آخرین اخبار
کد مطلب: 168758
کسب رزق حلال از طلاي کثيف:
تفکيک زباله ، تبديل معضل ها به فرصت
تاریخ انتشار : 1396/12/06
نمایش : 184
طرح تفکيک زباله از مبداء مي تواند تهديدها را در جامعه به فرصت تبديل کرده و چنانچه به خوبي اجرا شود مي تواند زمينه اشتغال بسياري از افراد را فراهم کند.
به گزارش بام ايران خبر ؛ هر شهروند روزانه مقداري زباله توليد مي‌کند که اگر اين طلاي کثيف به درستي مديريت و جمع آوري نشود سبب ايجاد مخاطرات زيست محيطي، شيوع بيماري ها و... مي‌شود.

کافي است فقط يک روز زباله‌هاي استان چهارمحال و بختياري با تاخير جمع آوري شود، تازه شهروندان متوجه مي‌شوند که بايد کمتر زباله توليد يا زباله‌ها را براي جلوگيري از آلودگي تفکيک کنند.

جمع آوري و مديريت پسماند نيازمند فرهنگ سازي و اطلاع رساني مناسب است تا شهروندان آگاه شوند که چگونه زباله خود را توليد و تفکيک کنند.

مقداري هزينه براي تفکيک زباله از مبدا از سوي مسئولان مربوطه لازم و ضروري است به دليل اينکه عدم هزينه ابتدايي سبب مي‌شود که چند برابر آن براي تفکيک زباله در مقصد هزينه شود.

طرح تفکيک زباله از مبداء در شهرکرد، بروجن، سامان، فارسان و فرخشهر اجرايي شده که نياز است ما بقي شهرهاي استان نيز از آن الگو بگيرند.

هر روز بر جمعيت شهرهاي ما افزوده مي شود بنابراين توليد زباله نيز افزايش مي‌يابد و مسئولان بايد براي مديريت پسماند‌ها هزينه و برنامه ريزي دقيق بايد داشته باشند.

کشورهاي در حال توسعه هم اکنون تا پنج درصد سرانه توليد ناخالص ملي خود را براي خدمات مديريت پسماند شهري هزينه مي‌کنند و سالانه ميليون‌ها تن زبااله در کشور توليد و از چرخه بازيافت خارج مي‌شود.

بازيافت از ارکان زنجيره مديريت مواد زائد جامد محسوب مي‌شود که مي‌تواند در قسمت‌هاي مبدأ، ميانه (ايستگاه‌هاي انتقال) و مقصد صورت گيرد بنابراين بهترين و آرماني‌ترين شکل بازيافت، تفکيک از مبدأ است.شرکت ياران جنوب کوشک در حوزه پسماند و خدمات شهري تا کنون موفق بوده است

هوشنگ هاشم پور مدير عامل ياران جنوب کوشک در گفتگو با خبرنگار بام ايران خبر ؛ با اشاره به اينکه شرکت ياران جنوب کوشک از سال ۸۱ تا سال ۸۶ در حوزه عمراني فعاليت داشته است اظهار کرد: اين شرکت در سال ۸۶ فعاليت خودش را در حوزه خدمات شهري در شهر اهواز شروع کرد.

وي با بيان اينکه اين شرکت در سال ۸۸ با خريد ماشين آلات حمل پسماند و جمع آوري زباله کار خود را گسترش داد تصريح کرد: شرکت ياران جنوب کوشک هم اکنون در شهرهاي شهرکرد، شيراز، تهران، اهواز و شاهرود در حال فعاليت است.

هاشم پور با بيان اينکه کار ما بصورت تخصصي و خدمات شهري طرح تفکيک از مبداء بوده است اذعان داشت: ما در چند استان هم زمان اين طرح را به اجرا درآورده و تا کنون در اين حوزه موفق بوده ايم.

وي اذعان داشت: در حوزه شهري از سال ۸۲ تا کنون طرح ها بصورت مناقصه گذاشته مي شود و در واقع هر سه سال يکبار اين کار صورت مي پذيرد و هربار در اين مناقصه شرکت ما برنده مي شود.

هاشم پور ادامه داد: در حوزه پسماند و خدمات شهري تا کنون فعاليت و خدمات خوبي صورت گرفته است.
وي اذعان داشت: در سال۹۵ طرح تفکيک از مبداء را شهرداري ارائه داد و پس از بررسي هاي لازم اين طرح به شوراي شهر داده شد و کارشناسي هاي لازم بر روي آن انجام گرفت و در نتيجه جهت اجراي طرح از سال ۹۵ بمدت سه سال قرارداد بسته شد.اگر هدف فرهنگ سازي ، در راستاي بهداشت محيط و محيط زيست باشد تا پايان كار ايستاده ايم

هاشم پور با اذعان بر اينکه بايد بر روي طرح تفکيک زباله از مبداء فرهنگ سازي صورت گيرد بيان داشت: طرح تفکيک زباله از مبداء به اينگونه است که بايد زباله تر از خشک جدا شود و در واقع بايد ما در آينده با کاهش زباله مواجه شويم که اين امر نيازمند فرهنگ سازي است.

وي با اذعان بر اينکه در اين طرح بايد هر شش ماه يکبار فرهنگ سازي صورت گيرد و بعد کار انجام شود اظهار کرد: متاسفانه اين کار از سوي برخي ادارات صورت نگرفت و تنها يک ماه فرهنگ سازي شد که با برخي مشکلات مواجه شديم.قبل از اجراي طرح تفکيک از مبداء فرهنگ سازي خوبي صورت نگرفت

مدير عامل شرکت ياران جنوب کوشک افزود: از آنجايي که بدرستي فرهنگ سازي صورت نگرفت و يکباره وارد مرحله اجرا شديم متاسفانه با برخي مشکلات نيز مواجه گشتيم.

وي يکي از مشکلات عمده خود را، مواجه با افرادي که کار خريد و فروش مواد بازيافتي را انجام مي دادند دانست و گفت: افرادي که کار خريد و فروش مواد بازيافتي را انجام مي دادند در ابتداي کار ما را با مشکل مواجه کردند.

هاشم پور اذعان داشت: آموزش چره به چهره ۲۵ هزار نفر، استفاده از ظرفيت رسانه، بنر، پخش بروشور در مدارس از اقداماتي بود که جهت فرهنگ سازي در راستاي اجراي طرح تفکيک زباله از مبداء صورت گرفت.

هاشم پور بيان داشت: در راستاي اجرايي کردن اين طرح مردم همکاري لازم را با ما داشتند اما متاسفانه در قسمت بازار با برخي مشکلات مواجه گشتيم.

وي با بيان اينکه مسئولين در ابتداي اجراي اين طرح همکاري لازم را با ما داشتند عنوان کرد: متاسفانه در ادامه اين طرح با مشکل مواجه شديم و مسئولين وارد عمل نشدند.

هاشم پور خاطر نشان کرد: اگر مسئولين و آن هايي که با اين طرح ارتباط دارند کمک کنند و کارفرماي شهر نيز به ياري ما بشتابد اين طرح را مي توان تا شش ماه آينده انجام داد.

وي با اذعان بر اينکه اگر هدف فرهنگ سازي در راستاي بهداشت محيط، محيط زيست ، کاهش زباله و ... باشد تا پايان کار ايستاده ايم اظهار کرد: هزينه هاي فرهنگ سازي که صورت مي گيرد را شورا بايد پرداخت کند.

مدير عامل شرکت ياران جنوب کوشک گفت: اين مسيري که در حال طي شدن است با مسير اصلي بازيافت در واقع در دو جهت قرار دارد يک جهت آن فرهنگ سازي و بخش ديگر آن خريد و فروش که با توجه به قيمت گذاري در خريد و فروش اين طرح نمي تواند دوام بياورد.

هاشم پور با اشاره به اينکه ما در اين طرح بيش از ۱۰۰ نفر نيرو جذب کرده ايم اذعان داشت: از ابتداي شروع طرح توانستيم زمينه اشتغال ۱۰۰ نفر را فراهم کرده اما متاسفانه با حمايت نکردن مسئولين بعيد است که اين طرح تاپايان قرارداد جلو رود.طرح تفکيک از زباله به نفع همه مردم و مسئولين است

محمدرضا محمديان معاون خدمات شهري شهرکرد در گفتگو با خبرنگار بام ايران خبر؛  اظهار کرد: طرح تفکيک زباله از خردادماه سال جاري در اين استان و بعضي از شهرها اجرايي شد.

وي با اشاره به اينکه از سال ۹۲ اين طرح بايد اجرايي مي شد اما به دلايل و مشکلاتي با اين طرح موافقت نشده بود تصريح کرد: در کارگروه پسماند شهرداري را اجبار کردند که اين کار انجام گيرد و نهايت در خردادماه سال جاري طبق قانون مديريت پسماند اين طرح اجرايي شد.

محمديان با اشاره به اينکه اين طرح را به يک شرکت خصوصي واگذار نموده ايم بيان داشت: شرکت طرف قرارداد ما يک سري تجهيزات ازجمله کانکس، مخازن، خريد ماشين آلات و... را با هزينه خود آماده و اين کار را شروع کرد.

وي با اذعان بر اينکه ابتداي اجراي هر طرحي با يک سري مشکلات همراه خواهيم بود بيان داشت: عده اي از زباله دزد ها اين کار را نپسنديده و شروع به سنگ اندازي نمودند.

محمديان يادآور شد: هر کاري که بخواهيم انجام دهيم يک سري سنگ اندازي هايي وجود دارد اما ما اين طرح را با تمام توان و بسيار سخت دنبال کرديم تا بتوانيم طرح پسماندها را عملياتي کنيم.

وي با بيان اينکه خريد ضايعات از مردم با قيمت مصوب شوراها انجام مي گيرد اذعان داشت: اين طرح از طريق شوراي شهر مصوب گرديد و طبق قيمت مصوب از فروشنده خريداري مي شود.

محمديان اظهار کرد: ما قبل از خريداري ضايعات تمامي قيمت ها را از بيرون استان گرفتيم و طبق آناليزهايي که انجام داده ايم در خود شوراي شهر آن ها را ارائه و پس از مصوب کردن قيمت ها اين کار انجام شد.اجراي طرح تفکيک زباله ۴۵ نفر اشتغال زايي را به همراه داشت

معاون خدمات شهري شهرکرد گفت: شرکتي از خودش سرمايه گذاري کرده و ۴۵ نفر نيرو را در راستاي اجرايي کردن طرح فوق به کار گيري نموده است.

محمديان اظهار کرد: طرح تفکيک زباله يک مقدار مشکلات و شکست هايي هم در پي دارد اما ما کار را نهادينه مي کنيم و چنانچه مردم با ما همکاري داشته باشند اين طرح مي تواند به نفع همه باشد..

گزارش: مرضيه عالي پور هفشجاني
انتهاي پيام/۵۳۰ب
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن