آخرین اخبار
کد مطلب: 168740
سازمان جهاني OECD گزارش داد؛
ماليات سفر در جهان طي ۱۰ سال اخير رو به افزايش بوده است
تاریخ انتشار : 1396/11/28 13:34:52
نمایش : 281
سازمان همکاري و توسعه اقتصادي(OECD) در گزارشي به بررسي تطبيقي سياست‌هاي مالياتي و عوارض در صنعت گردشگري پرداخته است.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرنگار مهر، فصل سوم گزارش سياست‌ها و روندهاي گردشگري از سوي سازمان همکاري و توسعه اقتصادي(OECD) توسط دفتر مطالعات فرهنگي معاونت پژوهش‌هاي اجتماعي و فرهنگي مجلس شوراي اسلامي ترجمه شده است در اين گزارش ضمن کمک به بهبود خط مشي‌هاي کلي در مورد ماليات و درک بهتر دغدغه‌هاي اين حوزه در سطح دولت و صنعت با ارائه اطلاعات تطبيقي به بررسي رابطه در حال تحول ميان ماليات و گردشگري پرداخته شده است.

در بخشي از اين گزارش آمده است:

کسب و کارهاي گردشگري همانند ديگر صنايع، دستخوش ماليات‌ها هزينه‌ها و عوارض خاصي است که دولت را قادر مي‌سازد تا بودجه مورد نياز براي حمايت از سرمايه‌گذاري‌هاي عمومي در جهت توسعه اين صنعت را تامين کنند در واقع اين توسعه به واسطه تخصيص بودجه مورد نياز به بازاريابي و ترويج گردشگري فراهم‌سازي خدمات و تسهيلات مورد نياز گردشگران تامين امنيت و ايمني بازديدکننده و نگهداري از منابع طبيعي و جاذبه هاي گردشگري خواهد شد.

به رغم وجود ماليات از گذشته تنها طي ده تا ۱۵ سال اخير شاهد رشد کلي حوزه و تعداد ماليات‌ها هزينه‌ها و عوارض گردشگري بوده‌ايم.

ويزاها شکل اصلي دريافت ماليات هاي مربوط به ورود و خروج از کشورها هستند و تعداد کشورهايي که سياست ويزاي مشترک براي اقامت هاي کوتاه مدت را اتخاذ کرده اند رو به افزايش بوده است به طور مثال در اروپا در حال حاضر ۲۶ کشور عضو ناحيه شنگن وجود دارد که اين ميزان در سال ۱۹۹۵ تنها هفت کشور بوده است.

تعداد ماليات‌هاي مرتبط با سفرها به خصوص سفرهاي هوايي رو به افزايش بوده است اين ماليات‌ها در زيرمجموعه‌هاي ايمني، خدمات مسافران و پروازهاي خروجي قرار مي‌گيرند. برخي از اين ماليات‌ها به دنبال ايجاد رفتارهاي سازگار با محيط زيست از طريق افزايش بهاي بليط ها هستند.

بيشتر ماليات هاي مربوط به امکانات هتل‌ها و مراکز اقامتي (مانند ماليات بر نرخ اشتغال بازديدکنندگان با اقامت شبانه، مالياتهاي مراکز اقامتي ماليات‌هاي نرخ اشغال)  در سطوح پايين تر از ملي و در درجه اول سطوح شهري تعيين مي‌شوند و تنها در ۵ کشور مي‌توان شاهد نمونه‌هايي از سطوح ملي براي ماليات‌ها بود.

کاهش نرخ ماليات بر مصرف براي فعاليت‌هاي مرتبط با گردشگري در درجه اول در هتل ها و رستوران تمرکز داشته و در سالهاي اخير به دنبال روندي گسترده تر براي حفظ و افزايش استاندارد نرخ ها بوده است اگرچه براي اولين بار  تنها چند کشور کاهش نرخ ماليات بر رستوران ها را اعمال کردند.  

افزايش زياد در تعداد ماليات‌ها با اهداف زيست محيطي به منظور تشويق تغيير رفتارهاي گردانندگان تورها و يا گردشگران در جهت رفتارهاي سازگار با محيط زيست، يا تهيه بودجه مورد نياز براي مديريت آثار محيطي فعاليت هاي گردشگري صورت گرفته است.

مشوق‌هاي مالياتي به منظور ترويج افزايش سرمايه‌گذاري در هتل‌ها و ديگر تسهيلات و زيرساخت‌هاي تفريحي، افزايش مخارج گردشگران (مانند طرح بازپرداخت ماليات بر ارزش افزوده/ ماليات کالاها و خدمات،  و توسعه گردشگري داخلي ايجاد معرفي شده اند.

به طور کل نظارت، ارزيابي و تحليل آثار ماليات‌ها و مشوق‌هاي گردشگري با کاستي‌هايي مواجه است  در نتيجه نمي‌توان از دستيابي به اهداف تعيين شده براي ماليات‌ها و مشوق‌هاي مالياتي بدون آنکه بر رقابت‌پذيري گردشگري آثار شديدي بگذراند، اطمينان حاصل کرد.  

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن