آخرین اخبار
کد مطلب: 168662
چالش‌هاي کسب مهارت راهنمايان گردشگري/ بار اصلي بر دوش آژانس‌هاست
تاریخ انتشار : 1396/11/11 11:22:20
نمایش : 312
يک کارشناس گردشگري گفت: بار اصلي آموزش راهنمايان گردشگري به دوش آژانس‌هاي مسافرتي است چون آن‌ها مهارت هدايت تورهاي گردشگري را در عمل ياد مي‌گيرند نه در کلاس.

به گزارش بام ايران خبر ؛ سهند عقدايي کارشناس و فعال حوزه گردشگري در گفتگو با خبرنگار مهر درباره فرآيند آغاز به فعاليت راهنمايان گردشگري گفت: راهنمايان گردشگري معمولا در موسساتي که مجوز آموزش از سازمان ميراث فرهنگي دارند دوره‌هاي آموزشي را مي‌گذرانند. چند موسسه هستند که اين دوره‌ها را برگزار مي‌کنند. راهنمايان هم پس از پايان اين دوره‌ها به عنوان تازه وارد در مصاحبه‌ها شرکت مي‌کنند و انتخاب مي‌شوند. در چند برنامه و تور به‌عنوان دستيار در کنار راهنماي با تجربه حضور خواهند داشت و تازه آن زمان گزينش شده و وارد جرگه راهنمايان مي‌شوند و شايد مي‌بايست ماه‌ها کار کنند تا راهنماي اول يک تور باشند. از اين نظر در واقع بار اصلي آموزش راهنمايان بيشتر بر دوش آژانس‌هاست تا موسسات آموزشي.

وي ادامه داد: موسسات آموزشي خوبي در ايران وجود دارند اما بيشتر آموزش آن‌ها بر پايه محفوظات است اما راهنماي تور و تورگرداني يک کار مهارتي است. در حوزه طبيعتگردي هم بايد مهارت‌ها قوي باشد. در حوزه تورگرداني، راهنما بايد کاريزما داشته باشد و بتواند مديريت بحران کند. علاوه‌بر مديريت بحران بايد در ارتباط‌گيري تک‌به‌تک و تحمل شرايط پراسترس قوي باشد. برخي از افراد در ذات خود اين مهارت‌ها را ندارند. پس کسي که در دوره‌هاي آموزشي ثبت‌نام مي‌کند و دوره‌اي را به پايان مي‌رساند دليلي ندارد که الزاما توانايي هر فعاليت و مهارتي را نيز داشته باشد، به همين دليل هم نبايد دوره راهنمايي تور تنها بر پايه محفوظات باشد.

از هر ۱۰ فراغ‌التحصيل دو نفر ماندگارند

عقدايي بيان کرد: کارهاي مهارتي بايد با کارورزي و کار کردن در شرکت‌ها فراگرفته شود بنابراين آموزش راهنما و انتخاب افرادي که توانايي يادگيري دارند نيز به عهده آژانس‌ها گذاشته مي‌شود نتيجه اين مي‌شود که از هر ده فارغ التحصيل دوره راهنماي طبيعتگردي يک يا نهايت دو نفر توانايي ماندن در اين حوزه را دارند.

وي درباره اينکه در دوره‌هاي آموزش راهنمايان جاي خالي مديريت بحران ديده مي‌شود تصريح کرد: مديريت بحران چيزي نيست که بتوان به صورت تئوري ياد داد آنها بايد در موقعيت و چالش قرار بگيرند و اقدام يک فرد با تجربه را ببينند که چطور بحران را حل مي‌کند.

اين کارشناس گردشگري با تاکيد بر اينکه در تور کوهستان جان افراد به دست راهنما سپرده مي‌شود و راهنما مسوول است گفت: ما در تورها به خصوص تور کوهستان به مدارک افراد توجهي نداريم در طبيعت‌گردي‌هاي ساده شايد ايجاد يک اختلال موجب شود که خسارت مالي وارد شود اما در تور کوهستان پاي جان افراد در ميان است. بايد کوهنوردي که با تور مي‌بريم را بشناسيم چون من سال‌ها کوهنوردي کرده‌ام و با بهترين کوهنوردان هم آشنا هستم پس بهترين و با تجربه‌ترين‌ها را انتخاب مي‌کنيم. اگر لازم باشد دوره‌اي را بگذرانند نيز آن‌ها را ترغيب به اين اقدام خواهيم کرد. هيچکس نمي‌تواند با يک دوره ٦ ماهه، تور کوهنوردي را راهنمايي کند. به همين دليل است که به مردم توصيه مي‌کنيم با آژانس‌هاي حرفه‌اي سفر کنيد. البته در تورهاي خارجي، گردشگران اين موضوع را متوجه هستند و تنها با راهنماي حرفه‌اي به سفر مي‌روند.

کلاس راهنماي تور يا دورهمي سفردوست‌ها!

عقدايي که خود مديرعاملي يکي از آژانس‌هاي طبيعتگردي را نيز برعهده دارد در ادامه مي‌گويد: وضعيت برگزاري دوره‌هاي راهنماي تور بايد تغيير کند چون راهنما به مهارت نياز دارد. راهنماي تور مانند رانندگي است چون فرد مدتي را به صورت تئوري مي‌گذراند و بعد عملي رانندگي را هم بايد ياد بگيرد. آموزش‌ها بايد مبتني‌بر مهارت باشد وگرنه ده‌ها نفر در دوره‌ها شرکت مي‌کنند اما تنها دو درصد جذب خواهند شد. الان کلاس راهنماي تور شده پاتوق افرادي که تازه فارغ‌التحصيل شده و چون سفر را دوست دارند اين دوره‌ها را هم مي‌گذرانند تا يک دورهمي داشته باشند.

عقدايي درباره اينکه برخي از آژانس‌ها به افراد تازه کار اجازه مي‌دهند تور برگزار کنند و با مبلغي نيز مسافران آن‌ها را بيمه مي‌کنند گفت: کساني هستند که با استفاده از شبکه‌هاي مجازي مسافر جذب مي‌کنند و با پرداخت مبلغ کمي‌ به آژانس توسط آن دفتر مسافران خود را در روزهاي اخر براي اينکه مشکلي پيش نيايد ، بيمه مي‌کنند اين تورگردانان سرپايي هيچ دفتري ندارند و با پرداخت مبلغ جزيي به آژانس‌ها تور برگزار مي‌کنند آژانس‌ها هم دلخوش به همين مقدار مبلغ جزيي، بيمه‌اي براي مسافران رد مي‌کنند بدون اينکه بدانند راهنما چطور گروهش را هدايت مي‌کند و يا چقدر صلاحيت دارد، البته اگر مشکلي پيش بيايد مجوز آژانس در خطر خواهد بود.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن