آخرین اخبار
کد مطلب: 168699
روحاني: وحدت سوريه بايد حفظ شود/ ضرورت توقف خون‌ريزي‌ها در منطقه
تاریخ انتشار : 1396/11/19 10:19:45
نمایش : 248
رئيس‌ جمهور کشورمان با بيان اينکه معتقديم در آينده بايد وحدت سوريه حفظ شده و تروريسم در اين کشور از بين برود، گفت: بايد همه تلاش خود را براي توقف خون‌ريزي‌ها در منطقه بکار بگيريم.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرگزاري مهر، حجت‌الاسلام حسن روحاني شامگاه چهارشنبه در ديدار مولود چاووش اوغلو وزير امور خارجه ترکيه، رايزني‌هاي مقامات عاليرتبه دو کشور درباره گسترش روابط و همکاري‌هاي دوجانبه، منطقه‌اي و بين‌المللي را فرصتي مغتنم و در راستاي منافع دو کشور دانست و گفت: امروز اراده دو دولت بر توسعه، تقويت و تحکيم بيش از پيش و همه جانبه مناسبات ايران و ترکيه به عنوان دوکشور دوست، برادر و همسايه است.

رئيس جمهور با اشاره به ضرورت تلاش براي دستيابي به هدف ۳۰ ميليارد دلاري در روابط تجاري و اقتصادي ايران و ترکيه، اظهار داشت: توسعه روابط بانکي دو کشور، تصميم براي استفاده از پول‌هاي ملي در مبادلات تجاري و تلاش در راستاي تسريع اجراي توافقات في‌مابين در اين زمينه مي‌تواند موجب تحرک بيشتر در مناسبات و همکاري‌هاي اقتصادي تهران-آنکارا براي رسيدن به هدف فوق شود.

روحاني خاطر نشان کرد: جمهوري اسلامي ايران آمادگي دارد تا روابط خود با ترکيه را در بخش انرژي گسترش داده و از حضور سرمايه‌گذاران و فعالان اقتصادي ترکيه در پروژه‌هاي نفت و گاز ايران استقبال مي‌کند.

رئيس جمهور برگزاري اجلاس سران کشورهاي عضو سازمان همکاري‌هاي اسلامي در استانبول درباره قدس را در شرايط منطقه تأثيرگذار دانست و بر ادامه تلاش ها براي مقابله با توطئه افکني دشمنان تاکيد کرد.

روحاني همچنين اجلاس سه جانبه سوچي را گامي مهم براي حل و فصل مشکلات منطقه اي عنوان کرد و گفت: خوشبختانه امروز روابط سه جانبه ايران، ترکيه و روسيه در مناسبات منطقه‌اي بسيار مهم و تأثيرگذار بوده و اين در حالي است که در شرايط کنوني براي حل و فصل بحران سوريه نياز به ادامه رايزني و همکاري‌هاي بيشتر است.

رئيس جمهور با تأکيد بر ضرورت ادامه مبارزه با تروريسم و جلوگيري از اقدامات تجزيه‌طلبانه در منطقه، خاطر نشان کرد: متأسفانه امروز برخي به دنبال برهم زدن مرزهاي جغرافيايي در منطقه هستند و پس از ناکامي در شمال عراق به توطئه‌ در شمال سوريه پرداخته‌اند.

روحاني افزود: معتقديم در آينده بايد وحدت سوريه حفظ شده و تروريسم در اين کشور از بين برود تا به واسطه ايجاد آرامش در اين کشور، کشورهاي منطقه نيز احساس امنيت داشته باشند و همکاري‌هاي ايران، ترکيه و روسيه در اين راستا بسيار حائز اهميت خواهد بود.

رئيس جمهور اظهار داشت: آمادگي داريم تا در زمينه حل و فصل مشکلات منطقه‌اي و رفع نگراني‌ها در منطقه همکاري‌هاي خود را با ترکيه گسترش دهيم.

روحاني گفت:‌ ما بايد از نظر ديني و انساني همه تلاش خود را براي توقف خون‌ريزي‌ها در منطقه بکار بگيريم، چرا که آواره شدن مردم هرگز قابل تحمل نيست.

رئيس جمهور مبارزه با تروريسم و تقويت ثبات و امنيت منطقه را مهم دانست و گفت: حفظ استقلال کشورها و عدم تغيير مرزهاي جغرافيايي موجب گسترش ثبات در منطقه خواهد شد و بايد به گونه‌اي تلاش و اقدام کنيم تا هيچ کشوري در منطقه از سوي همسايگان خود احساس خطر و تهديد نداشته باشد.

روحاني با بيان اينکه مطمئناً آمريکا و رژيم صهيونيستي هرگز نمي‌خواهند که مشکلات منطقه پايان يافته و حل و فصل شود، بر ضرورت تلاش و همکاري بيشتر تهران – آنکارا در راستاي حل و فصل مسايل و مشکلات منطقه‌اي بويژه در سوريه تأکيد کرد.

مولود چاووش اوغلو وزير امور خارجه ترکيه نيز در اين ديدار روابط دو کشور را مثبت ارزيابي و با اشاره به ضرورت تلاش در راستاي توسعه همکاري‌هاي تجاري و اقتصادي و تسهيل در روابط بانکي دو کشور، گفت: امروز بايد با توسعه رايزني‌ها و همکاري‌ها گام‌هاي بلندي را براي توسعه، تقويت و تحکيم بيش از پيش مناسبات تهران – آنکارا برداريم.

وزير امور خارجه ترکيه تقويت روابط و همکاري‌هاي منطقه اي و بين‌المللي ايران و ترکيه را حائز اهميت دانست و افزود: اجلاس سازمان همکاري‌هاي اسلامي در استانبول با حمايت ايران نتايج خوبي را به همراه داشت و باعث شد که توطئه ها عليه منطقه ناکام بماند.

چاووش اوغلو اظهار داشت: يکي از هدف‌هاي اصلي آمريکا از توطئه‌افکني جديد در منطقه تأثيرگذاري بر روابط دوستانه و رو به گسترش ايران و ترکيه است که بايد در برابر آن مستحکم در مسير حل مشکلات منطقه‌اي بويژه در سوريه به همکاري‌هاي خود ادامه دهيم.

وزير امور خارجه ترکيه تأکيد کرد: معتقديم که بايد در برابر توطئه‌هايي که با هدف برهم زدن تماميت ارضي کشورهاي منطقه انجام مي‌شود، ايستادگي کنيم.

چاووش اوغلو خاطر نشان کرد: عمليات نظامي ترکيه در شمال سوريه موقتي و تنها عليه تروريست‌ها در آن منطقه است و ما هرگز هيچ چشمداشتي نسبت به خاک سوريه نداريم.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن