آخرین اخبار
کد مطلب: 168683
سه ساعت حياتي براي نجات بيماران سکته مغزي
تاریخ انتشار : 1396/11/16 13:44:45
نمایش : 344
رئيس انجمن سکته مغزي ايران با اشاره به اينکه درمان مبتلايان به سکته مغزي يکي ازسه ساعت اول در درمان سکته مغزي بسيار مهم است،گفت:در صورتي که تزريق به موقع انجام شود عوارض سکته کاهش مي‌يابد.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرگزاري مهر، دکتر بابک زماني رئيس انجمن سکته مغزي ايران، در آستانه برگزاري اين کنگره که در تاريخ ۴-۲ اسفندماه ١٣٩۶ در تهران، مرکز همايش‌هاي بين المللي کتابخانه ملي ايران برگزار مي شود، اظهار کرد: اين کنگره با تاييد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي به عنوان تنها کنگره معتبر سالانه در حيطه سکته مغزي همراه با امتياز بازآموزي برگزار خواهد شد.

وي ادامه داد: برقراري ارتباط  بين المللي پزشکان بخش‌هاي مختلف مغز و اعصاب با سخنرانان و پزشکان کشورهاي مختلف دنيا و کشورهاي همسايه محدود است و رفع اين مشکل از اهداف برگزاري اين کنگره است. در دهمين کنگره بين المللي استروک ايران ضمن داشتن برنامه و اطلاع رساني براي متخصصين مغز و اعصاب ،از پرستاران و توانبخشي  و پرسنل اورژانس هم در اين کنگره جهت تبادل نظر و ارتقاء سطح علمي کشور دعوت به عمل خواهد آمد.

اين متخصص مغز و اعصاب ادامه داد: دو الي سه ساعت اول در درمان مبتلايان به سکته مغزي بسيار حياتي است. در صورتي که آمپول" آر تي پي‌ اي "که يک داروي ضد لخته است به موقع  و در همان ساعات اوليه به بيمار تزريق شود، در کاهش اثرات سکته مغزي در فرد تاثير گذار است،

رئيس دهمين کنگره بين المللي استروک ايران از تحت پوشش بيمه نبودن داروي اصلي بيماران سکته مغزي (آمپول" آر تي پي‌ اي ") انتقاد کرد و گفت: با توجه به اينکه اخيرا اين دارو مورد توجه وزارت بهداشت قرار گرفته است خواستار چاره‌انديشي مسئولان در اين زمينه شد  تا بتوان پا به پاي کشور هاي پيشرفته در اين زمينه پيشرفت کرد .

دکتر زماني با بيان اين نکته که پس از سکته مغزي، درمان هاي توانبخشي براي بيماربسيار مهم  است، عنوان کرد: متاسفانه ما در کشور از لحاظ امکانات توانبخشي با وجود داشتن نيروهاي متخصص در اين زمينه ضعيف هستيم . بعد از طي مراحل حاد سکته مغزي که يک الي ۲ هفته مي باشد به آنها امکانات توانبخشي ارائه نمي شود. در صورتي که در کشورهاي پيشرفته با توجه به اهميت مرحله توانبخشي بعد از سکته مغزي ،بيمار از اين خدمات به ميزان کافي  بهره مند مي شود .

اين نورولوژيست و نوروسونولوژيست بيان کرد: در کشور با وجود صرف هزينه و وقت جهت تربيت نيروهاي با تجربه جهت توابخشي بيماران ، بخاطر وجود سيستم نابه سامان سلامت از آنها به نحو مطلوب بهره برداري نمي شود و به نوعي اين امکانات حيف و ميل مي شود که اخيرا خوشبختانه وزارت  بهداشت نسبت به آن اشراف يافته و ذره ذره اميدواريم اين مشکل حل شود.

دکتر زماني ادامه داد: آمار گيري بيماران مبتلا به سکته مغزي حدود دو سال است که در کشور انجام مي شود و در برخي موارد که گفته مي شود آمار ها حکايت از اين دارد که سکته مغزي در بين جوانان بيشتر شده است ، درست نيست زيرا در گذشته آماري از مبتلايان به سکته مغزي نداشتيم که قابل مقايسه باشد اما در کشورهاي پيشرفته که سيستم ثبت آماري بيماران سکته مغزي از سال ها قبل وجود داشته، نشان داده است امکان ابتلا به سکته مغزي  ۲ الي ۴ برابر حتي بيشتر از بيماري ام اس در جوانان است و ۲۰الي ۴۰ درصد احتمال سکته مغزي در جوانان بيشتر است.

رئيس دهمين کنگره بين المللي استروک ايران علايم سکته مغزي را اينگونه تشريح کرد : علايم سکته مغزي (stroke) شامل  بي‌حسي با ضعف صورت، دست يا پا (به خصوص در يک طرف بدن) ، اغتشاش شعور ناگهاني، اشکال در صحبت کردن يا درک گفتار، اشکال ناگهاني در بينايي در يک يا دو چشم، اشکال ناگهاني در راه‌رفتن، سرگيجه يا از دست رفتن تعادل يا هماهنگي عضلات ، سردرد شديد ناگهاني بدون علت مشخص مي باشد.

دکتر زماني در مورد تاثير استرس بر بروز سکته مغزي بيان کرد: استرس در تمامي بيماري ها مانند فاکتورهاي ديگر تاثير گذار است اما نقش اصلي در ايجاد بيماري ندارد در مورد بيماري سکته مغزي هم مي توان تنها از آن به عنوان يک فاکتورتاثيرگذار مانند فشارخون نام برد .

دکتر زماني راه پيشگيري از سکته مغزي را اينگونه بيان کرد: به دو طريق مي توان از ابتلا به سکته مغزي پيشگيري کرد که يکي فردي است مانند کنترل فشار خون ، چربي و...مي باشد و ديگري راهکار هايي است که بايد دولت جهت جلوگيري از اين بيماري انجام دهد .

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن