آخرین اخبار
کد مطلب: 168682
بازگشت ساختار دفاعي استقلال به زمان منصوريان/ منتظري پاشنه آشيل!
تاریخ انتشار : 1396/11/16 13:41:49
نمایش : 171
تيم فوتبال استقلال که روند خوبي را در نيم فصل دوم پيش گرفته بود در دو ديدار اخير با ساختار دفاعي مواجه شده و ضعف هايش به زماني برگشته که منصوريان سرمربي بود.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از خبرنگار مهر، آبي پوشان تهران فصل را خوب آغاز نکردند. آنها در هفته‌هاي ابتدايي به سختي گل مي‌زدند و راحت گل مي‌خوردند و به کرات به حريفان پنالتي مي‌دادند. نتايج و برخي آمارهاي مربوط به ابتداي فصل اين تيم را مرور مي‌کنيم. 

آبي پوشان هفته نخست در آبادان مغلوب صنعت نفت شدند. اين اتفاق در حالي افتاد که خط دفاعي اين تيم مرتکب يک خطاي پنالتي هم شد.  آنها در هفته چهارم هم يک پنالتي دادند و با يک گل مغلوب سايپا شدند. در هفته پنجم گرچه پنالتي ندادند اما مقابل پديده در تهران تن به شکست دو بر صفر دادند. اين اتفاق به نوعي ديگر در هفته ششم تکرار شد و اين بار استقلالي‌ها مقابل پارس جنوبي دو بر صفر شکست خوردند و باز هم خط دفاعي اين تيم مرتکب خطاي پنالتي شد. 

يکي از وجوه اشتراک استقلالي‌ها در ۵ بازي از ۶ بازي نخست اين تيم حضور پژمان منتظري در قلب خط دفاعي آبي پوشان بود. مدافع مياني باتجربه و ملي پوش استقلال در بازگشت به استقلال نشان داد از آمادگي آرماني دور است و بي ترديد در برخي از گل هاي خورده اين تيم و پنالتي هايي که آنها دادند مستقيم و غير مستقيم تاثيرگذار بود (بخوانيد مقصر بود).

منتظري بعد از ديدار آبي‌ها مقابل پديده از ناحيه کتف دچار آسيب ديدگي جدي شد و ناچار شد عضله آسيب ديده‌اش را به تيغ جراح سپرده و ماه ها دور از ميدان باشد. در اين زمان بود که ابتدا منصوريان روزبه چشمي را به قلب خط دفاعي منتقل کرد و زوجي متشکل از او و حسيني ساخت و سپس شفر هم همين راه را ادامه داد تا خط دفاعي آبي پوشان به يک انسجام خوبي برسد. از آن پس بود که اين تيم دقايق زيادي گل نخوردن متمادي را تجربه کرد و حتي حسيني دروازه بان جوان استقلال در اين زمان موفق به ثبت رکورد طولاني ترين دقايق گل نخوردن در تاريخ فوتبال ايران شد.

محروميت روزبه چشمي در هفته هجدهم در ديدار سخت آبي پوشان مقابل تراکتورسازي يک توفيق اجباري براي منتظري بود و شفر بعد از مدتهاي زيادي اين بازيکن باتجربه را در ترکيب ثابت تيمش قرار داد و آن ديدار با تساوي بدون گل خاتمه پذيرفت.

شفر در هفته نوزدهم به ترکيب ثابت خط دفاعي‌اش بازگشت و از چشمي و حسيني در قلب دفاع استفاده کرد. اما وقتي تيمش تحت حملات همه جانبه سايپا قرار گرفت، شفر به منظور محافظت از تک گل تيمش در دقيقه ۷۶ پژمان منتظري را جانشين داريوش شجاعيان مصدوم کرد. کمتر از ۱۰ دقيقه بعد از آن تعويض آبي ها گل مساوي را از روي يک ضربه ايستگاهي و با ضربه سر خوردند.

منتظري در ديدار تيمش مقابل پارس جنوبي هم در ترکيب استقلال قرار گرفت که آبي‌ها اين بازي را بدون گل خورده و با ۴ گل زده به پايان رساندند. البته خط دفاعي استقلال در اين بازي هم مرتکب خطاي پنالتي شد که اين پنالتي تبديل به گل نشد و يک صحنه مشکوک به خطاي پنالتي هم بود که نظر کارشناسان روي آن متفاوت بود. 

سپس نوبت به جام حذفي رسيد و شفر بار ديگر از منتظري در ترکيب ثابت تيمش استفاده کرد و در آن بازي هم با به پيروزي دو بر يک رسيد و دروازه آبي پوشان باز شد.

سرمربي آلماني آبي پوشان در ديدار هفته بيست و دوم تيمش هم تصميم گرفت از روزبه چشمي در خط مياني و از پژمان منتظري در قلب خط دفاعي استفاده کند. آبي پوشان اين ديدار را با نتيجه دو بر يک واگذار کردند و يکي از دو گل را هم از روي نقطه پنالتي خوردند تا مشخص شود تيم شفر به ضعف ابتداي فصل بازگشته و ساختار دفاعي اين تيم هم گل مي خورد و هم پنالتي مي دهد.

آبي پوشان در اين فصل ۱۲ گل در ۲۲ بازي دريافت کردند که ۶ گل از اين ۱۲ گل از روي نقطه پنالتي ثبت شده است. خط دفاعي استقلال ۷ بار مرتکب خطاي پنالتي شده که تنها يکي از اين پنالتي ها (مقابل پارس جنوبي جم) تبديل به گل نشده است. ۶ بار از ۷ باري که خط دفاعي استقلال در ليگ مرتکب خطاي پنالتي شده، منتظري در قلب دفاعي آبي ها حضور داشته است.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن