آخرین اخبار
کد مطلب: 168676
بررسي رضايت چيني‌ها از سفر به ايران/ غذاي محبوب چيني‌ها چيست؟
تاریخ انتشار : 1396/11/15 11:43:02
نمایش : 268
ميزان رضايت گردشگران چيني از سفر به ايران توسط دو فعال در حوزه گردشگري بررسي شد و آن‌ها در نظرسنجي انجام شده به نتايج قابل تأملي رسيده‌اند.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرنگار مهر، فائزه آخوندي و سعيد کمايستاني از فعالان حوزه گردشگري هستند که چندي پيش در اولين همايش بررسي راهکارهاي افزايش روابط گردشگري بين ايران و چين مقاله اي با عنوان بررسي انتظارات و رضايت گردشگران چيني در سفر به ايران ارائه کردند آن‌ها براي تهيه اين مقاله از ۱۵۰ گردشگر چيني که به ايران سفر کرده بودند سوالاتي پرسيده و نظر آنها را درباره ميزان رضايت شان از زيرساخت‌ها و وضعيت گردشگري ايران را جويا شدند.

آن‌ها به اين دليل سراغ چيني‌ها رفتند چون معتقدند که هرساله بيش از ۱۵ ميليون گردشگر چيني به کشورهاي مختلف دنيا سفر مي‌کنند.

باتوجه به اينکه گردشگران چيني هنگام سفر به مقاصد رتبه بالايي در ميزان خريد از کالاهاي محلي و پول پرداختي را ميان ساير گردشگران دارند، ورود آنان به هرکشوري منجر به درآمد قابل توجهي در زمينه مشاغل مرتبط با گردشگري خواهد شد.

جاي خالي کتاب‌هاي تبليغاتي درباره ايران

اين فعالان گردشگري در نظر سنجي خود به اين نتيجه رسيده اند که در مورد جذب گردشگران چيني و ايجاد انگيزه سفر به ايران در آنها، ارتباط با دوستاني که قبلا به ايران سفر کرده اند و خاطره خوبي از اين سفر داشته اند و يا ارتباط کاري و دوستي با دوستان ايراني و همچنين تبليغات مثبت رسانه‌ها و نمايشگاه‌هاي فرهنگي بيشترين تاثير مثبت براي سفر به ايران را به وجود آورده است. در مقابل، اخبار و تبليغات منفي رسانه‌هاي غربي و عدم رضايت دوستان و اقوامي‌که قبلا به ايران سفر کرده اند بيشترين جلوگيري از سفر به ايران را درپي خواهد داشت. آنچه از فرهنگ و تاريخ و سفر به ايران تاکنون در تلويزيون چين نشان داده شده و يا کتاب‌هاي تاريخي و توريستي موجود، اکثرا توسط نويسندگان و تهيه‌کنندگان چيني منتشر شده است و جاي کتاب‌هاي توريستي و منابع تبليغاتي به زبان چيني که توسط متخصصان صنعت توريسم ايراني تهيه شده باشد بسيار خالي است زيرا اکثر افراد ايراني که با زبان چيني و کشور چين ارتباط دارند، مهمترين موضوع فعاليتشان بيشتر به امور بازرگاني اختصاص يافته و به دليل عدم حمايت مادي، کمتر افرادي هستند که با وجود دارا بودن دانش زبان چيني و آشنايي با فرهنگ چين اقدام به تهيه پروژه‌هاي تبليغاتي و فرهنگي کنند.

بازديد چيني‌ها از امکان مذهبي 

براساس نتايج به دست آمده از نظرسنجي، مکان‌هاي تاريخي و قديمي‌ايران همچون تخت جمشيد، روستاهاي قديمي‌و محله‌هاي تاريخي از جمله مکان‌هايي است که بيشترين جذابيت را براي مسافران چيني دارد. بسياري از مسافريني که به ايران سفر کرده اند اعتقاد دارند ايران کشوري تاريخي و پر رمز و راز است و بايد براي کشف آن به اين سرزمين سفر کرد.

بسياري از گردشگران به اين نکته اشاره کرده‌اند که با توجه به آشنايي با جاده ابريشم و حتي براساس کلمه فارس که به زبان چيني Bo Si ناميده مي‌شود و به معناي پرشيا يا ايران قديم است، ارتباط زياد اقتصادي و فرهنگي مابين ايران و چين وجود داشته و براي يافتن داستان‌ها و افسانه‌هاي اين ارتباط به ايران سفر کرده‌اند.

از ديگر مکان‌هاي موردعلاقه گردشگران چيني در سفر به ايران مکان‌هاي مذهبي همچون مساجد و امام زاده است. زيبايي‌هاي هنري همچون آينه کاري، گچبري، نقاشي‌ها و کاشي کاري‌هاي به کار رفته در اين مکان‌ها براي گردشگران بسيار جذاب است. با توجه به مقايسه سادگي مکان‌هاي مذهبي و رعب آور بودن محل دفن پادشاهان قديمي‌چين، بسياري گردشگران چيني با ورود به چنين مکان‌هايي، زيبايي آن را تحسين مي‌کنند.

چهره ايراني‌ها براي چيني‌ها جذاب است

يکي ديگر از جذابيت‌هاي مورد توجه گردشگران چيني چهره ايرانيان و سبک زندگي آنان است. با توجه به سادگي خانه‌هاي چيني، ورود به خانه‌هاي پر زرق و برق ايراني و آشنايي با آداب و رسوم ايرانيان موقع پذيرايي از مهمان، براي گردشگران چيني بسيار قابل توجه است. مي‌توان با گنجاندن بازديد از يک يا دو خانواده ايراني از اقوام مختلف با شرايط متنوع مالي و فرهنگي، سفري جذاب و به يادماندني را براي گردشگران چيني را به وجود آورد.

چيني‌ها دربازديد از مکان‌هاي ذکر شده علاقه زيادي به عکس برداري از آثار تاريخي، مناظر و حتي افراد ايراني با چهره‌هاي متنوع و به خصوص کودکان دارند. گرفتن عکس‌هاي خوب مي‌تواند رضايت بسياري را براي آنان به وجود آورد و از طرفي ديگر از آنجا که گردشگران چيني به هنگام سفر، بهترين عکس‌ها از قسمت‌هاي جذاب سفر را در برنامه‌هاي اجتماعي به اشتراک مي‌گذارند.

ارائه آموزش‌هاي عمومي‌ براي پذيرش، احترام و برخورد خوب با گردشگران خارجي به خصوص در شهرهاي کوچک است. اگر مردم محلي بتوانند به اين آگاهي دست يابند که ورود گردشگران چيني به منطقه آن‌ها باعث افزايش اقتصاد محلي و گسترش کار و درامد آن‌ها خواهد شد، قطعا آمادگي پذيرش گردشگران خارجي در منطقه خود را پيدا مي‌کنند. همانطور تاکنون در بسياري از روستاهاي ايران خدمات متنوعي براي جذب گردشگران مهيا شده است.

چيني‌ها غذا را با چاي مي‌خورند

به نظر مي‌رسد جهت بالابردن ميزان رضايت گردشگران چيني از راهنماي تور، بهتر است براي راهنماياني که قصد همراهي گروه‌هاي چيني را دارند آموزش ‌هايي در نظر گرفته شود تا راهنمايان با آشنايي بيشتري مربوط به گردشگران چيني، آنان را همراهي کرده و خدمات بهتري به آنان ارائه دهند.

در اين آموزش‌ها سبک خاص عادات و علائق چيني مي‌تواند جهت آشنايي راهنمايان عنوان شود. به طور مثال اکثر مردم چين همراه با غذا چايي مي‌نوشند و نوشابه نمي‌خورند. علاوه بر آن در طول روز نيز عادت زيادي به استفاده از چايي و آب گرم دارند. اين مساله باعث مي‌شود تا در طول روز به دفعات زيادي نياز به استفاده از سرويس بهداشتي داشته باشند. يکي ديگر از موضوعات مهم که راهنما بايد در نظر گيرد اين است که گردشگران چيني علاوه بر اطلاعات کلي تاريخي بيشتر به داستان‌هاي تاريخي، افسانه‌اي و اساطيري علاقمند هستند و جزئيات ريز و دقيق تاريخي براي اکثر آنها جذاب نمي‌باشد. بنابراين راهنمايان مي‌توانند در طول مسيربه موضوعاتي همچون داستان‌هاي تاريخي مرتبط با دو کشور و يا تطابق ساده کتاب‌هاي ادبي و حماسي ايران و چين بپردازند.

از ديگر مهارت‌هاي قابل توجه در مورد راهنماياني که گروه‌هاي چيني را همراهي مي‌کنند، هنر ايجاد ارتباط در ميان مسافر و مردم محلي براي عکس برداري و ايجاد رابطه دوستانه است. همانطور که اشاره شد گردشگران چيني علاقه زيادي به عکاسي از مکان‌هاي تاريخي و مردم محلي دارند و گاها اين علاقه زياد ممکن است منجر به بروز مشکلاتي در جوامع محلي شود. درواقع راهنما رابط بين گردشگران خارجي و جامعه و مردم محلي است و با مديريت و ايجاد چنين ارتباطي مي‌تواند خاطره زيبايي از سفر را در ذهن گردشگران به وجود آورد. براساس همين ارتباط ساده، رضايت زيادي از عکس برداري و ارتباط با مردم محلي در گردشگران به وجود مي‌آيد.

قديمي‌ بودن بسياري از اتوبوس‌هاي توربر، غر زدن راننده براي دريافت انعام بيشتر، عدم رعايت قوانين رانندگي همچون سبقت‌هاي غيرمجاز و روشن نکردن چراغ ماشين قبل از غروب آفتاب، نبودن چايي و آب جوش در ماشين. در عوض نکاتي همچون ساعت زدن در ايستگاه‌هاي پليس راه در مسيرهاي بين شهري و توانايي رانندگان ايراني در پيمودن مسيرهاي طولاني کوهستاني و ناهموار از نظر گردشگران بسيار قابل توجه بوده است.

چيني‌ها کنار هر وعده غذا سبزيجات پخته مي‌خورند

يکي از مشکلات مهم گردشگران چيني، عادت نداشتن به غذاهاي ايراني است. به تازگي چندين رستوران چيني در تهران و چند شهر ديگر شروع به فعاليت کردند. اما به دليل بالا بودن قيمت‌ها و عدم دسترسي مکاني در طول مسير سفر نمي‌توان بيش از يک يا دو وعده از غذاي چيني استفاده کرد. در اين صورت بهترين راه براي رضايت آنها استفاده از غذاهاي ايراني مورد پسند گردشگران چيني است. به طور مثال چيني‌ها بيش از يک يا دو وعده غذاي سرخ شده و خشک را نمي‌پسندند و معمولا در کنار هر وعده غذايي گوشتي عادت به خوردن سبزيجات پخته و چايي دارند. بنابراين با کمي‌اطلاعات درمورد نحوه غذا خوردن چيني‌ها مي‌توان نزديک ترين غذاهاي ايراني به سليقه چيني را براي گروه‌هاي چيني تدارک ديد. غذاهايي همچون ظرف سبزيجات، ديزي، کباب شيشليک، انواع آش و حليم، برنج مخلوط با سبزيجات وخوراک‌ها بيشتر مورد علاقه گروه‌هاي چيني است.

هتل‌ها در ايران گران است

قيمت تمام شده اقامت در هتل‌هاي ايران در مقايسه با برخي کشورهاي توريست پذير و به خصوص کشور چين گرانتر به نظر مي‌رسد. از آنجا که قيمت هتل يکي از عوامل مهم و موثر در قيمت گذاري تور است و به دليل عدم ارائه سوبسيت دولتي براي هتل‌هاي ايراني، معمولا از نظر اقتصادي قيمت تمام شده تور ايران در مقايسه با ساير کشورها براي گردشگران چيني بالاتر است. علاوه بر مساله قيمت، مواردي ديگر همچون عدم برخورد مناسب با مراجعه کنندگان، سرعت پايين در پذيرش گروه‌ها و گاها بي نظمي‌هاي اتفاقي در امور اداري هتل از مهمترين عوامل نارضايتي گردشگران چيني بوده است.

جداي از آن براي حل مشکلات داخلي هتل‌ها و بالابردن ميزان رضايت گردشگران چيني از هتل‌هاي ايران، آموزش و تغيير الگوي رفتاري مجموعه کارکنان هتل‌ها بسيار ضروري به نظر مي‌رسد.

علاوه بر مسائل فوق، موارد ديگري که در رضايت گردشگران چيني از هتل بسيار تاثير گذار خواهد بود عبارت اند از: 

* ارائه خدمات ساده‌اي همچون اضافه کردن يک يا دو غذاي چيني در بوفه صبحانه مانند رشته و سبزيجات پخته و دامپلينگ.

* براي گروه‌هاي چيني وجود کتري برقي در اتاق‌ها از ضروريات سفر است زيرا چيني‌ها عادت زيادي به مصرف چايي و نودل دارند.

* وجود اينترنت با سرعت بالا يکي از مهمترين نيازهاي گردشگران پس از بازگشت به هتل است. گردشگران چيني معمولا هر روز بعد از اتمام تور گزارشي کوتاه همراه با بهترين عکس‌هاي خود در برنامه اجتماعي ويچت به اشتراک مي‌گذارند، وجود اينترنت رايگان با سرعت بالا مي‌تواند رضايت مسافران را بسيار فراهم کند.

* کارکنان پذيرش هتل و راهنمايان تور بايد اين مساله را بدانند که حتي المقدور اتاق‌هاي گروه‌هاي چيني در طبقه چهارم نباشد زيرا به دليل باورهاي خرافي ممکن است بسياري از مسافران چيني در اين طبقه احساس راحتي نداشته باشند.

* بهترين اندازه تخت در اتاق‌ها از نظر گردشگران چيني، عرض ۱۲۰ سانتيمتر براي تخت يک نفره و عرض دو متر براي تخت دو نفره است.

يکي از  نارضايتي‌هاي مسافران چيني فرودگاه‌هاي ايران است که خدمات بين المللي ضعيفي دارد. آن‌ها به مساله تاخير پروازها و عدم اطلاع رساني دقيق نيز اشاره کرده اند.

باتوجه به اينکه حل چنين مساله اي خارج از اختيارات و توان آژانس هواپيمايي و راهنماست در اين موارد تنها راه بالا بردن رضايت مسافران تلاش براي ارائه خدماتي همچون مهيا کردنن مکاني مناسب درهنگام تاخير است.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن