آخرین اخبار
کد مطلب: 168637
يازدهمين نمايشگاه گردشگري چگونه برگزار شد/ وعده‌ها براي سال بعد
تاریخ انتشار : 1396/11/07 13:35:19
نمایش : 307
معاون گردشگري کشور گفت: سال آينده همه فضاي محل دائمي نمايشگاه‌ها در اختيار نمايشگاه بين‌المللي گردشگري به مدت چهار روز قرار مي‌گيرد، بنابراين از اکنون بايد برنامه‌ريزي کنيم.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از خبرنگار مهر، يازدهمين نمايشگاه بين‌المللي گردشگري و صنايع وابسته از سوم تا ششم بهمن ماه در محل دائمي‌نمايشگاههاي تهران برگزار شد در اين نمايشگاه شرکت‌هاي داخلي و خارجي گردشگري و مرتبط با سفر شرکت کردند، در کنارشان اداره‌هاي ميراث فرهنگي هر يک از استانها غرفه اي داشتند که به معرفي جاذبه‌هاي گردشگري و ميراث فرهنگي و صنايع دستي استانها مي‌پرداختند. از سوي ديگر آژانس‌هاي مسافرتي نيز به همراه برخي از ايرلاين‌هاي داخلي و خارجي و هتل‌ها نيز به ارائه خدمات خود مي‌پرداختند.

اما در اين ميان برخي از سالن‌ها براي اولين بار با موضوعات جديدي رو به رو بود که يکي از آن‌ها گردشگري گل، نام داشت اين اقدام به اداره کل ميراث فرهنگي مازندران گذاشته شد تا با همکاري شهرداري و بخش خصوصي بتواند استان مازندران و ظرفيت طبيعي آن را معرفي کند.

بخش ديگر به عهده استان همدان گذاشته شد تا گردشگري کودک را رقم بزند و برنامه‌اي براي آن داشته باشد. بخش خصوصي نيز سالن گردشگري غذايي را بر عهده گرفت و انجمن گردشگري سلامت هم در برپايي سالن مربوط به گردشگري سلامت نقش داشت. در محوطه باز محل دائمي‌نمايشگاههاي بين المللي چادرهاي عشايري و ... نيز برپا شدند تا به ارائه محصولات غذايي و سوغات بپردازند.

در اين ميان گروه‌هاي موسيقي زيادي هم در زمان برگزاري نمايشگاه و هم پس از آن در سالن خليج فارس تا شب برنامه‌هاي آييني اجرا مي‌کردند. اما به دليل طولاني شدن فاصله زماني بين شروع آيين‌ها در سالني مجزا با زمان تمام شدن بازديد از غرفه‌ها، بسياري از افراد اطلاعي از اين برنامه نداشتند و يا نمايشگاه را ترک مي‌کردند.

بررسي آنچه که از نمايشگاه دوره يازدهم برمي‌آيد نشان مي‌دهد که استقبال مردم از نمايشگاه در دو روز آخر آن نسبت به روزهاي قبل‌تر بيشتر بود  يکي از دلايل آن را مي‌توان به تعطيلات پايان هفته تهراني‌ها ربط داد اين استقبال باعث شده بود که راههاي خروجي نمايشگاه به خصوص صف اتوبوس‌ها در مسير وليعصر بسيار ترافيک شود. به دليل اين استقبال معاون گردشگري اعلام کرد که مدت زمان نمايشگاه از ساعت ۱۸ به ۲۰ تمديد شود که انجام نشد.

روزهاي آخر اين نمايشگاه به آنجا کشيده شد که بيشتر مردم براي گذراندن اوقات فراغت خود به آنجا مراجعه مي‌کردند و حضور گروههاي تخصصي که بيشتر در روزهاي اول به نمايشگاه آمده بودند کمتر شد. در اين باره محمد محب خدايي معاون گردشگري کشور در يک نشست خبري و در حاشيه نمايشگاه اعلام کرد: اين نمايشگاه فرصتي براي معرفي جاذبه‌هاي گردشگري است تا افرادي که در آينده مي‌خواهند گردشگر شوند اين انگيزه براي آنها ايجاد شود. ما مي‌خواهيم عوامل و محرک‌هاي گردشگري را به مردم نشان دهيم.

معاون گردشگري کشور در واکنش به اعتراض شرکت‌کنندگان و متخصصان گردشگري از ههمه موجود در سالن‌ها به واسطه برگزاري همزمان آيين‌ها و برنامه‌هاي موسيقي بدون برنامه ريزي و خارج شدن نمايشگاه از حالت تخصصي گفت: اين نشان مي‌دهد که فضاي رقابتي در نمايشگاه به وجود آمده است.

از سوي ديگر ما به اين موضوع توجه نداريم که گردشگري رويداد محور است. بسياري از مواقع تصور مي‌کنيم که گردشگري يک مفهوم خشک است شايد يکي از دلايل عدم موفقيت در گردشگري نيز همين باشد که به رويدادها توجه نداريم مردم براي اقامت در هتل سفر نمي‌کند آنها مي‌روند تا با فرهنگ‌هاي ديگر آشنا شوند. بايد بدانيم که گردشگران دنبال محيط‌هاي شاد هستند. بخشي از ظرفيت‌هاي فرهنگي ما هم همين مراسم و آيين‌ها و سوغات، صنايع دستي و ... هست.

وي درباره اينکه بخش‌هاي گردشگري سلامت تنها به معرفي و حضور برخي از بيمارستانهاي کشور محدود شد  يا سالن گردشگري گل به فروش گلدان پرداخت تا معرفي شهر گل و بخش گردشگري غذا نيز در معرفي غذاهاي ايراني ضعيف عمل کرد توضيح داد: هميشه وقتي از اولين‌ها صحبت مي‌شود قطعا نواقصي نيز وجود دارد ما بايد براي رفع اين نواقص از الان براي نمايشگاه سال بعد برنامه ريزي کنيم.

وي ادامه داد: سال آينده همه فضاي محل دائمي‌نمايشگاهها به گردشگري اختصاص مي‌يابد بسياري از افرادي که مي‌خواستند در اين نمايشگاه شرکت کنند  ترغيب مي‌شوند و سطح مشارکت را نيز بالا خواهند برد. همه استانها متقاضي اختصاص هزار متر در نمايشگاه هستند. امسال ميزان مشارکت شهرداري‌ها و بخش خصوصي زياد بود و اين نويد را مي‌دهد که براي سال آينده نيز اين مشارکت بيشتر شود. سال آينده همه استانهاي کشور نمايشگاه گردشگري برگزار مي‌کنند اين خواسته مردم است که درخواست تکرار آن را داشته اند.

محب خدايي درباره همايش‌هاي جانبي نمايشگاه نيز گفت: ما اميدواريم سال آينده هر دو ساعت يک همايش برگزار شود و دو هزار نفر در آنها شرکت کنند.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن