آخرین اخبار
کد مطلب: 168627
اجراي طرح انتقال آب خزر به سمنان مبناي قانوني ندارد
تاریخ انتشار : 1396/11/04 13:14:58
نمایش : 182
عضو کميسيون امنيت ملي مجلس با اشاره به تهديدات محيط زيستي طرح انتقال آب مازندران به سمنان، گفت: سازمان محيط زيست و وزارت نيرو بايد مستندات فني خود را به افکار عمومي ارائه کنند.

به گزارش جهانبين نيوز ؛ علي نجفي در گفتگو با خبرنگار مهر، افزود: همين که مي بينيم يک واکنش و مخالفت گسترده از سوي متخصصان، کارشناسان محيط زيست، کارشناسان توسعه پايدار، پژوهشگران آب و بوم شناسان نسبت به طرح انتقال آب درياي مازندران به سمنان ابراز مي شود، طبعاً بايستي با علامت سوال جدي و ترديد زياد نسبت به عواقب زيست محيطي اين طرح نگاه کرد.

وي اظهارکرد: اين مخالفت ها را بايستي به طور جدي مورد توجه قرار داد. اين طرح هيچ مبناي قانوني براي اجرا ندارد کما اينکه در برنامه ششم هم مطرح شد و به همين دليل از دستور کار خارج شد.

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس تصريح کرد: ما شرايط زيست محيطي و آبي خوبي در کشور نداريم. اجراي برخي پروژه هاي توسعه اي در کشور عواقب بسيار منفي براي شرايط اقتصادي، اجتماعي و توسعه پايدار در پي داشته است. ضمن اينکه مشکل بحران آب و مسائل زيست محيطي اکنون به خودي خود يک هشدار جدي براي کشور به شمار مي رود.

سفير پيشين ايران در قرقيزستان افزود: اين مسئله امروز در مجامع بين‌المللي مورد توجه است و من به عنوان يک ديپلمات آن را در مباحث بين‌المللي دنبال مي کنم.

نماينده مردم بابل در مجلس تأکيد کرد: در کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي که من هم عضو آن هستم اخيراً مباحث رژيم حقوقي درياي خزر را داشتيم و اميدوارم که با نظر داشت به همه ملاحظات فني، کارشناسي و زيست محيطي نسبت به انجام اين پروژه تصميم گيري شود.

وي خاطرنشان کرد: ما بايد ملاحظات کلان کشور و دورنماي توسعه همه جانبه و پايدار کشور را ببينيم و از ملاحظات منطقه اي و محلي پرهيز کنيم.

نجفي در پايان گفت: قطعاً سازمان محيط زيست  و وزارت نيرو بايد مردم را در اين زمينه اقناع کنند و گزارش ها و مستندات فني خود را به افکار عمومي ارائه کنند. بدون شک نمايندگان مجلس هم با توجه به حساسيت بالايي که در فرآيند رأي اعتماد به وزير جديد نيرو نسبت به اين موضوع داشتند و يکي از محورهاي مباحث مربوط به رأي اعتماد اين وزارتخانه همين بود، توجه ويژه به اين موضوع خواهند داشت.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن