آخرین اخبار
کد مطلب: 168695
ضرورت توجه به ژن ايراني در ساخت دارو/جايگاه داروهاي بايوتکنولوژي
تاریخ انتشار : 1396/11/18 13:48:06
نمایش : 302
دبيرعلمي اولين کنگره بين المللي داروسازي نوين توجه به ژن ايرانيها درساخت دارو را مورد تاکيد قرار داد و گفت:در حال حاضر داروهايي که در داخل توليد مي کنيم بر اساس استانداردهاي ژنتيک جهاني است.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرنگار مهر، دکتر سيدفرشاد حسيني شيرازي صبح چهارشنبه در حاشيه برپايي اولين کنگره داروسازي نوين در مرکز همايش هاي رازي اظهار داشت: نانو امروزه داروساز را متحول کرده است. همچنين استفاده از غذادرماني يکي ديگر از موضوعات داروسازي نوين است، ضمن اينکه روش هاي بازاريابي اقتصاد جديد را در صنعت داروسازي دنيا فراهم آورده است.

وي در خصوص صنعت داروهاي بايوتکنولوژي در کشور و جايگاه آن در دنيا گفت: هر چند ما در اين حوزه دير شروع کرديم اما به نسبت خوب جلو آمديم به طوري که بعضي شرکت هاي چندمليتي دنيا تمايل داشتند ايران را در اين عرصه وارد کنند.

حسيني شيرازي با عنوان اين مطلب که ايران در بحث داروهاي بايوتکنولوژي به صورت کشوري ورود کرده است، افزود: اولين پروژه اي که مجلس شوراي اسلامي نيز پشت آن بود موضوع ساخت هورمون رشد انساني بود که در سال ۷۷ کليد خورد به طوري که هورمون رشد انساني فازهاي باليني را گذرانده و آماده ورود به بازار است.

وي با اعلام اينکه در موضوع ساخت داروهاي بايوتکنولوژي مي بايست سه موضوع را مورد توجه قرار داد، گفت: در قسمت اول که ساخت سلولي براي توليد دارو است، ايران خوب پيشرفت کرده است به طوري که توانسته ايم در اين بخش صادرات محصول نيز داشته باشيم.

به گفته حسيني شيرازي، تنها مشکل در بحث داروهاي بايوتکنولوژي موضوع توليد آزمايشگاهي و رساندن آن به مرحله صنعتي است.

دبير علمي اولين کنگره بين المللي داروسازي نوين ادامه داد: در موضوع فرموله کردن براي ورود اين قبيل داروها به بازار نيز جزو خوب هاي دنيا هستيم.

وي تاکيد کرد: آنچه مسلم است امروزه در حوزه علوم نوين دارويي و موضوع داروهاي بايوتکنولوژي و نانوتکنولوژي خودمان را در دنيا اثبات کرده ايم.

رئيس مرکز تحقيقات علوم دارويي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي در ارتباط با اينکه چرا صنعت داروسازي ما نمي تواند صادرات خوبي داشته باشد، گفت: بستر سرمايه گذاري خارجي در ايران آن طور که بايد مناسب نيست، زيرا محصولات توليدي ما مي بايست بر اساس متغيرهاي بين المللي صورت بگيرد به طوري که برخي کشورها خواهان گواهينامه هاي اروپايي و آمريکايي براي داروهاي ايراني هستند که ما در اين زمينه مشکل داريم اما آن دسته از کشورهايي که بر اساس متغيرهاي داخلي خود واردات دارو را مي پذيرند، در آن کشورها مشکلي براي استفاده از داروهاي ايراني وجود ندارد.

حسيني شيرازي در پاسخ به اين سوال که گفته مي شود داروهاي وارداتي و توليد داخل تفاوت هاي کيفي دارند، گفت: در اين موضوع دو بحث مطرح است، نخست اينکه برخي شرکت هاي خارجي براي در دست نگه داشتن بازار دارويي کشورمان با کاهش قيمت سعي مي کنند اين بازار را براي خود حفظ کنند، در عين حال شرکت هاي خارجي در موضوع ساخت برخي داروها سال ها از ما جلوتر بوده اند، در نتيجه تفاوت هايي بين داروي آنها و داروي ايراني وجود دارد اما آنچه مسلم است هر دو دارو استانداردهاي بين المللي را گذرانده اند.

وي با تاکيد بر اين مطلب که صنعت داروسازي ايران نياز به بازسازي دارد، اظهار داشت: يکي از موضوعاتي که مي بايست در توليد دارو در ايران مورد توجه قرار گيرد، موضوع تفاوت ژن مردم ايران با دنيا است.

دبير علمي اولين کنگره بين المللي داروسازي نوين افزود:واقعيت اين است که نژاد ايراني تفاوت هايي را با بقيه نژادها دارد اما آنچه در حال حاضر در توليد داروها استفاده مي شود، استانداردهاي ژنتيک بر اساس مدل جهاني است؛ لذا ما بايد بر روي ژن ايراني کار کنيم تا بتوانيم دارويي را بر اساس وضعيت بدني مردم خود توليد کنيم.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن