آخرین اخبار
کد مطلب: 168741
گناه اين "ابراهيم" نيز بت‏ شکني است
تاریخ انتشار : 1396/11/28 13:38:59
نمایش : 262

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ عباس سليمي‌نمين مدير دفتر مطالعات و تدوين تاريخ ايران طي يادداشتي نوشت: کمتر در تاريخ مکتوب يا به تصوير در آمده، قساوت و خشونت کشورهاي سردمدار سرمايه‏ داري، در معرض قضاوت در آمده است.چنين رويه‏اي آيا به اين دليل است که آنان بدون تجاوز به حقوق ديگران به ثروت‏هاي نجومي دست يافته اند يا اين‏که به‏ويژه در قرون اخير بخش اعظم اعمال ضدانساني براي تسلط بر داشته‏هاي ديگر ملت‏ها به صورت نيابتي صورت گرفته است؟ حتي در موارد نادري که ناگزير از ارتکاب جنايات مستقيم شده‏اند آن‏چنان حصار کشي شده که هزينه ورود به آن بسيار بالا باشد و اين موضوع ،بسيارتأمل برانگيز است. ارتکاب اعمال غير قابل باور در دو جنگ بين الملل از‏جمله قتل عام  غيرنظاميان ، کشتار اسرا و...از سوي اين قدرت‏ها برگه‏اي از اين کارنامه است که صرفاً سهم ايران در آن جان باختن مظلومانه ده ميليون هموطن بود. اما آيا در اين سال‏ها هنرمندان توانسته‏اند ازاين خط قرمزها و حصارها عبور کنند و ابعادي از رخدادهايي اين‏چنين را به تصوير کشند؟ شايد تصور شود چون از اين رخدادها ساليان دراز گذر شده گرد فراموشي برآن نشسته است و ديگر، مستندات و منابع در خوري در اختيار نيست که به آن پرداخته ‏شود، اما با تلخي بايد اذعان داشت حتي به جنايات چند دهه اخير عليه ملتمان همچون حمله تروريستي به سفارت ايران در لندن در سال 1359 تحت هدايت مستقيم انگليس که منجر به شهادت چند ديپلمات ايراني شد پرداخته نشده است.

پرداختن به موضوع داعش به‏ويژه بعد از شکست آن‏، که بار ديگر سردمداران سرمايه‏داري را ناگزير کرد به‏طور مستقيم در حمايت از اين پديده نيابتي وارد ميدان شوند، از جمله مصاديق شکستن خط‏قرمزها براي بعضي حتي در داخل کشور است.

ابراهيم حاتمي‏ کيا که همواره در صحنه‏ هاي مختلف صف‏شکن بوده و از اين رو نيز در مقاطع مختلف مورد بي‏مهري سلايق متضاد قرار ‏گرفته است در اين ايام به اين دليل که هنر را در خدمت شناخت پديده‏هاي نيابتي در خدمت سرمايه‏سالاران قرار داده مورد تهاجم جدي جرياني در داخل واقع گشته است.ظاهراً برخي برنمي‏تابند که چهره پر رنگ ولعاب حقوق بشري و دمکراسي‏خواهي اين قدرت‏هاي چندوجهي مخدوش شود. به راستي چرا بايد اين ذهنيت شکل بگيرد که داعش يعني همان آمريکا، و کاخ سفيد يعني زايشگاه افراطي‏ترين نژادپرستان صهيونيست؟!  اگر هنرمندان متعهد به آرمان‏هاي انساني اين خط‏قرمزها را بشکنند آيا باز هم برخي مي‏توانند از بسط دمکراسي وآزادي توسط سرمايه‏سالاران حاکم بر جهان سخن گويند؟ قطعاً خير. بنابراين گناه  اين هنرمند برجسته بسيار سنگين است که به شکستن حصارها مي‏پردازد! جواناني که تاکنون از طريق رسانه‏هاي تبليغاتي و برخي طرفداران دمکراسي غربي در داخل با نظام سرمايه داري آشنا شده اند اگر به واسطه هنر متعهد در پشت چهره داعش، مجسمه آزادي را ببينند کم گناهي براي اين هنرمند نخواهد بود؛ زيرا گناه اين "ابراهيم" نيز بت شکني است!

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن