آخرین اخبار
کد مطلب: 168673
قدرتي مي خواهيم که جرات را ازدشمن بگيرد/خواهان صلح قدرتمندانه‌ايم
تاریخ انتشار : 1396/11/15 11:34:42
نمایش : 183
رئيس جمهور با بيان اينکه ما بايد آنچنان قدرتمند باشيم تا جرات را از تهديدکننده خود بگيريم، گفت: دشمن از اينکه بخواهد به ما حمله کند بايد احساس کند بهاي بسيار زيادي پرداخت خواهد کرد.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرنگار مهر، حجت الاسلام حسن روحاني رئيس جمهوري اسلامي ايران صبح امروز در آيين افتتاح ۱۰ مرکز فرهنگي و موزه دفاع مقدس که در موزه انقلاب اسلامي و دفاع مقدس برگزار شد با تبريک ايام دهه فجر و سالروز پيروزي انقلاب اسلامي، گفت: موضوع انقلاب اسلامي موضوع کم نظيري در تاريخ ملت هاي منطقه و جهان بود و ملت ايران بدون کمک هيچ کشور خارجي و با اتکا به عنايات حق و وحدت و فداکاري مردم انقلاب را به پيروزي رساند.

وي افزود: دفاع مقدس که دفاع جانانه يک ملت نه در برابر يک رژيم متجاوز بلکه در مقابل تمام جهان بود.

رئيس جمهور ادامه داد: در هر جنگ و هر دفاعي قبل از بحث سخت افزارها بايد به فکر نرم افزارهاي آن دفاع و جنگ باشيم. اولين نرم افزار براي يک دفاع و حماسه در برابر متجاوزين مشروعيت آن دفاع است.

روحاني با بيان اينکه ما نمي خواهيم به منافع هيچ ملتي در منطقه تجاوز کنيم، گفت: يک رژيم سفاک اين جنگ را بر ما تحميل کرد و به جنگي وارد شديم که وظيفه ديني، ملي و انقلابي ما دفاع از سرزمين و استقلالمان بود. اگر مشروعيت در ذهن همه مردم روشن نباشد آن ملت پاي کار نخواهد آمد و از آن جنگ خسته خواهد شد.

وي اظهار داشت: اگر مشروعيت جنگ براي مردم روشن شد، آن جنگ ممکن است ۸ سال و يا ۱۰ سال طول بکشد و مردم مقاومت کنند.

رئيس جمهور با اشاره به اينکه در دفاع مقدس همه اقشار جامعه اعم از فرهيختگان، علما، صاحب نظران و مردم به اين نتيجه رسيدند که راهي به جز ايستادگي و مقاومت در برابر متجاوز وجود ندارد، خاطرنشان کرد: مردم به خوبي فهميدند که نه سازمان ملل، نه کشورهاي منطقه و نه حتي کشورهاي دوست از آنها حمايت نخواهند کرد و بجز خودشان کسي از آنها دفاع نمي کند.

روحاني با بيان اينکه سختي هاي جنگ را مشروعيت آسان مي کند، تاکيد کرد: مشروعيت نرم افزار اصلي براي دفاع و جنگ در برابر متجاوزين است و اگر مردم به سازمان رزم و فرماندهان ميدان و دفاع اعتماد نداشته باشند وارد ميدان جنگ نخواهند شد.

روحاني افزود: مردم در دوران جنگ به فرماندهان جنگ اعتماد داشتند، اگر اين اعتماد به فرماندهان جنگ نبود مي بايست صدها ساعت روي هر عملياتي بحث مي کردند که خوب بود يا نبود و خيلي زمان مي گرفت. اين نکته را در پرانتز بگويم که هفته هاي اول جنگ و دوره اول مجلس شواري اسلامي نمايندگان استان هايي که مورد تجاوز قرار گرفته بودند، هر روز يکي از فرماندهان را به مجلس فرامي خواندند؛ چرا که مشکلات بسياري داشتيم به نحوي که نه ارتش و نه سپاه ما آماده نبودند و به خاطر آنکه دوران ابتدايي انقلاب قرار داشتيم آمادگي لازم را براي جنگ نداشتيم.

وي گفت: هفته بعد امام پيام داد که مجلس به کارهاي خودش برسد و جلسه احضار فرمانده ها نيست، نيروهاي مسلح فرمانده دارند و مي دانند وظايفشان را چطور انجام دهند. اگر مجلس مي خواست تحقيق و تفحص از عمليات هاي جنگ داشته باشم، واقعيت اين است که اگر کار را به اهلش واگذار نکنيم و بخواهيم قدم به قدم راجع به همه موارد و جزييات بحث و جدل داشته باشيم کار پيش نمي رود.

رئيس جمهور با بيان اينکه يکي از مشکلات امروز ما اين است که زيادي احساس وظيفه مي کنيم، اظهار کرد: به هر حال در کشور چارچوب و مقرراتي وجود دارد، فردي، نيرويي، دولتي مسئول شده اند و به کارهايشان ادامه مي دهند.

روحاني ادامه داد: در آن زمان کسي فکر جنگ را هم نمي کرد و برنامه ريزي نشده بود، يکباره بمباران شديم و بدين ترتيب جنگ آغاز شد. اگر آن سخن قاطع امام (ره) نبود که گفتند دزدي آمده و مردم ما جوابش را خواهند داد شايد شرايط اينطور نميشد. اگر در دوران جنگ تحميلي گاهي توصيه ها و تشرهاي امام (ره) نبود نمي شد جنگ را ادامه داد.

وي تصريح کرد: پرواز 140 فروند هواپيما بر فراز عراق بلافاصله در فرداي تجاوز؛ اميد و اعتمادي براي کل دوران جنگ آفريد، اگر اميد و اعتماد به آينده نباشد کار پيش نمي رود، بنابراين اين اميد و اعتماد در دوران جنگ هر روز بيشتر مي شد. شکستن حصر آبادان که عمليات بزرگي بود و اميدها را بيشتر کرد، عمليات فتح المبين، عمليات غرور آفرين بيت المقدس و آزادي خرمشهر و ديگر عمليات هاي بزرگي که شکل مي گرفت باعث ايجاد و گسترش اعتماد و اميد مردم به آينده جنگ شده بود.

رئيس جمهور با بيان اينکه مردم در ايام دفاع مقدس به مسئولان و مقام هاي سياسي و نظامي اعتقاد داشتند، گفت: فرماندهان ميدان جنگ از نيروهاي مختلف(سپاه، ارتش و بسيج)، به پيروزي اميد داشتند و روز به روز اين اميد بيشتر شد.

وي افزود: ملت بزرگ ما توانست در يک جنگ بسيار مهمي که تمام کشورها از جمله شوروي، فرانسه، آلمان و کشورهاي مرتجع منطقه به عراق کمک مي کردند، توانست پيروز شود. حاميان صدام چه در منطقه و چه در غرب به حمايت هاي خود از متجاوز اعتراف کردند. البته آن زمان نمي دانستيم چه کشورهايي پشت عراق هستند و بعدها در سخنان خود اعتراف کردند. امير کويت بعد از جنگ آمد صحبت کرد که کمک مالي کردند؛ وليعهد عربستان هم گفت که چه امکاناتي در اختيار صدام گذاشتند، بقيه آمدند حرف زدند. معلوم شد چه کساني سلاح شيميايي به عراق دادند و خودشان رفتند از آن شرکت ها شکايت کردند. بنابراين واضح شد که در اين جنگ چگونه فرزندان اين مرز و بوم در برابر همه شياطين ايستادند و جنگ را به پيروزي رساندند.

روحاني با اشاره به ثمرات دفاع مقدس و تابلوي زيبايي که به دست ايثارگران نقاشي شد، تصريح کرد: در اين هشت سال دفاع مقدس درس هاي فراواني براي ما دارد و جانبازان و ايثارگران، معلمين بزرگي در زندگي ما هستند.

رئيس جمهور، اولين درس از دفاع مقدس را بالا بردن دفاع ملي دانست و گفت: اگر قدرت سياسي، فرهنگي، دفاعي و اقتصادي با هم نباشد، مگر مي‌ شود از کشور دفاع کرد؟ مثلاً در دفاع مقدس اگر نمي توانستيم مهمات و غذا را برسانيم، چه اتفاقي مي افتاد؟ اگر نمي توانستيم مهمات را تهيه کنيم، اگر نمي توانستيم نفت مان را بفروشيم و يا اگر نمي توانستيم از خارک حفاظت کنيم، چه اتفاقي مي افتاد؟

 وي افزود: علت اينکه مقام معظم رهبري و مرحوم آيت الله هاشمي رفسنجاني بنده را به عنوان فرمانده پدافند هوايي کشور تعيين کردند و اصرار داشتند اين مسئوليت را بپذيرم چون من اصرار مي‌کردم اين مسئوليت را برعده من نگذارند به علت خارک بود. خارک بمباران شده بود و ما دو هفته نتوانسته بوديم نفت بفروشيم. اينجا بود که متوجه شديم حمايت از اين بخشها براي ما حياتي است. هردو بزرگوار به من گفتند براي پذيرش اين مسئوليت که من ابتدا نپذيرفتم و بعد آقا گفتند که بنده از طرف امام به شما تکليف مي‌کنم به عنوان واجب عيني تا اين مسئوليت را بپذيريد و بنده گفتم اگر تکليف مي‌کنيد پس مي‌پذيرم.

رئيس جمهور تصريح کرد: اگر نمي‌توانستيم نفتمان را صادر کنيم، اگر نمي‌توانستيم نفت‌کش‌هايمان را با هواپيما و با کمک نيروي دريايي اسکورت کنيم، چطور مي‌توانستيم کشور را اداره کنيم.

وي با بيان اينکه در زمان جنگ حتي يک روز انتخابات ما به تاخير نيفتد، گفت: برخي ها مي گفتند شرايط جنگ است و انتخابات را به تعويق بياندازيد، اما امام (ره) مي گفت انتخابات بايد در همان روز برگزار شود.

روحاني با بيان اينکه ما بايد هميشه کنار هم باشيم، گفت: نيروهاي مسلح، دولت،قوا، حوزه هاي علميه و مردم بايد کنار هم باشند تا قدرت ملي ساخته شود.

رئيس جمهور با بيان اينکه در اين دنيا همه دارند همديگر را تهديد مي کنند، گفت: امروز آمريکايي ها، روسيه را با سلاح جديد اتمي تهديد مي کنند. اما به دروغ استفاده از سلاح هاي هسته اي را جنايت عليه بشريت مي دانند! آمريکايي ها ديگران را وقيحانه با سلاح هاي جديد اتمي تهديد مي کنند و از صلح مي گويند!

وي گفت: تا روزي که در دنيا تهديد عليه ما وجود دارد، ما هم  براي ايستادگي در برابر هر تهديد جديدي بايد قدرت دفاعي مان را تقويت کنيم و الحمدالله اکثر سلاح ها و تجهيزات نظامي را خودمان مي سازيم.

رئيس جمهور گفت: ما بايد نيرومند باشيم. ما بايد آنچنان قدرتمند باشيم تا جرات را از تهديدکننده خود بگيريم. دشمن يا بايد از اينکه بخواهد به ما حمله کند مايوس شود يا بايد احساس کند بهاي بسيار زيادي پرداخت کند.

روحاني با بيان اينکه قدرت ملي براي جنگ نيست، تصريح کرد: قدرت ملي ابتدا براي صلح است. ما براي بازدارندگي قدرت پيدا مي کنيم، بازدارندگي در حقيقت همان صلح عزتمندانه و مقتدرانه است.

وي با بيان اينکه ماخواهان صلح قدرتمندانه ايم، گفت: ما بايد آماده باشيم براي اينکه بتوانيم تهديدات را از سر مردم دفع و رفع کنيم؛ براي اين کار، مردم، مسئولان براي توانمندي دفاعي‌شان به مذاکره و توافق با هيچ قدرتي نياز ندارند و نخواهند داشت.

رئيس جمهور افزود: آنچه براي دفاع از اين کشور از هر نوع سلاحي و با هر قدرتي نياز باشد، در چارچوب مقررات قوانين و فتاواي رهبري تهيه خواهيم کرد. ما به خاطر تعهدات بين المللي و از آن بالاتر فتواي رهبري، در پي سلاح کشتار جمعي نيستيم.

روحاني تصريح کرد: ما بايد خود را آماده کنيم. قدرت ملي در چارچوب حزب و جناح نمي گنجد. تمام احزاب و تمام تفکرات و جناح ها همگي ذيل اين قدرت تعريف مي شوند. قدرت ملي همگي بايد با هم باشند.

وي اضافه کرد: در قدرت اقتصادي، سياسي، فرهنگي همگي بايد کنار هم باشيم و دوشادوش يکديگر قرار بگيريم. در قدرت نظامي هم همه مردم بايد در کنار نيروهاي مسلح باشند.

رئيس جمهور گفت: قدرت ملي و دفاعي و تبيين ارزش هايمان و از جمله ارزش هاي انقلاب و دفاع مقدس، زير خيمه حزب نمي رود. اين موضوعات مربوط به کل ملت ايران است. مگر همه مردم در دفاع مقدس نبودند؟ مگر کسي مي خواست در جبهه حضور پيدا کند از او سوال مي شد عضو کدام جناح است؟ هر کسي که به دفاع از انقلاب و کشور معتقد بود، اعم از شيعه، سني، مسيحي، يهودي و زرتشتي در جبهه ها حضور پيدا مي کردند.

روحاني افزود: امروز بايد مدافعان و نيروهاي مسلح ما در سراسر کشور بالاي جناح و حزب بايستند.

وي گفت: تمام آثار و ارزش هاي دفاع مقدس هم بايد فوق احزاب و جناح ها قرار بگيرند. اگر هر ايراني از هر مذهب و جناحي که به راهيان نور و موزه دفاع مقدس آمد، بايد احترام ببيند، بايد آنجا را از خود بداند.

رئيس جمهور تصريح کرد: يک زمان وقتي فردوسي مي خواست شعر بگويد به سراغ اسطوره اي به نام رستم رفت و در سايه اين اسطوره، ملتي را منسجم کند اما ما امروز اسطوره ها و رستم هاي دستان واقعي داريم و در حقيقت نياز به اسطوره نداريم. شرح زندگاني هر يک از شهدا مي تواند براي ما راهنما و اسوه باشد و ما را در مسير هدايت قرار دهد.

روحاني افزود: موزه هاي دفاع مقدس بايد مردم ما را منسجم کند و روحيه ايثار و فداکاري را بالا ببرد. اين موزه ها بايد راه آينده کشور را براي ما مشخص کند. هر چه اين موزه ها شلوغ تر شود مي تواند براي تهديدات ما بازدارنده باشد؛ چرا که فقط سلاح بازدارنده نيست و شور و هيجان مردم، حضور آنها در مساجد و مراسم هايي نظير اعتکاف، راهيان نور و عشق و علاقه‌شان به رهبري و علما مي تواند بازدارنده باشد.

وي با بيان اينکه همه قدرت ملي ما بازدارنده است، گفت: ما بايد از اين قدرت ملي بهره برداري کنيم. من از همه نيروهاي مسلح و همه کساني که اين روزها براي نشر آثار انقلاب مسئوليت دارند، تشکر مي کنم. اين عزيزان مشغول انجام کار بزرگي هستند.

رئيس جمهور با اشاره به تهديدات فضاي مجازي و با تاکيد براينکه آن را بايد به فرصتي براي ترويج ارزشها و روحيه ايستادگي تبديل کنيم تصريح کرد: ما هر کاري کنيم، فضاي مجازي خواهد بود. اين ما هستيم که بايد فضاي مجازي را به فرصت تبديل کنيم. امروز ما بايد روحيه ايثار، فداکاري و مقاومت را چنان بالا ببريم که هيچ دشمني جرأت نکند عليه ملت و نظام ما توطئه اي ايجاد کند.

روحاني ادامه داد: رزمندگان ما در سال هاي اخير در کشورهاي دوست به عنوان دفاع از حرم و دفاع از جان مسلمانان فداکاري کردند و نشان دادند که گرچه هنوز ۳۰ سال از جنگ گذشته اما همچنان روحيه ايثار و مقاومت در برابر دشمنان در منطقه وجود دارد.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن