آخرین اخبار
کد مطلب: 168653
به بهانه تصادف مهدي قائدي؛
ورزشکاراني که قرباني تصادفات شدند/نجات علي دايي وسفر ابدي کاپيتان
تاریخ انتشار : 1396/11/10 12:55:33
نمایش : 191
سوانح و تصادفات رانندگي مدتهاست جان افرادي زيادي را گرفته که در بين آنها چهره‌هاي مطرح و معروف ورزشي هم بوده‌اند. با اين حال برخي ورزشکاران از مرگ گريختند.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از خبرگزاري مهر  مهدي قائدي بازيکن جوان تيم استقلال اولين فوتباليست مطرح ايراني نبود که با سانحه سنگين رانندگي مواجه شد. خودروي حامل قائدي و ۴ همراهش ساعت ۱:۳۰ دقيقه بامداد روز يکشنبه به دليل عدم توانايي راننده در کنترل واژگون شد و قائدي و يکي ديگر از سرنشينان با شرايط بدي در بيمارستان خليج فارس بوشهر بستري هستند.

در سال‌هاي گذشته کم نبودند فوتباليست‌هاي ايراني که با اتفاقاتي از اين دست مواجه شده و بعضا جان خود را از دست داده و يا دچار صدماتي شدند که براي تعدادي از آنها قابل جبران نبوده است. گروه ورزشي مهر در اين گزارش به تعدادي از اين اتفاقات اشاره مي کند.

* جواد منافي؛
ستاره جوان تيم ملي کشورمان در اوايل دهه ۹۰ ميلادي، بازيکني که به زعم بسياري از کارشناسان آن زمان مي‌توانست يکي از بهترين‌هاي تاريخ فوتبال ايران شود. اين بازيکن شمالي با پيراهن شماره ۱۷ در ترکيب پرسپوليس آنقدر درخشيد تا به ترکيب ثابت تيم ملي راه يافت. اوج درخشش اين بازيکن در مسابقات مقدماتي جام جهاني ۹۴ بود. منافي در آن بازي ها آنقدر درخشيد که خيلي زود مشتريان خوب اروپايي هم پيدا کرد.

اين چپ پاي استثنايي در سال ۷۳ در جاده قائمشهر به ساري دچار سانحه رانندگي شد. خودروي اين بازيکن واژگون شد و منافي مدتها در کما بود. او جراحات بسيار جدي ديد و بعد از بهبود شرايط بدني هرگز نتوانست به فوتبال بازگردد. 

* امير دولت آبادي
يکي از اولين فوتباليست هايي که در سانحه رانندگي جان خود را از دست داد اما به طور کلي به فراموشي سپرده شده و شايد حالا کمتر کسي حتي نام او را به ياد داشته باشد، زنده ياد امير دولت آبادي بازيکن دهه 60 استقلال بود. دولت آبادي در عنفوان جواني در ترکيب استقلال درخشيد و خيلي زود تبديل به ستاره شد. ستاره آن روزهاي استقلال در سن ۲۱ سالگي و در جاده تهران - قم از فرط خستگي در کنار اتوبان توقف مي کند تا در اتومبيل استراحت کند. در حالي که او در اتومبيل خواب بود يک دستگاه تريلر که شايد راننده آن پشت فرمان خواب بود! به اتومبيل وي برخورد مي کند تا زنده ياد دولت آبادي دعوت حق را لبيک بگويد.

* جلال خاوندي
زنده ياد جلال خاوندي فوتباليست اهل استان اردبيل در سال ۸۳ و در حالي که تنها ۲۳ سال سن داشت در يک سانحه رانندگي جاده اي دعوت حق را لبيک گفت. مرحوم خاوندي به هنگام فوت عضو تيم ملوان انزلي بود و از فوتباليست هاي مطرح کشور به حساب مي آمد که اگر دچار اين سانحه نمي شد قطعا مي توانست آينده اي بسيار روشن در فوتبال کشور داشته باشد.

* سيروس قايقران
يکي از معروف ترين فوتباليست هاي ايران که در سانحه رانندگي جان خود را از دست داد، مرحوم سيروس قايقران بود. زنده ياد قايقران در حالي که در سانحه رانندگي به همراه فرزندش جان خود را از دست داد که تنها ۳۷ سال سن داشت. 

کاپيتان سابق تيم ملي کشورمان در ۱۷ فروردين سال ۷۷ و در حالي که در جاده رشت به تهران در حال تردد بود دچار اين سانحه رانندگي شد و به همراه پسر ۸ ساله اش جان به جان آفرين تسليم کرد. مرحوم قايقران بي ترديد مطرح ترين و معروف ترين فوتباليست ايراني بود که جان خود را در يک سانحه رانندگي از دست داد.

* علي دايي
معروف ترين  و مطرح ترين فوتباليستي که دچار يک سانحه رانندگي شديد شد اما خوشبختانه جان سالم به در برد، علي دايي آقاي گل جهان است. وي در يکي از آخرين روزها و يا بهتر است بگوييم آخرين ساعات سال ۹۰ در حالي که به همراه برادرش و يکي ديگر از دستيارانش در اتوبان نطنز به کاشان در حال رانندگي بود، به دليل استفاده از شربت سينه دچار خواب آلودگي شد و خودروي وي چپ کرد و دايي دچار جراحات سنگيني شد که به ناچار چند عمل جراحي روي وي صورت گرفت.

* علي نيکخو
يکي از بازيکنان جوان تيم پرسپوليس در اواخر دهه هفتاد علي نيکخو بود. هافبک مياني قدرتمند سرخ پوشان که مي توانست خيلي زود از دروازه هاي تيم ملي و بعد از آن شهرت عبور کند، اما وي نيز در جاده شمال دچار سانحه رانندگي شديد شد.  خودروي نيکخو از دره به پايين پرت شد و تنها شانس او اين بود که اين خودرو به يک درخت گير کرد و به ته دره نرفت تا اين فرصت براي نيروهاي امدادي فراهم شود تا او و همراهش را از خودرو خارج کنند. نيکخو در آن حادثه به شدت آسيب ديد اما بعدها به دنياي فوتبال بازگشت. هرچند ديگر آن بازيکن مطرحي نشد که قبل از تصادف بود. 

* امير حسين اصلانيان
مهاجم جوان تيم پرسپوليس در اوايل دهه ۸۰ از يک سانحه مرگبار رانندگي جان سالم به در برد. شدت آن سانحه و جراحات وارد بر او به حدي زياد بود که ابتدا به ساکن خيلي ها حتي تصور اين که او بتواند يکبار ديگر به چمن سبز بازگردد را نداشتند.

اصلانيان در آخرين روزهاي بهمن سال ۸۲ به همراه دوستانش به سمت محمود آباد در حال تردد بود که اين واقعه روي داد. در آن حادثه راننده که يکي از دوستان صميمي اصلانيان بود جان به جان آفرين تسليم کرد و اصلانيان به شدت در اين اتفاق آسيب ديد.

* مسعود استيلي
برادر حميد استيلي، زنده ياد مسعود استيلي در يک تصادف شهري جان باخت. زنده ياد مسعود استيلي در تيم هاي زيادي از جمله پاس، بهمن، پرسپوليس و چند تيم ديگر بازي کرد و در فروردين ماه سال ۹۰ در يکي از خيابان هاي منطقه سعادت آباد دچار سانحه رانندگي شد و در دم جان به جان آفرين تسليم کرد. 

* مهدي اميرآبادي
مهدي امير آبادي هم يکي از فوتباليست هاي معروفي بود که دچار يک سانحه سنگين رانندگي شد. امير آبادي که يک موتور سوار حرفه‌اي است، در حالي که با موتور در حال تردد بود با شدت به يک درخت برخورد کرد و دچار جراحات شديدي شد.

اميرآبادي ناچار شد روي صورتش يکسري عمل جراحي انجام دهد تا آثار جراحات از بين ببرد. اما از نظر بدني آسيب جدي نديد.

* رضا حسن زاده
مرحوم رضا حسن زاده نيز يکي از فوتباليست هاي نامدار کشور بود با سابقه بازي در تيم هاي بزرگي همچون تراکتورسازي و سپاهان. زنده ياد رضا حسن زاده در ارديبهشت سال ۸۵ ودر حالي که به همراه به عسلويه رفت تا از آنجا براي انجام يک بازي عازم بوشهر شوند. از آنجايي که اتوبوس براي انتقال تيم تراکتورسازي نبود سرپرست اين تيم چند خودروي سواري براي انتقال اعضاي تيمش کرايه کرد. سواري کرايه‌اي که حامل رضا حسن زاده بود در جاده با يک کاميونت برخورد مي کند و مرحوم حسن زاده که در صندلي جلو نشسته بود دچار ضربه مغزي مي شود. البته او ابتداتنها احساس درد مي کند و بقيه راه عسلويه تا بوشهر را هم مي رود. اما در بوشهر ناگهان بيهوش شده و در نهايت جان خود را از دست مي دهد. 

* اميدرضا روانخواه
هافبک سابق تيم استقلال سال گذشه و در حالي که در يکي از جاده‌هاي استان فارس در حال تردد بود در يک دست انداز بزرگ گرفتار شده و کنترل خودروي خود را از دست مي دهد. اين اتفاق باعث مي شد تا خودروي وي با کوه برخورد کند که خوشبختانه اين حادثه خسارت جاني و بدني راي روانخواه در بر نداشت. 

* سعيد بيگي
بازيکن کم سن و سالي که در عنفوان جواني از تيم هاي پايه استقلال به تيم بزرگسالان اين باشگاه رسيد، در اوايل دهه هشتاد در حالي که با يک دستگاه موتور سيکلت در بزرگراه نواب در حال تردد بود با يک خودروي سواري برخورد مي کند. شدت اين تصادف به حدي زياد بود که سرنشين همراه او در دم جان سپرد و بيگي نيز روزهاي زيادي در کما بود و سپس اعمال جراحي زيادي روي بدن او صورت گرفت. او بعد از آن اتفاق به فوتبال باز گشت و بيشتر از ۱۲ سال براي تيم هاي ابومسلم، استقلال، صبا و سايپا بازي کرد.  بيگي سال هاي زيادي با بستن بازوبند کاپيتاني صبا در فوتبال ايران خوش درخشيد و اين در حالي بود که پلاتين هاي زيادي در بدن او وجود داشت. وي در حال حاضر در عرصه مربيگري فعاليت دارد و در مقطعي نيز مربي تيم اميد استقلال بود.

* وحيد رضايي
يکي از تصادف هاي هولناک براي کاپيتان سابق فجر سپاسي اتفاق افتاد. وحيد رضايي نيز در اوايل دهه هشتاد و در حالي که از شيراز عازم تهران بود در اتوبان اصفهان به تهران دچار سانحه مي شود. در اين اتفاق خودروي وي واژگون شده و در اين حادثه خودش، همسرش و فرزند يک ساله اش دچار جراحاتي جزيي شدند و خوشبختانه آسيب جدي ديگري به سرنشينان وارد نيامد.

* پورشه منتسب به آقازاده ورزشي
سال گذشته بود که خبر تصادف مرگبار خودروي گران قيمت منتسب به يک آقازاده ورزشي دچار يک سانحه شد که راننده آن خودرو که بعدا ادعا شد خودرو را خريداري کرده و مالک آن بوده در دم جان سپرد.

* آيدين نيکخواه بهرامي
به جز رشته فوتبال، ورزشکاراني در ديگر رشته‌هاي ورزشي هم بودند که در سوانح رانندگي آسيب ديده و بعضا جان خود را هم از دست داده اند که معروف ترين آنها ستاره تيم ملي بسکتبال ايران، آيدين نيکخواه بهرامي است.  زنده ياد آيدين در حالي در سانحه رانندگي جان خود را از دست داد که تنها ۲۵ سال سن داشت. اين اتفاق در سال ۸۶ روي داد و در حالي که مرحوم نيکخواه بهرامي به همراه نامزدش عازم منزل پدري اش در شمال کشور بود، در منطقه نمک آبرود دچار سانحه رانندگي شد و جان به جان آفرين تسليم کرد.

* دختر دوچرخه سوار
مرحومه زينب ساسانيان قهرمان جوان دوچرخه سواري کشورمان در مرداد ماه سال جاري در يک سانحه رانندگي جان باخت. از زنده ياد ساسانيان بعنوان يکي از ورزشکاران با اخلاق کشور ياد مي شد و اين اتفاق در حالي براي وي افتاد که بيشتر از ۲۴ بهار از زندگي اش نگذشته بود.

* سارا عبدالملکي
ملي پوش راگبي کشورمان را بايد يکي از معروف ترين دختران ورزشکاري دانست که از سانحه رانندگي آسيب جاني خورد. سارا عبدالملکي در سال ۹۴ و در حالي که از کرمانشاه به مقصد تهران در حال رانندگي بود دچار يک سانحه وحشتناک رانندگي شد. هرچند وي خوشبختانه در اين حادثه جان نباخت، اما از ناحيه کمر به قدري دچار جراحات سنگين شد که ديگر نتوانست به دنياي ورزش حرفه اي باز گردد.

* زهرا نعمتي
شايد کمتر کسي حضور ذهن داشته باشد که قهرمان طلايي پارا المپيک کشورمان يکي از قربانيان سوانح رانندگي است. زهرا نعمتي در سال هايي که قهرمان رشته هاي رزمي در يک سانحه رانندگي به شدت آسيب ديد و شدت اين جراحت به حدي بد که او براي هميشه به صندلي چرخدار پيوند خورد. هرچند اين اتفاق باعث شد تا نعمتي در رشته تيراندازي با کمان به مقام قهرماني پاراالمپيک رسيده و شهرتش جهاني شود. 

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن