آخرین اخبار
کد مطلب: 168654
قصور پزشکي علت مرگ آرتين ٨ ساله/واکنش وزارت بهداشت
تاریخ انتشار : 1396/11/10 13:04:28
نمایش : 286
تجويز پزشک براي بيماران اصولا شفابخش است، اما براي بعضي از بيماران به جاي درمان، منجر به درد شده حتي در مواقعي نيز ممکن است، سرانجام تلخي را به همراه داشته باشد.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از خبرنگار مهر، قصور پزشکي در درمان بيماران موضوعي است که منحصر به امروز و ديروز نيست، بحثي که سال‌ها درباره آن صحبت شده و قانونگذاران نيز تلاش کردند تا راهکارهاي جلوگيري از بروز آن يا برخورد با متخلفان را به گونه‌اي تدوين و اجرايي کنند که شاهد اين قبيل اتفاقات نباشيم، اين در حالي است که به نظر مي‌رسد متوليان امر در اين زمينه نتوانسته‌اند به خوبي عمل کنند و هنوز هم قصور و ضعف مديريت در اين حوزه موجب بروز مشکل حتي فوت تعدادي از بيماران مي‌شود. نمونه اين امر فوت آرتين هشت ساله است که قصور پزشکي و عدم رسيدگي به موقع موجب شد تا زندگي وي در دوران کودکي خاتمه يابد و خانواده‎اش عزادار شوند.

سناريوي جديد کادر درماني مربوط به فوت  آرتين هشت ساله  در بيمارستان دولتي است که نهم دي‌ماه امسال به دليل سرما خوردگي و گلو درد به همراه خانواده‌اش به بيمارستان مراجعه کرد، اما متاسفانه پس از ويزيت و تزريق دارو، به جاي درمان و بهبود داستان زندگي‌اش جور ديگر رقم خورد و بعد يک ساعت تنگي نفس، تلاش‌هاي بي‌وقفه و مکرر پدر در درخواست کمک از کادر درماني براي نجات فرزند بي‌نتيجه ماند، آرتين کوچولو در آغوش پدر فوت کرد، متاسفانه نه تنها اقدامي براي نجات اين کودک در بيمارستان صورت نگرفت، زمان فوت را نيز با تاخير اعلام کردند. تمامي مستندات اين حادثه و جزئيات آن توسط دوربين‌هاي مدار بسته بيمارستان ثبت شده و فيلم آن نيز موجود است  که حکايت از کوتاهي کادر درماني دارد.

محمدکاظم صالحي پدر آرتين هشت ساله در گفت‌وگو با خبرنگار مهر درباره حادثه تلخي که براي فرزندش اتفاق افتاد، مي‌گويد:  تقريبا ساعت چهار صبح به بيمارستان امام خميني شهرستان نور براي مداواي آرتين و مادرش مراجعه کردم. پس از پرداخت هزينه به پذيرش بيمارستان به‌همراه فرزند و همسرم با اتاق پزشک کشيک مواجه شديم، پزشک را بعد از چند دقيقه در ايستگاه پرستاري اورژانس پيدا کردم. وي فرزند و همسرم که هر دو سرما خورده بودند، را معاينه و براي آنها  دارو تجويز کرد. پس از تهيه دارو و تزريق  دو آمپول به فرزندم راهي منزل شديم.  بعد از نيم ساعت آرتين دچار تنگي نفس شد، دوباره ما به بيمارستان بازگشتيم و مجددا به دنبال پزشک بودم تا فرزندم را معاينه کند.

پزشک بعد از معاينه گفت؛ پسرم با مشکلي در مجراي تنفسي  مواجه شده و بايد پزشک متخصص، وي را ويزيت کند. پرستار با متخصص اطفال که آن شب کشيک (on call) بود تماس گرفت. متاسفانه ۲۵ دقيقه طول کشيد تا پزشک متخصص اطفال در بيمارستان حضور يابد. در اين مدت ۱۳ بار از کادر درماني در خواست کردم تا به وضعيت فرزندم رسيدگي کنند، چرا که آرتين در نفس کشيدن به شدت مشکل داشت، اما دريغ از حتي يک بار توجه پزشک يا پرستار اورژانس.

متخصص اطفال تقريبا ساعت ۵:۲۵ دقيقه بربالين فرزندم حاضر شد و با وجود اينکه آرتين تنگي نفس شديد داشت و شرايط خوبي نداشت خيلي سطحي فرزندم را معاينه کرد و دستور بستري در بخش اطفال را داد. همچنين گفت  که وضعيت جسماني آرتين زياد وخيم نبوده و نياز به انتقال به بيمارستان تخصص‌تر نيست. سپس بدون تجويز دارو يا هر کاري که مشکل فرزندم را حداقل تا حدي برطرف کند، اظهار کرد؛ صبح براي معاينه مجدد خواهم آمد. به طوري که مي توان به جرات گفت تنها يک دقيقه براي معاينه آرتين زمان صرف کرد و مابقي زمان را سرگرم دستور بستري بود. زماني که من در حال پيگيري پذيرش پسرم براي بستري شدن بودم، يعني ساعت ۵:۳۲ دقيقه بيمارستان را ترک کرد.

بعد از خروج پزشک، پرستار بخش اورژانس گفت؛ فرزندت را بغل کن و به بخش اطفال منتقل کنيد که بعد از پنج دقيقه انتظار در راهرو بخش اطفال، پرستار ما به اتاقي راهنمايي کرد و دستگاه بخور سرد به اتاق آوردند. من و همسرم  لوله دستگاه را طبق دستور پرستار جلوي صورت بچه نگه داشتيم که نه تنها هيچ علائم بهبودي در آرتين حاصل نشد بلکه تنگي نفس حادتر شد  و هر لحظه حال آرتين وخيم‌تر مي‌شد.

بلافاصله از پرستار و پزشک در خواست کمک کردم که متاسفانه ساعت ۶ صبح فرزندم در آغوشم فوت کرد. بعد از دو دقيقه تعدادي پرستار و پزشک در بخش اطفال حاضر شدند تا عمليات احياي پزشکي را انجام دهند. اما ديگر فايده‌اي نداشت، متاسفانه کادر درماني  پيکر بي‌جان فرزندم را به صورت نمايشي روي تخت به همراه سرم و چند پرستار و پزشک به بخش ICU  بردند، به طوري که مي توان گفت حدود ساعت ۶:۳۷ دقيقه صبح جسد فرزندم را زير دوربين بخش ICU  برده و دوباره روي جسد بي‌جان فرزندم به‌صورت نمايشي عمليات احيا با حضور پزشک انجام دادند. سرانجام حدود ساعت ۸:۳۰ دقيقه صبح اعلام کردند که فرزندم فوت کرده است.

بلافاصله بعد از اين حادثه به مراجع قضايي مراجعه و عليه تمامي کادر درماني بيمارستان شکايت کردم که در حال پيگيري است .

البته مشکلات وبي‌توجهي به درمان بيماران و مراجعان که قصور پزشکي محسوب مي‌شود، در اين بيمارستان تنها شامل مورد عنوان شده نمي‌شود، تا به آنجا که  حتي علي اسماعيلي، نماينده مردم نور و محمودآباد در مجلس، يکشنبه، اول بهمن  در تذکر شفاهي به وزير بهداشت در صحن علني خواستار رفع مشکلات و ضعف مديريت بيمارستان امام خميني شهرستان نور و درمانگاه آن  شد که موجب شده در دو ماه گذشته پنج نفر جان خود را در اين بيمارستان از دست دهند.

اين موضوع سبب شد؛ به سراغ عليرضا عسکري، مدير کل دفتر نظارت و اعتبار بخشي معاونت درمان وزارت بهداشت برويم و اين موضوع را با وي در ميان بگذاريم تا نظر وي را نيز در اين خصوص جويا شويم.

به گفته عسکري؛ بعد از بررسي‌هاي لازم که از دانشگاه علوم پزشکي مازندران صورت گرفت اين نتيجه حاصل شده است که طبق تحليل علمي از علوم پزشکي، قصوري در فرايند درمان رخ داده است و کميته‌هاي فني و تخصصي اين قضيه را مورد تحليل و بررسي قرار خواهند داد تا افرادي که مقصر بروز اين حادثه بودند به کميسيون‌هاي مرتبط معرفي خواهند و آراي لازم صادر شود.

وي تصريح کرد: در تلاشيم تا علاوه بر احقاق حق اين خانواده که دچار اين ضايعه ناگوار شدند صورت گيرد، ديگر شاهد چنين حوادثي در بيمارستان‌ها نباشيم و از اشکالات مديريتي در فرايند درمان پيشگيري شود.

براساس اظهارات مدير کل دفتر نظارت و اعتبار بخشي معاونت درمان وزارت بهداشت در کميته فني و تخصصي تمامي زواياي اين حادثه مورد بررسي قرار خواهد گرفت، چرا که پروتکل‌هاي درماني در راستاي درمان  تدوين شده است، به طوري که در پروتکل تعريف شده که پزشک در ويزيت اول چه بايد انجام دهد و حتي در اين پروتکل  زماني که پزشک بر بالين بيمار بايد صرف کند مشخص شده  و اگر زمان رسيدگي پزشک رعايت نشده باشد تخلف صورت گرفته است.

عسکري همچنين خاطر نشان کرد: بدون اينکه  به جزئيات اين حادثه ورود پيدا کنيم فحواي قضيه براي ما محرز است، اينکه قصور صورت گرفته اما درصد قصور در کميسيون‌هاي فني و بررسي خواهد شد. وزارت بهداشت نيز اين موضوع را از طريق علوم پزشکي مازندران با جديت پيگيري مي‌کند.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن