مردان، افزود: مصرف سيگار و وابستگي به مواد مخدر در مردان بيشتر است که البته يکي از دلايل عمده را هم مي‌توان عدم توجه مردان به سلامت خود دانست.

وي ادامه داد: از نظر محيطي مردان استرس کاري بيشتري را تحمل کرده و در معرض ضربات جسمي بيشتري هستند، عادات غذايي نامناسب تري داشته و در معرض آلودگي بيشتر و نيز وابستگي بيشتري به مواد دخاني دارند و لذا است که مي توان شيوع بيشتر بعضي از اختلالات را به اين موارد نسبت داد و بر همين اساس نيز راه هاي پيشگيري و کاهش خطر را مد نظر داشت.

خاتمي تغيير شيوه زندگي با لحاظ  فعاليت مستمر  ورزشي و پرهيز از استرس و نيز  مخاطرات شغلي را يکي ديگر از عوامل موثر در بهبود شاخص هاي بهداشتي به خصوص در مردان خواند و گفت: اصلاح الگوي غذايي با مصرف کمتر نمک، مصرف مناسب قند و چربي و نيز بالا بردن فيبر غذايي و سبزيجات مي‌تواند کمک بسزايي به بهبود سلامت مردان کند.

عضو کميسيون بهداشت و درمان مجلس يادآور شد: پرهيز از استعمال دخانيات و کاهش ساير عوامل خطر محيطي از جمله آلودگي‌ها از ديگر موارد توصيه شده است. آشنايي با علائم اوليه بروز بيماري هاي مهم مردان، غربالگري و پيگيري‌هاي دوره‌اي براي بيماري‌هاي شايع و معاينات دوره اي کارگران و کارمندان نيز از اقداماتي است که مي تواند در کاهش مرگ و مير مردان موثر باشد.

شايع ترين سرطان ها در مردان

دکتر سيدحامد برکاتي مديرکل دفتر سلامت جمعيت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، با عنوان اين مطلب که سلامت مردان به اندازه سلامت زنان اهميت دارد، تاکيد کرد: در هر دو گروه شايع ترين علت بيماري و ناتواني، بيماري هاي قلبي عروقي است، اما در مردان علت دوم به بعد متفاوت است که به ترتيب حوادث و سوانح غيرعمد، سرطان ها و تومورها، بيماري هاي دستگاه تنفسي، حوادث عمدي، بيماري هاي متابوليک، بيماري هاي دستگاه گوارش، اختلالات تناسلي و ادراري و بيماري هاي اعصاب و روان را شامل مي شود.

وي افزود: مردان کمتر از زنان به علائم و نشانه هاي خطر و بيماري زا توجه مي کنند، به همين دليل بيماري در آنها پيشرفت مي کند و يا اينکه مرگ و مير بيشتري را به همراه دارد. با در نظر گرفتن هفته اي با عنوان سلامت مردان اهميت اين موضوع روشن مي شود و زنگ خطري خواهد بود تا مردان اين مقوله مهم را در نظر بگيرند.

برکاتي ادامه داد: شايع ترين سرطان ها در مردان به ترتيب سرطان پوست با شيوع ١٤ درصد، سرطان معده با شيوع ١٢ درصد، سرطان مثانه با شيوع ٩ درصد، سرطان پروستات با شيوع ٨ درصد، سرطان روده بزرگ با شيوع ٨ درصد، سرطان ريه و مري با شيوع ٦ درصد است.

مدير کل دفتر سلامت جمعيت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، با بيان اينکه خودمراقبتي اولين عنصر سلامتي در مردان است، گفت: حوادث و سوانح عمد ٤.٣ برابر، حوادث غيرعمد ٣.٦ برابر، بيماري عفوني ٣ برابر و بيماري هاي اعصاب و روان نيز ٧ برابر در مردان بيشتر از زنان است، علت آن هم اين است که مردان در معرض استرس ها، آلودگي هاي محيطي، رفتارهاي پرخطر و همچنين مخاطرات بيشتري قرار مي گيرند، اما آنچه منجر به مرگ مي شود، اين است که مردان نقش خودمراقبتي را جدي نمي گيرند.

فقط سه درصد مردان ايراني شيوه زندگي سالم دارند

دکتر ايرج حريرچي سخنگوي وزارت بهداشت، با عنوان اين مطلب که فقط سه درصد مردان ايراني هيچ عامل خطري در شيوه زندگي ندارند، گفت: نيمي از مردان دچار چاقي و اضافه وزن هستند و چاقي شکمي در مردان بالاتر از زنان است. همچنين، ۸۹ درصد مردان ايراني الگوي مصرف غذايي نامناسب دارند و از اين ميان ۳۱ درصد نيز فعاليت فيزيکي ندارند.

وي با اعلام اينکه ۲۰ درصد مردان ايراني روزانه سيگار مصرف مي کنند، افزود: ۱۸ درصد فشار خون بالا دارند و ۱۳ درصد نيز قند خون بالا دارند.

حريرچي ادامه داد: مردان دو برابر بيشتر از زنان در حوادث فوت مي کنند.

وي افزود: از ۶۷ فاکتور تهديد کننده سلامت، ۶۰ مورد در مردان بيشتر ديده مي شود.

حريرچي گفت: از ۳۷ سرطان شايع، ۳۲ مورد در مردان شايع تر است.

به گفته وي، مردان کمتر به پزشک مراجعه مي کنند و کمتر به دستورات پزشک توجه دارند.

مردان ايراني با سلامت بيگانه اند

مشغله هاي کاري، فشار زندگي و چند شغله بودن برخي از مردان، باعث شده تا کمتر از سلامت خود مطمئن شوند و اگر هم عارضه اي سلامت آنها را تهديد کند، به سراغ پزشک و دارو نمي روند و اگر هم بروند، کمتر به دستورات پزشک توجه دارند و سعي مي کنند در فراز و فرود زندگي، مشکلات جسماني خود را فراموش کنند. اين در حالي است که چرخ توليد و اقتصاد کشور بر دوش مردان استوار است.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن