آخرین اخبار
کد مطلب: 168760
قدرت هاي بزرگ مي خواهند فرهنگ خود را بر ديگران تحميل کنند
تاریخ انتشار : 1396/12/06 11:49:19
نمایش : 161
رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح در همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پرورش گفت: قدرت هاي بزرگ امروز مي خواهند فرهنگ خود را بر ديگران تحميل کنند.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرنگار مهر، سرلشکر محمد باقري رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح صبح امروز در همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پرورش که در مرکز همايش هاي صداوسيما برگزار شد اظهار داشت: قدرت هاي بزرگ که سال ها ملت هاي جهان را استثمار کرده اند، امروز مي خواهند فرهنگ خود را بر ديگران تحميل کنند.  

وي ادامه داد: ما در زماني هستيم که تحولات با سرعت رخ مي دهد و ويژگي هاي انساني مانند شجاعت، ايثار و فرهنگ ملي و ميهن دوستي در حال تغيير است؛ پس نوجوانان ما بايد خود را براي آينده آماده کند.

سرلشکر باقري با بيان اينکه آموزش و پرورش و نيروهاي مسلح کار مشترکي را در تعريف و تامين امنيت ملي دارند گفت: بايد راهي را که در سند تحول بنيادين آموزش و پرورش براي تربيت نوجوانان و جوانان براي آينده آماده است تا جوانان براي آينده اجتماعي آماده شود و دانش آموزان را براي اداره کشور آموزش دهد را دنبال کنيم.

سرلشکر باقري خاطرنشان کرد: در اين ميدان مفاهيم عالي انساني و ملي دستخوش تغيير و دستکاري قدرت‌هاي بزرگ است و اين موضوع تنها مختص به کشور ما نيست و بسياري از کشورهاي غربي هم نگران هستند که چگونه از فرهنگ خود مراقبت کنند.

وي با بيان اينکه نوجوان و جوان ما در چنين شرايطي بايد خود را براي اداره جامعه آماده کند، عنوان کرد: تکليف ما در سند چشم‌انداز و سند بنيادين آموزش و پرورش مشخص شده است و در اين اسناد مسيري که بايستي آموزش و پرورش براي تربيت نسل آينده کشور طي کند، ترسيم شده است.

رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح ادامه داد: در سند تحول بنيادين آموزش و پرورش مسئوليت سياستگذاري تبيين راهبردها و هر آنچه براي تدوين نظام آموزش و پرورش نياز است گنجانده شده و در سند گفته شده که دانش‌آموز ايراني بايد با هويت ايراني - اسلامي و انقلابي تربيت شود.

سرلشکر باقري با بيان اينکه ايران به عنوان کشوري متمدن و تاريخي با شکوه طي قرون گذشته دچار حوادث و انحطاط جديدي شده است عنوان کرد: ما براي حدود ۵ قرن تحت تاثير حکام نالايق دچار ضعف‌هايي بوديم اما ملت ايران تحت تاثير آموزش روحانيت و فرهنگ اسلامي، انقلاب برپا کرد و تصميم گرفت با تکيه بر ارزش‌هاي اسلامي و ملي روي پاي خود بايستد و استقلال کامل را براي خود رقم بزند. اين ملت صلح‌دوست و با فرهنگ اما با توطئه‌هايي مواجه شد و به فاصله کمي بعد از انقلاب گرفتار تجاوزي آشکار از جانب استکبار و نماينده آن رژيم بعث شد.

وي ادامه داد: ملت ايران اين تجاوز را به يک دفاع مقدس تبديل کرد در اين جنگ ۳۵ کشور جهان از همه جهت عراق را پشتيباني مي‌کردند و قصد تحقير ملت ايران، کشور ايران و شکست انقلاب را داشتند اما در مقابل ملت ايران بود که با تحريم‌ها مواجه و با توطئه‌هايي ديگر در جهت ناامن سازي کشور مواجه شد و با دست خالي در مقابل اين تهاجم ايستادگي کرد.

رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح گفت: ما شکست از شوروي در ماجراي عهدنامه گلستان و ترکمانچاي را تجربه کرديم و مي‌بايست گنجينه بزرگ دفاع مقدس را در مقابل آن سرافکندگي موجب افتخار و سربلندي ملت ايران بدانيم.

سرلشکر باقري تصريح کرد: دفاع مقدس مي‌تواند مفاهيم مربوط به اداره کشور براساس چشم‌انداز ۲۰ ساله را براي نسل جوان معنا کند و بگويد امنيت ملي، مشارکت مردم و بصيرت چگونه اتفاق مي‌افتد.

وي، پيروي ملت ايران از آرمان‌هاي عالي را يکي از دلايل دشمني‌ها با اين ملت دانست و خاطرنشان کرد: اگر قرار است در برابر تهديدها به بازدارندگي برسيم و صلح و آرامش براي مردم تامين کنيم نياز به ابزارهاي مختلف از جمله دفاع مقتدرانه داريم با شرايط کشور ما اين دفاع غالبا انسان پايه است و نياز به جواناني دارد که مي‌بايست در آموزش و پرورش تربيت شوند.

رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح ضمن قدرداني از اقدامات وزارت آموزش و پرورش در راستاي ترويج معارف دفاع مقدس گفت: کاري که تاکنون انجام گرفته در مقابل آن کاري که مي‌بايست انجام مي‌گرفت بسيار کم است و ما بايد در اين زمينه تلاش بيشتري بکنيم.

سرلشکر باقري توليد محتوا در حوزه دفاع مقدس را يکي از اقدامات اساسي براي ترويج علوم و معارف اين حوزه دانست و گفت: ما مي‌بايست از تحريف و اغراق در دفاع مقدس دوري کنيم و از دروغ و افترا و ساير ابعاد غلط نيز مراقبت کرده و واقعيت را آنگونه که بوده منتقل کنيم.

وي با بيان اينکه ما در بحث دفاع مقدس نيازي به تحريف و اغراق نداريم تصريح کرد: دفاع مقدس آنقدر بزرگ است که نيازي به اغراق ندارد. قاطعانه مي گويم در طول هشت سال دفاع مقدس که همه آن مدت، توفيق حضور در جبهه ها را داشتم، حتي يک مورد هم سراغ ندارم که فرماندهي به رزمندگانش دستور داده باشد بر روي مين برود و راه را باز کند.

وي افزود: رزمندگان ما در بخش "تخريب واحدهاي رزم" کارهاي بسيار بزرگ و مبتکرانه اي انجام دادند که بايد ساعت ها درباره آن حرف زد. رزمندگان بخش "تخريب واحدهاي رزم" نمي آمدند مين را بردارند يا چاشني آن را خالي کنند؛ آنها با شيوه اي بسيار حرفه اي، چاشني مين را برداشته و يک چاشني خراب را به جاي آن مي گذاشتند؛ فرداي آن روز که دشمن مي آمد و ميدان مين خود را بررسي مي کرد، هم مين، هم چاشني هاي مين و هم سيم تله مين را مي ديد و مطمئن مي شد که اين مين ها هنوز آماده انفجار هستند.

وي ادامه داد: آنهايي که چيزي نمي‌دانند شايد جنگ را فقط در حوزه ايثار آن مشاهده کنند، اما من حتي يک مورد سراغ ندارم که فرماندهي به رزمندگانش دستور داده باشد روي مين بروند و يا اقداماتي کورکورانه براي افزايش تلفات نيروي انساني صورت گرفته باشد شايد کساني در بيان خاطرات خود با اغراق به اين نکات پرداخته باشند اما دفاع مقدس مملو از ابتکار و عقلانيت بوده است.

رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح با بيان اينکه در دوران دفاع مقدس استراتژيست‌هاي بزرگي تربيت شده‌اند که هم اکنون در مقابل استراتژيست‌هاي بزرگ دنيا بسيار برتر هستند، تاکيد کرد: زماني که فرماندهان ما و استراتژيست‌هاي نظامي ما با استراتژيست‌هاي بزرگ جهاني روبرو مي‌شوند مي‌فهمند که آنها در حوزه فهم راهبردي بسيار کوچکتر هستند.

سرلشکر باقري در ادامه با تاکيد بر تربيت معلمان و اساتيد براي انتقال فرهنگ دفاع مقدس به دانش‌آموزان اظهار داشت : مي‌بايست از حضور پيشکسوتان دفاع مقدس و همچنين فناوريهاي روز و ابزار هنري مانند تئاتر، فيلم و شعر براي ترويج فرهنگ دفاع مقدس استفاده کرد.

سرلشکر باقري با بيان اينکه در چند روز گذشته ۱۰ موزه دفاع مقدس با حضور رئيس جمهور افتتاح شده است، گفت: حدود ۵ موزه هم در حال ساخت است که ظرف يکي دو سال آينده آماده مي‌شود.

وي درپايان با اشاره به اهميت اردو هاي راهيان نور گفت: در سال گذشته حدود ۶ ميليون نفر در قالب اردوي راهيان نور از مناطق عملياتي بازديد کردند، مي‌بايست به اردوهاي رزمي دانش‌آموزي بيش از پيش توجه کرد. البته بسيج در اين زمينه کارهاي خوبي کرده که بايد توسعه يابد.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن